Trwa rozbudowa Centrum Spotkań Europejskich Światowid. - Po usunięciu kolizji, na jakie natrafiliśmy prace postępują zgodnie z harmonogramem – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid.
Budynek, w którym znajduje się CSE Światowid został oddany do użytku w 1962 roku. Od tego czasu obiekt przeszedł różne remonty, lecz nigdy tak duży, jak obecnie. 22 sierpnia 2018 r. rozpoczęto prace, dzięki którym Światowid wejdzie w XXI w.
Będzie próbowali do końca czerwca zamknąć szczelnie blok od ul. Teatralnej i przystąpimy do remontu sali sportowej. W tej chwili trwają prace wyburzeniowe i wykończeniowe po byłej kawiarni Uśmiech, czy dzisiaj Muza. Od strony ul. Karowej przygotowujemy drugą kondygnację, są zamówione stropy. Już są montowane instalacje wentylacyjne, elektryczne. Tego może nie widać, ale prace postępują
– zapewniał Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid.
Do końca maja dźwig stojący przy ul. Teatralnej ma zostać rozebrany. - Plany są, by do końca czerwca rozebrać też dźwig od ul. Karowej. To będzie oznaczało, że wszystkie prace związane z konstrukcją, zadaszeniem zostały zakończone i prace zostaną przeniesione do środka – wyjaśniał Antoni Czyżyk.
Nie udało się uniknąć niespodzianek. Ich pojawienie się podczas przeprowadzania inwestycji wiązało się z dodatkowym czasem, który może wpłynąć na ostateczny termin zakończenia inwestycji, ale również dodatkowymi kosztami.
- Termin rozpoczęcia budowy opóźniły nam rury, które nie były zewidencjonowane i biegły w miejscach, w których nie powinny. A przeszkoda, która spowodowała zwiększenie kosztów i to o 300 tys. zł, to płytkie osadowienie fundamentów rogu sali sportowej i sali teatralnej od strony ul. Karowej. Musieliśmy tu zrobić wzmocnienie i to był duży koszt – stwierdził Antoni Czyżyk. - Na szczęście dzięki Ministerstwu Kultury, który jest instytucją zarządzającą, byliśmy przygotowani na różne niespodzianki i poradziliśmy sobie z tym.
Wiemy, że mamy ok. 1-1,5 miesiąca opóźnienia. To wynika z czasu, jaki potrzebowaliśmy na usunięcie kolizji. Nie widzę jednak przeszkód, które mogłyby spowodować kolejne opóźnienia. Maj i czerwiec to miesiące, w których chcielibyśmy bardziej przyspieszyć. W lipcu, sierpniu i wrześniu zarówno w Światowidzie, jak i w Teatrze jest przerwa i obiekt będzie bardziej dostępny do prac głośnych i rozbiórkowych
– tłumaczył Antoni Czyżyk.
Prace związane z modernizacją obiektu nie mogą zakłócać pracy Światowida oraz Teatru. Jak do tej pory się to udawało? - Praca, gdy za ścianą trwa budowa to nie jest łatwe zadanie, ale ze zdziwieniem oglądam powierzchnie, które nie są objęte remontem. Są lśniące, czyste, ponieważ firma z dużą kulturą prowadzi prace. Wszędzie pobudowane są szczelne ścianki, dzięki którym kurz pozostaje na budowie – dodał dyrektor CSE Światowid. - Firma wiedząc, że działalność naszych instytucji musi być ciągła przekazuje wcześniej harmonogram prac i tak planuje je logistycznie, by nam nie przeszkadzać.
Planowe zakończenie prac miało nastąpić w lipcu 2020 r. - Okazuje się, że najłatwiejsze prace, czyli konstrukcyjne i budowlane zmierzają ku końcowi. Sądzę, że do końca maja prace nad realizacją inwestycji będą zaawansowane na jakieś 30 procent – szacował Antoni Czyżyk.
Porównać postęp prac tej firmy z budową na przeciwko ( na skrzyżowaniu) to ręce opadają w Światowidzie nic się nie dzieje a tam krajobraz zaskakuje każdego dnia!!!
Czy w związku z tak dużym remontem, pojawi się klimatyzacja w teatrze ? Czy też jej nie przewidziano i dalej latem nie będzie czym oddychać na spektaklach ?
Myśleliśmy że zostaną zabudowane do końca oba boki budynku Światowid a patking powinien być połączony z parkingiem sądu a nie nadtaeiali gł,,,ki słupków. Moze druty kolczadye jeszcze zaonstalujcie.
Niech przy okazji wyremontują ten kiczowaty hol główny. Tam powinna być elegancka i nowoczesna poczekalnia jak w multikinie
Teatr niech sie zamartwi o klimatyzacje ! SWIATOWID TO KINO
Nie porównujcie przebudowy z budową. To są dwie zupełnie różne sprawy. Złożoność tematu w tym pierwszym jest niewspółmierna do drugiego. Oby obie budowy parły do przodu i zrobiły całą okolicę nowoczesną.