Środa, 27.11.2024, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Sławomir W. Malinowski na tropie Stasia i Nel

07.02.2008, 10:38:17 Rozmiar tekstu: A A A
Sławomir W. Malinowski na tropie Stasia i Nel

Sławomir W. Malinowski rusza do Sudanu razem z 4 osobową ekipą filmową. Będzie podążał śladami bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Malinowski będzie w Sudanie kręcił cztery filmy na zamówienie programu Planete.

- To będą filmy o tematyce etnograficznej – mówi Malinowski. - Chcemy pokazać polskie stanowiska archeologiczne w Sudanie, i pracę naszych naukowców. Pokażemy też świat starożytnej Nubii i współczesny Sudan.

Pierwszy film będzie zapisem podróży wiodącej śladami bohaterów sienkiewiczowskiej powieści „W pustyni i w puszczy”.

Będziemy mogli zobaczyć te miejsca, w których przebywali Staś i Nel. Filmowcy odwiedzą także wnuka Mahdiego, który jest w Sudanie szefem jednej z większych partii politycznych.
Następnie ekipa filmowa przeniesie się w głąb pustyni.

- Odwiedzimy niezwykłe „miasto” kilkudziesięciu meroickich piramid, wznoszących się wprost na pustyni oraz świątynie tego ludu – mówi Sławomir W. Malinowski. - Grobowce królów meroickich różnią się od piramid egipskich. Są mniejsze i bardziej smukłe. Zajrzymy także na stanowiska polskich i niemieckich archeologów, którzy odkrywają zabytki tamtej kultury.

Filmowcy ruszą także na poszukiwanie jeszcze starszych artefaktów – pozostałości osad ludzkich sprzed 80-100 tysięcy lat. To rejon IV katarakty Nilu.

- Chińczycy budują tam wielką tamę i wkrótce pozostałości po pierwotnych cywilizacjach znikną pod powierzchnią wody – mówi Malinowski. – Mam także nadzieję na odnalezienie grających skał. To głazy, które po uderzeniu wydają piękne, czyste dźwięki. Można je rozpoznać po jaśniejszych otłuczeniach. Nie wiemy, czy pierwotne plemiona wykorzystywały ten efekt w celu komunikowania się na odległość, czy też chodziło o formę muzyki ówczesnych obrzędów religijnych.

Na koniec podróżnicy odwiedzą Starą Dongolę. Tam będą filmowali ruiny średniowiecznego miasta z zespołem kilku kościołów chrześcijańskich, w tym ze słynną bazyliką o Granitowych Kolumnach, z unikatowymi malowidłami datowanymi na VIII-XIV wiek. Odwiedzą również XIV wieczny meczet.

Fot. Rafał Kadłubowski

Mars
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.168359041214