Pierwsze odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne zostały już przyznane. - Wydaliśmy do tej pory 97 decyzji, dzięki którym przyznano łącznie ponad 677 tys. – informuje Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Ile z nich dotyczy naszego województwa?
Osoby, które po szczepieniu, doświadczyły niepożądanych odczynów poszczepiennych, tzw. NOP, od niedawna mogą starać się o odszkodowanie. Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych działa od trzech miesięcy. W tym czasie do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło w tym czasie 880 wniosków o przyznanie świadczenia.
Warmińsko-mazurskie znalazło się w grupie województw, z których napłynęło najmniej wniosków (2,6 proc. wszystkich wniosków). Jak wynika z dotychczasowych danych, najczęściej o rekompensaty starali się mieszkańcy województw: mazowieckiego (15,8 proc.), małopolskiego (11,0%) i śląskiego (10,1%).
O świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego ubiegają się najczęściej osoby w grupie wiekowej 61-70 lat (28 proc.), najmniej wniosków dotyczy zaś dzieci w wieku 5-11 lat (0,3 proc.). 52,3 proc. wszystkich spraw dotyczy mężczyzn, natomiast 47,7 proc. kobiet.
Jak podaje Rzecznik Praw Pacjenta najwięcej, bo aż 63,4 proc. złożonych wniosków dotyczyło powikłań po zaszczepieniu szczepionką Comirnaty (firmy Pfizer/BioNTech). Dalsze w kolejności są: szczepionki Vaxzevria (dawniej AstraZeneca) - 22,7 proc., Spikevax (dawniej Moderna) - 7,2 proc. i Jcovden (dawniej Jannsen) - 6,7 proc..
Połowa spraw, w których przyznane zostało świadczenie, dotyczyła przypadków wstrząsu anafilaktycznego. Pozostałe sprawy, które kwalifikowały się do przyznania świadczenia (pobyt w szpitalu trwający co najmniej 14 dni), były związane z takimi działaniami niepożądanymi jak zakrzepica zatok żylnych mózgu, Zespół Guillain-Barré, zakrzepica z małopłytkowością, małopłytkowość immunologiczna, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, a także zapalenie rdzenia kręgowego, ostre obwodowe porażenie nerwu twarzowego, limfadenopatia i bóle kostno-stawowe oraz pokrzywka.
Chciałbym podkreślić z całą stanowczością, że szczepionki przeciw COVID 19 są bezpieczne. Szczepionki, tak jak wszystkie produkty lecznicze, przed wprowadzeniem na rynek wymagają uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Wymagania dotyczące ich rejestracji są bardzo rygorystyczne, ustalone i szczegółowo zdefiniowane przez wytyczne Komisji Europejskiej oraz Międzynarodowej Rady Harmonizacji Wymagań Technicznych dla Rejestracji Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi
- dodaje Rzecznik Praw Pacjenta.
Wszystkie przeanalizowane wnioski dotyczą szczepień przeciw COVID-19, co odpowiada obecnemu zakresowi działania Funduszu. Od przyszłego roku obejmie on również szczepienia obowiązkowe. Szczegółowe informacje o Funduszu można znaleźć TUTAJ.