Piątek, 24.01.2025, Imieniny: Felicja, Rafal, Tymoteusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Kulturalny rok 2007 w Elblągu – część 2

04.01.2008, 14:29:29 Rozmiar tekstu: A A A
Kulturalny rok 2007 w Elblągu  – część 2

Przedstawiamy kolejną część najważniejszych wydarzeń kulturalnych, jakie miały miejsce w naszym mieście w zeszłym roku. W drugiej odsłonie wracamy pamięcią do wydarzeń z drugiego półrocza 2007 r.

Lipiec
W tym miesiącu wielu elblążan, przy okazji przechadzki po elbląskiej Bażantarni, mogło wysłuchać w tamtejszej „Muszli” cyklu koncertów kameralnych w ramach "Letniego salonu muzycznego", którego organizatorem było Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i Urząd Miejski w Elblągu. Wystąpili: Krzysztof Daukszewicz, Paweł Zagańczyk-Trio, Gdański Kwintet Blaszany.

W lipcu kontynuowano także serię koncertów związanych z Latem Jazzowo – Bluesowym w Galerii EL. W tym miesiącu przed elbląską publicznością wystąpili: Los Angeles Trio, Ścigani i New Bone.

Sierpień
Początek miesiąca rozpoczęły dwa koncerty pn. „W rytmie słońca”. Pierwszy z nich skierowany był do młodszej publiczności, dla której wystąpiła Majka Jeżowska. Starsi mieszkańcy mogli z kolei wysłuchać koncertu Jamala.

Na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego odbyło się II Wakacyjne Kabaretowisko Elbląskie pn. „Deprecjacja Depresji”. W imprezie wzięli udział: Ewa Bem, Edyta Jungowska, Agnieszka Dygant, Justyna Szafran, Elżbieta Okupowska, Andrzej Poniedzielski, Artur Andrus, Andrzej Grabowski, Marek Siudym, Tomasz Jachimek, Robert Górski (Kabaret Moralnego Niepokoju), Marcin Kilian, Grupa MoCarta, Kabaret Hrabi i Kabaret Czesuaf.

Jednym z najważniejszych sierpniowych wydarzeń były z pewnością coroczne Elbląskie Noce Teatru i Poezji. Przed elbląską publicznością wystąpili zwycięzcy najlepszych festiwali piosenki wartościowej w Polsce: Ewa Ostrowska, Natalia Sikora, Alicja Pyziak, Malwina Koteluk, Katarzyna Dąbrowska, Michał Rogacki i Monika Węgiel. Pierwszą odsłonę tegorocznych Nocy zakończył poświęcony Markowi Grechucie koncert pod tytułem „Historia pewnej podróży” w wykonaniu Grzegorza Turnaua. Drugiego dnia natomiast Teatr Muzyczny z Poznania zaprezentował ponadczasowego „Skrzypka na dachu” w reżyserii Artura Hofmana. Ostatniego dnia Nocy odbył się koncert z okazji 40-tych urodzin Krzysztofa Buszmana - poety, autora piosenek i podróżnika. Koncert poprowadził Krzysztof Kolberger, a przed elblążanami wystąpili: Danuta Błażejczyk, Halina Frąckowiak, Joanna Lewandowska, Grażyna Łobaszewska, Alicja Majewska, Dorota Osińska, Anna Samusionek, Margita Ślizowska, Damian Aleksander, Jarosław Jar Chojnacki, Mirosław Czyżykiewicz, Wojciech Gęsicki, Włodzimierz Korcz, Janusz Kruciński, Piotr Machalica, Grzech Piotrowski, Paweł Podgórski i Marcin Styczeń.

Wrzesień
Wrzesień niestety nie obfitował w zbyt wiele atrakcyjnych i wartych uwagi wydarzeń.

Należy jednak w tym miejscu wspomnieć o powakacyjnym Salonie Polityki, jaki miał miejsce pod koniec miesiąca. Gościem panelu pt. „Cóż po poecie w czasie marnym?” był aktor Krzysztof Majchrzak, który dostarczył zebranej publiczności wielu wrażeń, wygłaszając swoje kontrowersyjne poglądy.

Październik
W październiku w elbląskim Światowidzie wystąpił Michał Bajor, który zaprezentował piosenki ze swojej najnowszej płyty „Inna Bajka”.

W Galerii EL z „Koncertem Mistrzów” wystąpiła Państwowa Orkiestra Kameralna „Kijowscy Soliści” z Ukrainy.

Z koncertem promującym płytę „Koledzy” wystąpili w Bibliotece Elbląskiej: Wojciech Waglewski i Maciej Maleńczuk. Koncert zakończył trwający od 13 października projekt “Wiedza – Wirtualny Wszechświat – Elbląski Tydzień z Informatyką". Wojciech Waglewski i Maciej Maleńczuk swoją obecnością uświetnili otwarcie Biblioteki Muzycznej, która wzbogacona została o najwyższej jakości sprzęt muzyczny.

W Elblągu gościł słynny na całym świecie „Chór Aleksandrowa”. Koncert odbył się w Centrum Sportowo – Biznesowym i zgromadził blisko 3 tysięczną publiczność.

W Światowidzie na Scenie na piętrze, swój debiutancki spektakl pt. „Moja Mała” zaprezentowała nowa grupa teatralna „Deus ex Machina” - zespół młodych ludzi działających pod opieką instruktorki Edyty Machul.

22 października na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego zainaugurowano sezon offowy. Przed publicznością wystąpili: “Deus ex Machina” i „Alter Ego”, a z recitalem muzycznym Bartek Sudak z Malborka.

Listopad
Podczas 8-ego Narodowego Festiwalu "Tarnopolskie Wieczory Teatralne” Teatr Dramatyczny w Elblągu otrzymał nagrodę za wyjątkowe walory artystyczne, a nagrodę od Prezydenta miasta Tarnopola zdobył dyr. Mirosław Siedler.

W wypełnionej po brzegi sali w Centrum Sportowo – Biznesowym wystąpiła jedna z najsłynniejszych polskich wokalistek – Maryla Rodowicz.

Centrum „Światowid” 30 listopada przygotowało dla studentów SPECJAL-ne Andrzejki. Oprócz konkursów i nagród elbląska młodzież mogła wziąć udział w koncercie zespołu The Rozmish. Natomiast tego samego dnia w Teatrze Dramatycznym w Elblągu, przed starszą publicznością wystąpiła słynna elbląska sopranistka – Joanna Konefał.

Jesienne miesiące upłynęły również pod znakiem kabaretów. Jednym z nich był występ w Światowidzie słynnego „Pana Józka”, czyli Grzegorza Halamy we własnej osobie.

Grudzień
6 grudnia był wydarzeniem historycznym dla elbląskiego teatru, a to za sprawą przyjęcia oficjalnego patrona, którym został Aleksander Sewruk. Tego samego dnia miała również miejsce premiera przygotowanego z wielkim rozmachem przedstawienia „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa.

W elbląskim Światowidzie odbył się koncert z cyklu „W górach jest wszystko co kocham”. Podczas imprezy wystąpiły takie zespoły jak: „Dom o Zielonych Progach”, „Raz do Roku” i „Cisza Jak Ta”.

Kolejnym kabaretem jaki gościł w Elblągu był, obecnie jeden z najsłynniejszych kabaretów w Polsce – „Łowcy B.”, który wystąpił w Centrum „Światowid”.

28 grudnia w Galerii EL zaprezentowano koncert noworoczny poświęcony Markowi Grechucie. Wystąpił Bartosz Krzywda Quartet.

Tego samego dnia w klubie Eden miał miejsce inny koncert, w zdecydowanie mocniejszym tonie. Przed miłośnikami cięższego grania pojawił się jeden z najsłynniejszych zespołów trash metalowych w Polsce – Acid Drinkers.

Fot. d-ave / podczas sierpniowego koncertu "Deprecjacja Depresji" wystąpiła m.in. Edyta Jungowska

Enkil
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.1424770355225