Wielkanoc zwana także Paschą, jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Co ciekawe tego dnia w Polsce zobaczyć możemy także Dziady Śmigustne czy Pucheroki. Jak Wielkanoc spędzają mieszkańcy innych krajów?
Dziś w kościołach ma miejsce tzw. Msza Rezurekcyjna. Nabożeństwo to połączone z uroczystą procesją zwiastuje Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie Wielkanoc przypada na pierwszą niedzielę po pierwszej kościelnej pełni Księżyca, czyli po 21 marca (tzw. Paschalna pełnia Księżyca). W praktyce oznacza to, że Pascha jest świętem ruchomym i wypada pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.
Oprócz tradycyjnych, wszystkim znanych, polskich obrządków świątecznych takich jak święconka, nasz kraj posiada także regionalne rytuały. Dziady Śmigustne to zwyczaj występujący na terenie
południowej małopolski. W nocy, z Niedzieli na Poniedziałek Wielkanocny pojawiają się tam owinięte w słomę maszkary. Ich twarze zasłonięte są futrzanymi maskami. Nie odzywają się, wydając z siebie
tylko pomruki, trąbią na blaszanym różku. Prosząc o prezenty polewają wodą. Zwyczaj ten wywodzi się z legendy opowiadającej o przybyłych w tamte regiony jeńcach tatarskich, którzy pozbawieni języków i odzienia w podobnym stroju prosili o pomoc.
Pucheroki to inny regionalny rytuał związany z Krakowem i jego okolicami. Początkowo miał swoje miejsce tylko i wyłącznie w Niedzielę Palmową. Tradycja ta polega na odwiedzaniu domów przez przebranych chłopców, którzy śpiewają pieśni wielkopostne, połączone z rymowankami i komicznymi dialogami. Obchodząc jednocześnie izbę dookoła stukają laskami pucherskimi o podłogę.
W Wielkiej Brytanii Wielkanoc ma charakter raczej świecki. Anglicy, podczas czterodniowych ferii, skupiają się na odpoczynku i spotkaniach ze znajomymi np. w pubach. Atrakcję stanowi koszyk z przysmakami zabierany m.in. do parku, a także Egg Rolling, czyli wyścigi jajek. Wygrywa ten, kto dotrze do mety jako pierwszy z nienaruszoną skorupką.
We włoskiej Florencji jedną ze świątecznych atrakcji jest, znana od czasów wypraw krzyżowych tradycja, którą Włosi nazywają "scoppio del carro". Polega ona na pokazie gigantycznych fajerwerków strzelających ze specjalnego rydwanu, w który zaprzęgnięte są białe woły. Ciekawą, włoską potrawą jest tzw. colomba, czyli gołębica. To leciutka babka drożdżowa przygotowywana z dużej ilości jajek i bakalii.
W Niemczech głównym wielkanocnym symbolem jest zając, zaś tradycją ozdabianie domów gałązkami z młodymi listkami i wiszącymi jajkami.
- W Stanach Zjednoczonych w Wielkanoc rano rodzice ukrywają jajka w domu dla dzieci - opowiada 18-letnia Emily. - Kiedy już obudzą się, muszą znaleźć jajko. Potem wszyscy idziemy do kościoła, a następnie mamy "easter egg hunt". Na koniec całą rodziną siadamy do obiadu - dodaje.
Paulina Rakoczy,klasa medialna