Środa, 27.11.2024, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Szklane domy na Wyspie Spichrzów

30.01.2008, 14:18:51 Rozmiar tekstu: A A A
Szklane domy na Wyspie Spichrzów

Na ostatnich konferencjach prasowych w Elblągu, odnoszących się do funduszy unijnych na lata 2007 – 2013 pojawiło się hasło: Wyspa Spichrzów. Wyspa, w przeszłości nieodłącznie związana ze Starym Miastem, w czasie wojny całkowicie zrujnowana, dziś straszy turystów (elblążanie się przyzwyczaili) i nie dodaje uroku nadrzecznemu krajobrazowi.

Dawna Wyspa spichrzów i ogrodów
Pierwsze budowle pojawiły się na Wyspie Spichrzów prawdopodobnie na początku XIV wieku. Były to spichrze i place składowe drewna. W 1430 r. zanotowano już sieć ulic, 222 spichrze, 65 placów składowych i 19 ogrodów. Spichrze miały swoje imiona (Dąb, Lew, Róża, Szwed itp.). Wzdłuż brzegu rzeki Elbląg usytuowane zostały budynki cieślarni, rzeźni, stajnie miejskie i skład dziegciu.

Ze Starego Miasta prowadziła na Wyspę droga przez zwodzony Most Wysoki (zbudowany w 1382r., obecnie kładka piesza w przedłużeniu dzisiejszej ul. Mostowej). Droga ta biegła w kierunku zachodnim, na Wyspie nosiła miano Długiej Drogi i prowadziła dalej na Gdańsk. W kierunku północ - południe prowadziła Droga na Zawodzie, później nazwana ulicą Berlińską, łącząc się z drogą na Malbork. W 1589 roku zbudowany został drugi most zwodzony – Most Niski (obecnie kładka piesza prowadząca z ul. Garbary na ul. Orlą).

Po okresie regresu gospodarczego Wyspa odżyła ponownie w XVIII wieku. Zniszczone spichrze doczekały się renowacji, pogłębiono kanały. W 1790 r. powstał budynek Giełdy Elbląskiej. Był to czas świetnej koniunktury: do portu w Elblągu wpływało do 400 jednostek pełnomorskich rocznie. Później gospodarka morska w Elblągu przeżywała swoje wzloty i upadki, jednak do II wojny światowej Wyspa Spichrzów pozostała wyspą spichrzów, składów i ogrodów.

Wojna zamieniła całą Wyspę w ruinę, z której nie podniosła się do dziś.

Wyspa w wizji Miejskiej Rady
Uchwalony przez Radę Miejską w 1998 roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dzieli Wyspę na kilka stref. Strefa przybrzeżna (między rzeką a ul. Warszawską), przeznaczona jest dla reprezentacyjnych obiektów pełniących funkcję hotelowo-turystyczną oraz handlowo-gastronomiczno-usługową, z reprezentacyjnym bulwarem spacerowym nad rzeką. Z dawnej zabudowy ma być odtworzony budynek Giełdy Elbląskiej i dwa spichrze obok niej, wzdłuż ul. Giełdowej. W strefie między ulicami Warszawską a Szańcową plan zakłada zabudowę mieszkalno-usługową z zespołami parkingów wielopoziomowych na obecnym placu cyrkowym. Ostatnia strefa – przy dawnej fosie – ma być wg ustaleń planu zieloną trasą spacerową, z wykorzystaniem fosy dla rekreacji i sportów wodnych.

Wyspa na nowo odkrywana
Plan miejscowy do dnia dzisiejszego pozostaje na papierze. Podobno z braku inwestorów, których jednak chyba nikt specjalnie nie szukał – na oficjalnej internetowej stronie miejskiej nie uświadczy się żadnej oferty inwestycyjnej. Do dnia dzisiejszego widok Wyspy ze Starego Miasta straszy turystów. W miarę jak postępuje retrowersja Starówki jej brzydota coraz bardziej się uwidacznia.

Czasami jednak co się odwlecze może wyjść na korzyść.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne przedstawiło koncepcję budowy minirepliki Truso na południowym krańcu Wyspy Spichrzów, która ma wielu zwolenników, włącznie z władzami miasta. W ramach tej koncepcji plac cyrkowy miałby być terenem imprez folklorystyczno-historycznych. W związku z planowaną przebudową ul. 12 Lutego zaistniała potrzeba rozebrania zabytkowego budynku przy tej ulicy – ustalono, że zostanie przeniesiony na Wyspę Spichrzów.

Niedawno powstał projekt przywrócenia obu mostom łączącym Stare Miasto z Wyspą ich dawnego charakteru (znów mają być zwodzone) i uporządkowania fosy miejskiej – w ramach programu rewitalizacji zasobów miejskich, finansowanego przez unijny Regionalny Program Operacyjny Warmia-Mazury.

Na razie to wciąż są tylko pomysły. Pojawiają się jednak pierwsze jaskółki – grupa inwestorów austriackich zainteresowała się niedawno strefą przybrzeżną Wyspy Spichrzów. Są nawet zainteresowani minirepliką Truso.

Miasto przygotowuje przetargi na trzy obszary: teren po niedawno rozebranej fabryce z dostępem do wody – na budowę hotelu, wypożyczalni sprzętu wodnego, przystani itp., teren między mostami na podobne funkcje wraz z odbudową Giełdy i spichrzów oraz teren od Mostu Niskiego do północnego krańca wyspy z przeznaczeniem na przystań żeglugową, hotele, ośrodki sportów wodnych.

Kto wie, może dożyję chwili, gdy siedząc przy piwie na Bulwarze Zygmunta Augusta z przyjemnością będę patrzeć na drugi brzeg rzeki.

Marzą mi się szklane ściany nowoczesnych hoteli, w których odbija się wieża katedry i kolorowe kamienice przy bulwarze (ich też jeszcze nie ma), a u ich stóp kawiarniane ogródki, schodzące do nabrzeża, przy którym cumują jachty z emblematami zamorskich sąsiadów...

Fot. AB / południowa część Wyspy Spichrzów

Teresa Bocheńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ anonim
    Środa, 30.01

    sadze, ze za 10 lat juz wkoncu wszystko bedzie zabudowane.

  2. 2
    0
    ~ Matex
    Środa, 30.01

    myślę, że 10 lat to za mały horyzont czasowy. Zresztą za wolno idą "odkrywki archeologiczne" na Starym Mieście, a te mają wpływ na szybkość retrowersji (oczywiście oprócz inwestorów). Nie wiem jak z tym będzie po stronie Wyspy Spichrzów. Co do wizji z artykułu, przypadła mi do gustu. I przyznaję, że trzymam kciuki zaciśnięte za powodzenie planów.

  3. 3
    0
    ~ anonim
    Środa, 30.01

    Autorze artykułu: może trochę wiecej o tych austriackich inwestorach? Jaka to firma?

  4. 4
    0
    ~ Anka27
    Czwartek, 31.01

    Bardzo fajny pomysł żeby w końcu coś zrobić z ta częścią odstraszającą.oby Plany doszły do skutku bo planować to każdy sobie może.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1323709487915