Do elbląskich szpitali, szkół i domów pomocy społecznej trafiły zalecenia dotyczące legionelli. Wyłączone zostały kurtyny wodne. Kolejne przypadki zakażeń postawiły na nogi służby sanitarne w całym kraju, również w Elblągu.
Rośnie liczna zakażonych bakterią legionella. Najgroźniejsza sytuacja jest na Podkarpaciu - do tej pory zmarło tam 14 osób chorych na legionellozę. Kolejne przypadki infekcji potwierdzono również w innych regionach Polski, m.in. w Małopolsce. Główny Inspektorat Sanitarny zalecił wzmożoną czujność wszystkim jednostkom w kraju.
Szpitale, domy pomocy społecznej, pływalnie czy hotele to obiekty, które są ponad naszym stałym nadzorem. W tych miejscach badania w kierunku legionelli wykonywane są kilka razy w roku. Obecnie zachowujemy podwyższoną czujność. Sytuacja na bieżąco jest monitorowana. W Elblągu i okolicach do tej pory nie odnotowano zakażenia legionellą
- informuje Anna Kozłowska, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.
Informacja z zaleceniami dotyczącymi ograniczania ryzyka występowania legionellozy w ostatnich dniach trafiła m.in. do elbląskich urzędów, obiektów hotelowych, basenów, szpitali czy domów pomocy społecznej.
Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnych niepokojących sygnałów. Cały czas monitorujemy sytuację i jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi. Zalecenia sanepidu dotyczące legionelli przekazaliśmy również m.in. do szkół i internatów - chodzi o budynki użyteczności publicznej, które po przerwie wakacyjnej będą przywracane do użytkowania. Do piątku zdemontowane zostaną wszystkie kurtyny wodne w mieście. Aktualnie są one już wyłączone
- informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
Przypomnijmy. Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza, legioneloza, jak informuje GIS, nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.
Legionelloza jest najgroźniejsza dla osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc
- dodaje Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia (źródło: GIS):
Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.
Trzeba obserwować Ruskich !!
o histeria zaczyna się - kiedy zamkniecie lasy???
już czekam na licznik chorych na waszej stronie, niech czasy pięknej pseud pandemii powrócą z