W najbliższy poniedziałek, 22 października kolejny sezon artystyczny rozpoczną elbląskie grupy offowe. Na scenie Teatru Dramatycznego zobaczymy “Deus ex Machina” i “Alter Ego”, z recitalem muzycznym wystąpi Bartek Sudak z Malborka.
Grupa Deus ex Machina zaprezentuje spektakl “Moja Mała”, a Teatralne Studio Młodych pokaże o “ Pamięć nie ginie”.
Grupa "Deus ex Machina" powstała w kwietniu tego roku. Młodzi adepci i miłośnicy sztuki aktorskiej, z przerwą wakacyjną, pracowali na Scenie Na Piętrze, spotkali się by pracować nad sobą, swoim warsztatem aktorskim, a przede wszystkim by bawić się w teatr.
“Moja Mała” to historia dwóch kobiet, która pokazuje skomplikowaną relację "siostra - siostra". Paradoksalnie więź między kobietami staje się więzieniem. W tę klaustrofobiczną historię wplecione jest życie małej dziewczynki. Jedna z kobiet jest doktorem filozofii. Uczy studentów etyki, a równocześnie dopuszcza się niemoralnego czynu. Jakie będą tego konsekwencje? Jakie znajdzie wyjście z sytuacji, czy w ogóle zacznie go szukać? Druga siostra jest obserwatorem. Czy obserwując staje się mniej winna? Czy współczucie, jakie się w niej budzi, wystarczy, żeby widz ją usprawiedliwił?
Punktem wyjścia w budowaniu spektaklu była “Dziewczynka" Piotra Chrzana, jednak jego sceniczna wersja znacznie różni się od oryginału. - Właśnie adaptacja tekstu kosztowała nas najwięcej pracy – opowiada Edyta Machul. - Ciekawostką jest, że w pewnym sensie mamy dwie obsady. Wprawdzie młodszą siostrę gra Paulina Koszek, ale nad postacią pani doktor pracowały dwie dziewczyny - Katarzyna Mikołajczak i Aleksandra Pawerys. To było bardzo interesujące obserwować, jak każda z nich wyciąga z tej postaci coś swojego, zauważa w niej inne cechy i wzbogaca swoją osobowością - opowiada instruktorka.
Ważną rolę w spektaklu odgrywa światło i dźwięk, ilustrują i podkreślają nastroje sióstr, wprowadzają swoisty niepokój. Muzykę do spektaklu stworzyły: Martyna Pieczko, Aleksandra Rychcik i Paulina Sadło, uczennice Szkoły Muzycznej w Elblągu. W ich wykonaniu usłyszeć można utwory, które specjalnie do tego spektaklu napisała Paulina Sadło – mówi Michał Kasiński z "Deus ex Machina".
Swój kolejny spektakl zaprezentują też młodzi aktorzy działający w Teatralnym Studio Młodych Alter Ego. - Tym razem koncentrowaliśmy swoją uwagę na wojennych losach Żydów – mówi Tomasz Walczak. Przed II wojną światową oba narody polski i żydowski, żyły w symbiozie, ubogacając swoje kultury o tradycje i zwyczaje drugich. Holokaust niemal całkowicie wyeliminował polskich żydów z wielu miast i miasteczek.
“Pamięć nie ginie” to próba opowieści historii niewielkiej miejscowości, gdzie wszyscy doskonale się znają, szanują, historię takiego sennego miasteczka gdzieś w przedwojennej Galicji. - W naszym zamyśle nie miało być epatowania wojną i dosłownością. Tak więc obozowe pasiaki zastąpiliśmy drelichami. Wstrząsające sceny, zaprezentowane poprzez świadomość i plastykę ciała, to ta ze strzyżeniem młodego chłopaka, scena kąpieli kobiet w łaźni i obraz komory gazowej. Nie zostawiamy jednak widza z traumą tamtych wydarzeń, z bólem w sercu. Finał jest kompilacją pantomimy i słowa, jest naszym odniesieniem się do tamtych historycznych wydarzeń, którymi
przekonujemy, że nie wolno nam zapomnieć – opowiada Tomasz Walczak.
Inauguracja sezonu offowego odbędzie się 22 października na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego o godz. 17.00. Cena biletów 5 złotych.
Na zdjęciu grupa Deus ex Machina