Ruszył remont i rozbudowa elbląskiego hospicjum. Po rozbudowie siedziba przy ul. Toruńskiej powiększy się m.in. o Oddział Dziennego Pobytu i nową kuchnię. Na tę inwestycję czekano od lat.
Hospicjum Elbląskie im. dr Aleksandry Gabrysiak od ponad trzydziestu lat zapewnia opiekę osobom ciężko chorym, a także ich rodzinom. W miarę upływu czasu poszerzała się jego oferta. Obecnie usługi są świadczone zarówno w domach pacjentów, w Elblągu i Pasłęku, a także w stacjonarnie przy ul. Toruńskiej. Przy hospicjum działa również m.in. Poradnia Medycyny Paliatywnej i Zespół Wsparcia Osieroconych. Hospicjum prowadzi również opiekę domową nad pacjentami dorosłymi i dziećmi wentylowanymi mechanicznie. Teraz przyszedł czas na kolejne zmiany.
W październiku przy ul. Toruńskiej rozpoczęła się rozbudowa i remont. W nowym skrzydle powstanie m.in. Oddział Pobytu Dziennego z prawdziwego zdarzenia.
Jedną z form opieki, która nie jest w ogóle refundowana przez NFZ, są tzw. pobyty dzienne, organizowane w ramach Oddziału Pobytu Dziennego. Oddział ten w elbląskim hospicjum funkcjonuje już od ponad 20 lat. Aktualnie raz w tygodniu, a pacjenci są dowożeni na spotkania. W ich trakcie mają zajęcia z psychologiem, fizjoterapeutą, terapeutą zajęciowym, mają zapewnione porady lekarskie, zabiegi pielęgniarskie w zależności od potrzeb. Jest także możliwość uczestnictwa we mszy św. W trakcie pobytu, pacjenci mają zapewniony posiłek i słodkości. Chcąc, aby ta opieka była jeszcze lepsza, dążymy do stworzenia kompleksowego Oddziału Pobytu Dziennego z dedykowanym personelem i infrastrukturą
- przekonuje Wiesława Pokropska, dyrektor Hospicjum Elbląskie im. dr Aleksandry Gabrysiak.
Stąd pomysł na rozbudowę. W nowym oddziale znajdzie się: trzyłóżkowa sala chorych z węzłem sanitarnym, sala terapii zajęciowej i muzykoterapii, sala pobytu dziennego z aneksem kuchennym, gabinet zabiegowy, toaleta z prysznicem przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Chcemy żeby Oddział Pobytu Dziennego, w nowym miejscu, funkcjonował 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-15. Z pobytu jednorazowo mogłoby korzystać kilkunastu pacjentów.
Dodatkowo w dobudowanym skrzydle mieścić się będzie nowa kuchnia dla Oddziału Stacjonarnego - w miejscu dotychczasowej zaprojektowano sale łóżkowe. Projekt zakłada także rozbudowę sali rehabilitacyjnej. W planach są również prace remontowe.
Nasz dom hospicyjny użytkujemy intensywnie od 10 lat, co spowodowało konieczność radykalnego odświeżenia, dokonania kompleksowych napraw, wymiany posadzek i przebudowy zw. z planami rozbudowy
- dodaje pani dyrektor hospicjum.
Sama rozbudowa została wyceniona na 4 mln zł. Ile będzie kosztowała finalnie? Tego jeszcze nie wiadomo. Pieniądze na pierwszy etap prac Stowarzyszenie prowadzące Hospicjum zbierało od kilku lat.
To pieniądze z darowizn, zbiórek publicznych, akcji Pola Nadziei i 1 proc. podatku. Cieszymy się, że w tym roku z 1 proc. otrzymaliśmy kwotę 484.328 zł
- wylicza Anna Podhorodecka, rzeczniczka elbląskiego hospicjum.
Zgodnie z planem do końca czerwca tego roku zamknięta część obiektu ma już mieć stan surowy. Pozostałe prace będą na etapie stanu zerowego wraz z instalacjami: wodno-kanalizacyjną, c.o. i elektroenergetycznymi. Na ten etap hospicjum wystarczy pieniędzy. Zbiórka na pozostałe nadal trwa.