Czwartek, 23.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ponad 300 warmińsko-mazurskich żołnierzy jest zaangażowanych w przeciwdziałanie rozpowszechnianiu pandemii

23.03.2020, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ponad 300 warmińsko-mazurskich żołnierzy jest zaangażowanych w przeciwdziałanie rozpowszechnianiu pandemii

Obecnie ponad 300 warmińsko-mazurskich żołnierzy jest już bezpośrednio zaangażowanych w przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się pandemii koronawirusa. Pozostałe 2100 terytorialsów z Warmii i Mazur jest gotowych podjąć takie działania w ciągu 12 godzin od chwili zgłoszenia. Żołnierze muszą być gotowi do podejmowania działań długofalowych. Nie wszystkie siły i środki są angażowane od razu. Powołanie do działań jest rozłożone w czasie, by zadbać o zdrowie żołnierzy, bo tylko zdrowi są w stanie nieść pomoc.


Wspólne założenia współpracy zarówno samorządu terytorialnego, żołnierzy WOT, jak i służb sanitarnych, minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zawarł w podpisanej 16 marca br. decyzji. Dowództwo WOT operację nazwało kryptonimem „ODPORNA WIOSNA". Główny nacisk ww. decyzji został położony na wsparcie służb sanitarnych oraz samorządu terytorialnego w zaopatrywaniu osób potrzebujących w żywność i leki .


#odwaga


W obecnej sytuacji terytorialsi mają możliwość nie tylko wykazać się odwagą, a przede wszystkim za nią podziękować zaangażowanym w walkę z wirusem osobom. Na mocy podpisanej przez ministra decyzji od razu podjęto konkretne działania. Sklasyfikowano potrzebujących. Określono grupy osób objętych wsparciem:

    rodziny personelu medycznego zaangażowanego w zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa;
    kombatanci;
    weterani działań poza granicami państwa;
    osoby starsze, powyżej 60 roku życia;
    osoby niepełnosprawne;
    osoby samotnie wychowujących dzieci;
    osoby poddane kwarantannie.


Szczególną grupą wspieraną przez terytorialsów są rodziny personelu medycznego, który w obecnej sytuacji jest na pierwszej linii walki z pandemią. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, przebywający na wielogodzinnych dyżurach w szpitalach, będą mogli skupić się na leczeniu pacjentów, mniej martwiąc się o swoich najbliższych, którzy pozostali w domach. Do ich mieszkań zostanie dostarczona żywność. Żołnierze WOT przyłożą wszelkich starań, aby rodzinom służb medycznych pomóc w tej trudnej sytuacji, a medykom podziękować za ich poświęcenie.


#tradycja


Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają również kombatantów oraz osoby starsze, które ze względu na wiek są w podwyższonej grupie ryzyka. Każdego dnia w ramach tej grupy rośnie liczba osób objętych pomocą. Wsparcie polega na codziennym kontakcie telefonicznym oraz odpowiedzi na podstawowe potrzeby. Głównym celem podejmowanych działań jest ograniczenie ekspozycji tych osób na kontakt z potencjalnymi nosicielami wirusa.


#braterstwo


Terytorialsi nie zapominają o pomocy innym grupom społecznym. Kolejną grupą osób wspieranych przez nich są podopieczni ośrodków pomocy społecznej oraz Caritas poszczególnych diecezji. W celu sprawnej realizacji tego zadania, w brygadzie powołano koordynatora ds. wsparcia dystrybucji. Dane koordynatora zostały przekazane do wszystkich ośrodków pomocy społecznej w całym województwie warmińsko-mazurskim. Wsparcie warmińsko-mazurskich terytorialsów w tym zakresie polega na zapewnieniu transportu paczek z banków żywności do potrzebujących.


#odpowiedzialność


Aby ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem do pomocy w dostarczaniu żywności i działań w ramach operacji „ODPORNA WIOSNA" oddelegowani zostali specjalnie wyselekcjonowani żołnierze, którzy mają mniej niż 45 lat, nie chorują na choroby przewlekłe i nie zgłaszają żadnych dolegliwości zdrowotnych oraz nie przebywali w ciągu ostatniego miesiąca w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia.


#pomoc psychologiczna


Kolejnym obszarem wsparcia w ramach operacji „OBRONNA WIOSNA" jest całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia pomocy psychologicznej. Jest to propozycja dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa. Pod bezpłatnym numerem telefonu 800-100-102, wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego mogą uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów. Wśród konsultantów są pracownicy i żołnierze z 4W-MBOT.  Pomoc psychologiczna będzie też dostępna w formie wideo czatu przez SKYPE pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT".


#krwiodawstwo


Z powodu aktualnej sytuacji epidemicznej Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaczynają borykać się ze zmniejszoną liczbą krwiodawców. Ta przekłada się na topniejące zapasy krwi. Odpowiedzią WOT są zbiórki krwi w brygadach, Akademiach Wojskowych oraz indywidualne oddawanie krwi przez żołnierzy.


#zawsze gotowi


Jeden z punktów kredo żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej brzmi: „Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności". W tych szczególnych dniach te słowa są dla żołnierzy WOT szczególnym sprawdzianem, do którego wszyscy podchodzą z ogromną odpowiedzialnością i zaangażowaniem.

 

Jednocześnie informuję, iż działania terytorialsów, w tym pomoc osobom starszym i kombatantom, wykorzystują oszuści, którzy próbują wyłudzić pieniądze "na żołnierza WOT".

 

Wobec powyższego przesyłam komunikat oraz ulotkę WOT:

 

W ramach walki z pandemią koronawirusa żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej udzielają wsparcia kombatantom, osobom starszym i przebywającym w kwarantannie. Działania prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna". Zadania terytorialsów obejmują między innymi dostawy żywności i leków.

 

To postanowili wykorzystać oszuści, którzy próbowali podszyć się pod żołnierza OT. Jak zaznacza rzecznik prasowy brygady Monika Jabłońska-Buder „Taka sytuacja nie miała miejsca na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, ale już teraz podejmujemy kroki, by zapobiec podobnym incydentom w regionie. Podkreślamy: żaden żołnierz WOT nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką brygad OT".

 

Seniorzy, którym pomagają żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Ta grupa osób objęta jest wsparciem, które obejmuje możliwość robienia zakupów, a co za tym idzie przepływ pieniędzy. Osoby te zostały poinformowane o zasadach nieprzekazywania pieniędzy nikomu poza żołnierzem WOT – opiekunem z ramienia brygady OT.

 

Drugą grupą są osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritas. Wsparcie tych osób polega na dostawach paczek żywnościowych z banków żywności. W stosunku do tej grupy osób żołnierze WOT nie są upoważnieni do robienia dodatkowych zakupów, a co się z tym wiąże nikt nie może pobierać na nie pieniędzy.

 

W przypadku podejrzeń prób wyłudzenia prosimy powiadomić Policję oraz koordynatora z brygady WOT.

 

Wszyscy seniorzy, do których Terytorialsi z Warmii i Mazur dostarczają żywność, zakupy czy leki, otrzymają ulotki, w których znajdzie się informacja o tym, że osoby, które nie zgłosiły się wcześniej do systemu pomocowego WOT, nie powinny przekazywać pieniędzy i wpuszczać do domu osób podających się za żołnierza. Ulotki takie zostaną również zamieszczone na tablicach informacyjnych w blokach, skrzynkach pocztowych i w innych miejscach.

 

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykonujący zadania w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, w tym wsparcia kombatantów i osób starszych, wyróżniają się następującymi detalami:  na lewym ramieniu oznaka „Polski Walczącej" wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko"; oliwkowy beret; mundur żołnierza Wojska Polskiego. Tożsamość żołnierzy można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.

 

W przypadku podejrzeń prób wyłudzenia prosimy powiadomić Policję oraz koordynatora z brygady WOT.

 

Tekst: DWOT/4W-MBOT

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --4
    ~ jaaaaaaaaaaaaaaaa
    Poniedziałek, 23.03

    brawo i teraz ludzie którzy pluli na ten rodzaj wojsk (że to niby wojsko macierewicza ) nie walna się w pierś i przeproszą ....

  2. 2
    0
    ~ Czytający ze zrozumieniem
    Wtorek, 24.03

    ~ jaaaaaaaaaaaaaaaa nie podniecaj się tak, za 30 mld zł rocznie można stworzyć armię ratowników medycznych - co nie znaczy, że nie powinni zostać wykorzystani w sytuacji epidemii.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.640408039093