Info.elblag.pl miało swój udział we wczorajszej debacie zorganizowanej przez Radio Olsztyn. Mieliśmy możliwość zadania kandydatom pytania. W związku z tym, że wiele kwestii zostało wcześniej poruszonych zapytaliśmy kandydatów o ich ocenę rankingu jakości życia przeprowadzonego przez tygodnik "Polityka".
- Tygodnik "Polityka" opublikował wczoraj ranking jakości życia. Z 66 polskich miast Elbląg zajął 58. miejsce. Jak Panowie ocenilibyście ten wynik? Czy Elbląg zasługuje na tak dalekie miejsce? Co zrobić by tę jakość życia poprawić? - zapytaliśmy kandydatów.
Adrian Meger (KW Nowa Prawica Janusz Korwin-Mikke)
Ten wynik jest fatalny. Do tego przyczyniły się wieloletnie rządy panów z PO, SLD i Komitet Wróblewskiego. Myślę, że tutaj może pomóc wyłącznie rozwój gospodarczy miasta, czyli należałoby stworzyć jak najlepsze warunki dla rozwoju biznesu. Należałoby się skupić na przyciąganiu jak największej ilości nowych inwestorów.
Janusz Nowak (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej Lewica Razem)
Faktycznie plasujemy się nisko, ale jeśli chodzi o oświatę czy bezpieczeństwo to, z tego co pamiętam, jesteśmy dość wysoko, co jest pocieszające. Ale ten wynik daje do myślenia. Cyfry nie kłamią. Mieszkańcy naszego miasta mają dość spore problemy. Co należy zrobić? Recepta jest jedna, żeby ludzie mogli godnie żyć muszą mieć pracę i dobrze zarabiać. To klucz do wszystkiego, dlatego tak wiele zrobiono, tak wiele wydano środków, żeby przygotować, uzbroić tereny, przygotować infrastrukturę, kadrę. Czekamy tylko teraz na decyzje rządowe, które spowodują lawinowy wzrost gospodarczy. Wtedy i Elbląg się zacznie rozwijać i będziemy wyżej klasyfikowani.
Edmund Szwed (KWW Obywatelski Elbląg)
Efekt ostatniej prawie że pozycji w rankingu Elbląga to jest wynik systemu i mechanizmów rządzących od 20 lat, którego to systemu orędownicy są po lewej i prawie stronie, a trzeci już zdezerterował. Ludzie w Elblągu powinni żyć godnie, szczęśliwie i radośnie, a tak będzie kiedy będę gospodarzem po 16 listopada tego roku.
Witold Wróblewskiego (KWW Witold Wróblewski)
Oczywiście ranking oddaje pewną sytuację, natomiast uważam, że dla naszego miasta najważniejszą sprawą jest w tej chwili podjęcie działań w kierunku rozwoju gospodarki. Tak naprawdę przyszedł do nas kryzys finansowy. Terenu mamy przygotowane pod inwestycje. To, co podkreślam w swoim programie wyborczym - podjęcie działań, żeby w naszym mieście wesprzeć lokalną, rodzimą przedsiębiorczość, jak również szukać inwestorów zewnętrznych, którzy będą pomagali to miasto rozwijać. Jeżeli ludzie będą mieli pracę sytuacja też będzie zupełnie inna.
Cezary Balbuza (KWW Elbląska Koalicja Obywatelska)
Przez kilkanaście lat zawodowo zajmowałem się statystyką, więc do danych statystycznych odnoszę się z pokorą szczególnie, jeśli nie porównuje się kilku źródeł danych. Wynik tych badań mnie nie dziwi. Przede wszystkim rzutuje na niego tragiczna sytuacja na elbląskim rynku pracy. Ale głównie, bo to pociąga za sobą szereg negatywnych zjawisk, w tym ubóstwo społeczeństwa, z tym, że to się udziela tym elblążanom, którzy swoją sytuację nie oceniają źle. Co ciekawe, są wyniki badań, w których ponad połowa elblążan twierdzi, że ze swojej sytuacji zawodowej czy materialnej jest bardzo lub w miarę zadowolona, jednak na zasadzie empatii, współczując reszcie społeczeństwa, generalnie w Elblągu jest pewien defetyzm. Ale to można zmienić tylko poprzez intensywny rozwój i tworzenie nowych miejsc pracy.
A kto się przyczynił do tego wyniku?Co to za gospodarz co tylko zwiększał zadłużenie,marnotrawił podatki,likwidował zakłady,ludzi zsyłał na emigrację.Polska jest niszczona,rozkradana......a naród skutecznie skłócany i eksterminowany!Precz z masonami!Polacy obudżcie się!