Rusza dodatek węglowy. - Widać już, że zainteresowanie będzie bardzo duże. Pierwszego dnia ze strony pobrano około 500 wniosków o 3 tys. zł - mówi Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego elbląskiego Ratusza.
Dodatek węglowy to 3 tys. zł z budżetu państwa na gospodarstwo domowe. Mogą się o niego starać te osoby, u których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Wnioski o przyznanie dofinansowania można znaleźć TUTAJ.
Elblążanie od dziś (18 sierpnia) mogą pobierać wnioski w Departamencie Świadczeń Rodzinnych UM przy ul. Jaśminowej. Powyższy Departament od przyszłego tygodnia przyjmować będzie wypełnione dokumenty. Od najbliższego poniedziałku (22 sierpnia) formularze wniosków będą również wydawane i przyjmowane w holu budynku głównego Urzędu Miejskiego przy ul. Łączności.
Wnioski można składać również elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP jako pismo ogólne do urzędu (pismo ogólne do podmiotu publicznego): https://epuap.login.gov.pl/.
Spodziewamy się sporych kolejek. Widać już, że zainteresowanie będzie duże. Warto dodać, że na rozpatrzenie wniosku mamy miesiąc czasu. Sprawdzane będzie m.in. to, czy osoby, które zadeklarują ogrzewanie węglem, rzeczywiście będą to robiły
- mówi pracownik Biura Prasowego UM w Elblągu.
Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać do 30 listopada 2022 r. Dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. - Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, przypomniała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Ilu elblążan będzie mogło skorzystać z takiego dofinansowania? Liczba może iść w tysiące. Na tę chwilę trudno oszacować, bo nie wszyscy złożyli deklarację do CEEB.
Do 18 sierpnia w Elblągu złożonych 5778 deklaracji na budynki jednorodzinne oraz na mieszkania w budynkach wielorodzinnych, w których zainstalowane są piece na paliwo stałe, czyli m.in. również węgiel. Ogólnie w bazie CEEB widnieje 11 390 złożonych deklaracji na budynki i mieszkania w budynkach wielorodzinnych w Elblągu
- informuje Łukasz Mierzejewski.
Przypomnijmy. Przyjęta przez Sejm 22 lipca 2022 r. ustawa o dodatku węglowym wprowadza rozwiązania, które umożliwią dofinansowanie dla gospodarstw domowych, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi. 17 sierpnia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska ws. wniosku o dodatek węglowy, które umożliwia gospodarstwom domowym ubieganie się o rządowe wsparcie.
Wprowadzenie dodatku węglowego wzbudziło sporo kontrowersji. Podkreślano, że to dyskryminacja osób, które ogrzewają domy np. gazem czy energią elektryczną, a także tych, którzy w ostatnich latach za namową rządzących zrezygnowali z węgla i przeszli na ogrzewanie bardziej ekologiczne (w Elblągu nadal można starać się o dofinansowanie wymiany pieców, czyli zastąpienie ogrzewania opartego na paliwie stałym ogrzewaniem proekologicznym tj. gazowym, elektrycznym lub podłączeniem nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej).
Rząd zapowiada wprawdzie, że dopłaty obejmą również część pozostałych gospodarstw, które do ogrzewania wykorzystują inne paliwa grzewcze. Konkretnych decyzji w tej sprawie na razie jednak nie ma.
Panie Prezydencie. Proszę uczulić pracownice urzędu, aby godnie wypełniały swoje obowiązki zawodowe. Nie mają prawa podnosić głosu na petentów, czy ktoš wreszcie im wytłumaczy, że do pracy ich nikt nie przymusza, że pracują bo podatnik na nie płaci. Tylko jest jakaš akcja , agresja i strach przed przepracowaniem się uaktywnia.
To sprzedaż alkoholu w niektórych dzielnicach wyraźnie wzrośnie. Patologia wciąż jest górą.
Faktura za Wugiel dopiero KASA,A tak to Rozdawnictwo.
3000 + dla elektoratu na rozrywkę ! Ja opalam dom gazem, czy ktoś zadba o mieszkańców którzy wymienili piece opalane węglem na bardziej przyjazne środowisku ?