Ministerstwo Zdrowia apeluje o to, by oddawać krew, a Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - oddział terenowy w Elblągu od kilku dni nie przyjmuje dawców z grupą krwi B Rh+, sygnalizuje jedna z czytelniczek info.elblag.pl. Postanowiliśmy wyjaśnić zaistniałą sytuację.
Kilka dni temu wybrałam się do krwiodawstwa, aby oddać krew lub też osocze. Zdziwił mnie bardzo fakt, że pielęgniarki odmówiły przyjęcia krwi od osób moją grupą BRh+. Dlaczego nie przyjmują krwi latem, kiedy to najwięcej jest wypadków i osób z chorobami krążeniowymi? Wydawało mi się, że właśnie teraz krew jest najbardziej potrzebna.
-opowiadała jedna z czytelniczek info.elblag.pl.
Przez kilka ostatnich dni pogoda w całej Polsce była wyjątkowo słoneczna, a temperatura coraz to wyższa. Tak nagłe upały są najgroźniejsze szczególnie dla osób z chorobami krążeniowymi. Słoneczna pogoda sprzyja również nierozwadze kierowców, którzy nie ściągają nogi z gazu, w wyniku czego właśnie w okresie letnim dochodzi do dużej ilości wypadków.
Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia apeluje o to, by oddawać krew, szczególnie w wakacje, bo zapotrzebowanie na nią jest nadal duże, a wielu honorowych krwiodawców wyjeżdża na urlop.
Zapotrzebowanie na wszystkie grupy krwi w ciągu roku jest zwykle niezmienne, czyli duże. W miesiącach letnich pobór krwi jest mniejszy z powodu zmniejszonej frekwencji dawców (wakacje, upały i urlopy). Tendencja jest ogólnopolska
-informuje mgr inż. Elżbieta Garbula, Kierownik Działu Zapewnienia Jakości z RCKiK w Olsztynie.
W takim razie, dlaczego pobór poszczególnych grup krwi jest wstrzymywany? Jak tłumaczy Elżbieta Garbula czasowe wstrzymanie wynika z małej ilości osób potrzebujących krwi z grupą B Rh+ i AB Rh+. Ponadto termin przechowywania krwi wynosi 42 dni, po tym czasie krew staje się przeterminowana ,co powoduje potrzebę natychmiastowej utylizacji.
W związku z racjonalną gospodarką składnikami krwi, która ma na celu zaopatrzyć w pełni podmioty lecznicze, a jednocześnie nie dopuścić do niszczenia z powodu przeterminowania cennego leku, jakim jest krew, zmuszeni jesteśmy wstrzymywać czasowo pobór „ mniej popularnych" grup krwi. Mieszkańcy naszego regionu to właściciele w większości grupy: A Rh+ i O Rh+ i na takie największe jest zapotrzebowanie ze strony szpitali. Pacjentów z grupą: B Rh+ i AB Rh+ jest znacznie mniej. Koncentrat krwinek czerwonych ważny jest 42 dni. Po tym terminie należy składnik zutylizować, do czego staramy się nie dopuścić poprzez wspomniane działania ( okresowe wstrzymywanie pobierania niektórych grup krwi)
–wyjaśnia dalej Elżbieta Garbula.
Wszystkie komunikaty dotyczące zapotrzebowania lub jego braku publikowane są tutaj. Krew jest najcenniejszym darem ofiarowanym przez człowieka. Oddawanie krwi to szlachetny gest, który nie wymaga dużo wysiłku, a może uratować komuś życie. Zachęcamy wszystkich kwalifikujących się jako dawcy krwi do tego gestu.
Widać, że czytelniczka nie jest stałym bywalcem punktu krwiodawstwa i chodzi tam tylko jak potrzebuje dzień wolny od pracy. Każdy kto regularnie oddaje krew, wie, że wstrzymanie pobierania konkretnej grupy krwi jest związane z jej nadmiarem w banku krwi.