Sobota, 25.11.2017, Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Szturm dawców szpiku na szpital

23.09.2009, 11:42:47 Rozmiar tekstu: A A A
Szturm dawców szpiku na szpital
Fot. Rafał Kadłubowski

Liczba osób, która zdecydowała się zarejestrować w banku szpiku kostnego, przerosła najśmielsze oczekiwania personelu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Już o godzinie 10.00 w holu szpitala na pobranie krwi czekało około 100 osób. A organizatorzy przewidywali, że tylu dawców obsłużą do godziny 14.00.

Od kilkunastu dni media elbląskie informowały o tym, że 23 września br. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym będzie można zarejestrować się, jako dawcy szpiku kostnego. Z takim pomysłem wyszli pracownicy szpitala, którzy zaprosili do Elbląga lekarzy z laboratorium hematologii Akademii Medycznej w Gdańsku. Akcja miała objąć 100 elblążan.

Jak mówi asystent Katarzyna Chylińska-Wachnianyn z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, lekarze i ich znajomi od jakiegoś czasu myśleli o zostaniu dawcami szpiku.
- Jednak w Elblągu takich badań nie można zrobić – mówi Katarzyna Chylińska-Wachnianyn. - Najbliższe ośrodki znajdują się w Gdańsku i Olsztynie. Dlatego postanowiliśmy nawiązać współpracę z Akademią Medyczną w Gdańsku. W ten sposób 23 września w naszym szpitalu w godzinach od 10.00 do 14.00 każdy będzie mógł zarejestrować się jako dawca szpiku.

Tymczasem już o godz. 10.00 hol szpitala po prostu pękał w szwach. Pojawiło się około 100 osób, w większości młodych osób. Procedura przebiegała jednak dosyć szybko. Każdy chętny otrzymywał do wypełnienia ankietę na temat stanu zdrowia oraz oświadczenie dotyczące zgody na zarejestrowania się w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej Poltransplant. Z wypełnioną ankietą i zgodą na rejestrację dawca miał pobieraną próbkę krwi.

Na szczęście okazało się, że pracownicy szpitala w Elblągu przygotowali się na większą ilość chętnych.
- Mamy zgodę od Akademii Medycznej w Gdańsku do pobrania dziś próbek krwi nie od 100, ale od 250 osób – mówi Katarzyna Chylińska-Wachnianyn. – Krew pobierana jest w dwóch gabinetach, pracuje ogólnie pięć stanowisk. Ilość osób przerasta nasze oczekiwania. Mamy nadzieję, że takich akcji w Elblągu będzie więcej. Będziemy o tym rozmawiali z Akademią. Chciałabym też podziękować elbląskim mediom za nagłośnienie tej akcji. Dzięki temu mamy taką ilość chętnych do zostania dawcami szpiku kostnego.

Młodzi ludzie, którzy spokojnie oczekiwali na swoją kolej do oddania krwi mówili, że robią to aby pomóc potrzebującym.
- Może kiedyś ja też będę potrzebowała szpiku kostnego. Dziś potrzebuje go ktoś inny. Może mój szpik uratuje komuś życie, a kogoś innego kiedyś moje pomoże ocalić – mówiła jedna z kobiet oczekujących w kolejce. – Im więcej osób zarejestruje się w banku szpiku kostnego, tym lepiej.

Ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, doktor Wojciech Wenski nie pozostawia złudzeń. Przeszczep szpiku to jedyny ratunek dla chorych z białaczką.
- W 2005 r. wykonaliśmy 834 przeszczepy szpiku w całej Polsce. W ponad 700 przypadków szpik pochodził od dawców spokrewnionych. Oceniamy, że zapotrzebowanie na przeszczep jest przynajmniej jeszcze o połowę większe – mówi doktor Wenski. - Powiem tylko, że nawet szansa na zgodność szpiku wśród rodziny wynosi 25 proc. U osób niespokrewnionych to szansa 1 do 100.000 przypadków. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób zarejestrowało się w banku szpiku.

Niestety procedura poszukiwania odpowiedniego dawcy jest trudna i kosztowna, przynajmniej w Polsce. Sytuację jeszcze komplikuje fakt, że w naszym kraju mamy zarejestrowanych w banku szpiku jedynie 30 tys. osób. Podczas gdy w USA jest ich 4,5 mln., w Niemczech – 4 mln., a w mniejszych od nas Czechach – 50 tys. osób.
- Oczywiście moglibyśmy szukać dawców szpiku dla naszych chorych pacjentów poza granicami Polski – mówi doktor Wenski. - Jednak procedura taka jest kosztowna i tylko ośrodek we Wrocławiu może to robić.

Doktor Wojciech Wenski dodaje, że także sam proces przeszczepu szpiku jest bardzo kosztowny. Procedura zabiegu pobrania szpiku od osoby niespokrewnionej, wraz z zapewnieniem leczenia przed i po operacji oscyluje w granicach 220 tys. zł. Jeśli szpik pobierany jest od członka rodziny ta kwota jest niższa o 100 tys. zł.

- Sam zabieg nie jest czymś strasznym – wyjaśnia doktor Wenski. - Szpik pobiera się od dawcy przy całkowitym znieczuleniu. Dobę po pobraniu dawca może już wyjść ze szpitala.

Fot. Rafał Kadłubowski

Mars

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 11 )


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ jump
  Czwartek, 24.09

  kiedy kolejna akcja?? dobrze by bylo je częściej przeprowadzać, chetnych jest duzo....

 2. 2
  +4
  ~ Elblazanie.pl
  Piątek, 27.09

  Warto dodać, że akcja była powiązana z akcją poszukiwania dawcy szpiku dla małego Tadzia. Kolejna możliwość w Dniu Dawcy, 12 października. obrazek plakat związany z akcją: http://ciacham.pl/1ja

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2017 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.