Wtorek, 24.12.2024, Imieniny: Adam i Ewa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

XXIII Dni Papieskie w Elblągu. Maria Lubocka-Hoffmann z nagrodą Tuus 2023 (zdjęcia)

26.10.2023, 20:10:00 Rozmiar tekstu: A A A
XXIII Dni Papieskie w Elblągu. Maria Lubocka-Hoffmann z nagrodą Tuus 2023 (zdjęcia)
Fot. Agnieszka Klatt

Prof. Marii Lubockiej-Hoffmann zawdzięczamy obecny kształt elbląskiej starówki. Konserwator zabytków, autorka koncepcji retrowersji została uhonorowana Nagrodą Biskupa Elbląskiego Tuus 2023. Wyróżnienie odebrała dziś (26 października), podczas gali z okazji XXIII Dni Papieskich. Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia.

 

 

Kilka dni temu minęło 40 lat od momentu, kiedy przygotowałam projekt odbudowy, który nazwałam później retrowersją. Od lat słyszę, jak elblążanie mówią: Nasza starówka. To dla mnie chyba największa satysfakcja, że Stare Miasto zostało zaakceptowane w tej formie, którą przygotowałam przed 40 laty

 

 

- powiedziała prof. Maria Lubocka-Hoffman, odbierając wyróżnienie.

 

 


Uroczystość z okazji XXIII Dni Papieskich w Elblągu odbyła się w hali sportowo-widowiskowej przy al. Grunwaldzkiej, dziś (26 października). Podczas gali wręczono również Nagrodę Biskupa Elbląskiego Tuus 2023. Wyróżnienie przyznano prof. Marii Lubockiej-Hoffmann. W latach 1975-2002 pełniła ona funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Elblągu, chroniąc zabytki w całym regionie i inicjując szereg badań naukowych. Elblążanom najbardziej znana jest, jako autorka koncepcji odbudowy Starego Miasta.

 

 

 

Do Elbląga przyjechałam z Gdańska, tutaj założyłam rodzinę i żyję od prawie 40 lat. To jest moje miasto. W elbląską starówkę włożyła dużo pracy, pomysłu, czasu i serca. Chodziło o to, żeby nie była zniszczona przez niewłaściwe działania. Zapobiegłam im, to jest chyba mój największy sukces na Starym Mieście. Wprowadziłam również nową jakość zabudowy, która w tamtym czasie nie miała miejsca w Polsce, ale też w Europie, tak się nie budowało nigdzie. To jest dla mnie satysfakcja. Nie koniecznie takie, czy inne dzieło, ale całokształt Starego Miasta w Elblągu. Myślę, że ta nagroda to docenienie mojej pracy. To bardzo przyjemne

 

 

- podkreśliła tegoroczna laureatka nagrody Tuus.

 

 


Nagroda Biskupa Elbląskiego przyznawana jest od szesnastu lat osobom lub instytucjom z terenu diecezji zaangażowanym w promocję człowieka, pracę charytatywną oraz działalność edukacyjno-wychowawczą. W gronie jej dotychczasowych laureatów są między innymi: Krystyna Grzybicka, szefowa Domu Pomocy Społecznej w Elblągu, misjonarz ks. Stanisław Gorgol, Marek Jagodziński archeolog, odkrywca i badacz osady Truso, czy Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza „Lazarus”. Sama nazwa zaczerpnięta została z hasła pontyfikatu Jana Pawła II „Totus Tuus”, co oznacza "cały twój”.

 

 

 

Elbląg, diecezja elbląska ma do kogo się dowołać. Był moment, kiedy stawialiśmy akcent na społeczników, na tych, który prowadzą rodzinne domy dziecka, organizacje, ale też staramy się wychwytywać ludzi, którzy są wyjątkowi, jeśli chodzi o naszą historię, zaczynając od ks. inf. Mieczysława Józefczyk, biskupa Juliana Wojtkowskiego, poprzez tegoroczną laureatkę Marię Lubocką-Hoffmann

 

- mówi ks. Andrzej Kilanowski, członek kapituły nagrody „Tuus”.

 


Co roku, w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, Kościół katolicki w Polsce obchodzi Dzień Papieski. Tegoroczny przypadł 15 października i towarzyszyło mu hasło: "Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Elbląg należy do grupy tzw. miast papieskich, czyli miast, które podczas swojego pontyfikatu odwiedził papież Jan Paweł II. Rok rocznie wydarzenie to przypominają elblążanom Dni Papieskie, gala i koncert organizowane z tej okazji.

 

 


Tegoroczne obchody uświetnił koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pt. „Świat musicali i muzyki filmowej”.

 

 


Prof. Maria Lubocka-Hoffman - w 1970 r. ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika na Wydziale Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych i tytuł doktora habilitowanego. W latach 1975-2002 pełniła funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Elblągu. Opracowała metodę retrowersji - nowego sposobu odbudowy zniszczonych miast historycznych. Metoda retrowersji stanowi czwarty etap odbudowy miast w Polsce zniszczonych w wyniku drugiej wojny światowej. Na podstawie tej metody realizowane były prace w Elblągu, Kołobrzegu, Głogowie, Gdańsku (Wyspa Spichrzów), Szczecinie (Podzamcze) i w innych miastach. Jest również autorką programów konserwacji zabytków ruchomych oraz konserwacji, restauracji i odbudowy zabytków nieruchomych. Zainicjowała programy badawcze, w tym badania archeologiczne elbląskiej starówki. W latach 1998-2002 współrealizowała cykl popularno-naukowych filmów o wspólnym: polskim i niemieckim dziedzictwie kultury na terenie dawnych Prus (film „Malbork - wspólne dziedzictwo” w 1999 r. wyróżniono główną nagrodą na ogólnopolskim Festiwalu Filmów Naukowych w Krakowie). Od 2002 do 2006 r. była kuratorem do spraw konserwacji architektury w Muzeum Zamkowym w Malborku. Profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS (Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków). Autorką licznych publikacji naukowych. Nagrodzona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2001), laureatka Nagrody im. Profesora Jana Zachwatowicza (2019). Źródło: http://www.icomos-poland.org/.

 

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Dni Papieskie ( zdjęć 28 )
Dodano: 2023-10-26 | Fot. Agnieszka Klatt
0

Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ Ela
    Piątek, 27.10

    Szkoda,że laureatka zapomina o dominującym wkładzie pracy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Elbląskiej "Jaszczur" - w ten przełomowy projekt.

  2. 2
    +4
    ~ Albert
    Piątek, 27.10

    Jak spojrzeć to same anioły o wrazliwej duszy i ludzkim podejsciu do drugiego czlowieka ...

  3. 3
    +4
    ~ quo vadis diecezjo?
    Piątek, 27.10

    Nagroda ma zero wartości jeżeli ramię w ramię z biskupem wdzięczy się Wróblewski znany z Totus Tus i spolegliwości w tyraniu dla miasta, mieszkańców, kurii. Słupujący słupnik, amoralizujący kierowników miejskiej oświaty wręcza nagrodę biskupa. Pewnie biskup chce likwidacji diecezji. Nagroda ma sens za chodzenie tzw. drogą Chrystusa a nie projekty kamieniczek. Pytanie z nicku pozostaje otwarte. Potwierdza to wystąpienie Wróblewskiego który kilka słów o laureatce musiał dukać z czerwonych okładek by nie pomylić architektury z misją kościoła.

  4. 4
    +1
    ~ Moralność Dulskiej
    Piątek, 27.10

    Fałszywa i obrzydliwa moralność

  5. 5
    0
    ~ wyróżnienie?
    Piątek, 27.10

    W takim razie, zgodnie z kryteriami ustalanymi przez księdza Andrzeja dowolnie, to Mytych powinien dostawać takie tusy pięć razy do roku a inżynier od sikalni tężnej też. Powiedzmy, że Rysiek "mylił się" co do układu i kolesi. Też tus. Wartość tusa niczym msza przeciw pedofilom i napędom rowerowym.

  6. 6
    +1
    ~ sapiens?
    Piątek, 27.10

    Okropny wstyd że biskup kolejny raz organizuje lans Wróblewskiemu. Oby wyszło jak zawsze przymierze ołtarza z ... . Nawet jeśli Miasto (my , mieszkańcy) dajemy kasę na ten cel, to na pewno nie Wróblewski, czerepak, słupy przy biskupie i tus za budowlankę. Pozostaje wieża widokowa.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2637400627136