Pod koniec stycznia Zakład Metalurgiczny spółki Alstom Power w Elblągu zrealizował największy odlew w historii swojego istnienia. W elbląskiej Odlewni zrealizowano korpus turbiny dla francuskiej elektrowni jądrowej Flamanville 3.
Zakład Metalurgiczny spółki Alstom Power w Elblągu specjalizuje się w wytwarzaniu staliwnych odlewów o masie do 60 ton, głównie dla energetyki i przemysłu stoczniowego. Dlatego dużym wyzwaniem dla elbląskiej Odlewni było przyjęcie zamówienia na wykonanie staliwnych odlewów średnioprężnego korpusu turbiny (SP) dla elektrowni jądrowej Flamanville 3, realizowanego na zlecenie grupy Alstom.
Korpus turbiny składa się z dwóch odlewanych części: dolnej o masie 70 ton oraz górnej o masie 68 ton. Operację odlewania dolnej części korpusu, poprzedzoną wytopieniem w dniu 26 stycznia 2008 150 ton stali. Do zalania formy użyto trzech kadzi, z których dwie miały pojemność 60 ton, a jedna 40 ton.
Istotne było utrzymanie temperatury ciekłej stali na poziomie 1565 stopni Celsjusza we wszystkich kadziach przed przystąpieniem do zalewania formy.
Proces wytapiania stali i jej zabiegów rafinacyjnych trwał 12 godzin. Zalewanie dolnej części korpusu SP przeprowadzono w warunkach granicznych możliwości techniczno-produkcyjnych Zakładu Metalurgicznego. Zakończony sukcesem proces był poprzedzony realizacją niezbędnych zadań inwestycyjnych i pracami z zakresu R&D.
Zalanie pilotażowego odlewu jest pierwszym krokiem elbląskiej odlewni w kierunku poszerzenia oferty o dostawę odlewów o masie jednostkowej do 70 ton, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb energetyki jądrowej.
Brawa dla kolegów z pracy! Za podjęcie wyzwania.
to trzeba dać im dużą premie ,.............................!
topilismy chyba 160 ton a nie 150 haha