Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski, spotkał się w Ministerstwie Sportu i Turystyki z wiceministrem Bogusławem Andrzejem Ulijaszem w sprawie możliwości dofinansowania kompleksu sportowego przy ul. Agrykola 8. - Myślę, że do 27 lutego zdążymy przygotować stosowny wniosek, żeby pozyskać środki finansowe z programu modernizacji infrastruktury sportowej Ministra Sportu - mówił Prezydent.
Gdyby udało się pozyskać środki, co miałoby ulec zmianie? - Tam przewidywalibyśmy tor wrotkarski i do jazdy szybkiej, który wymaga przebudowy z bandami i tunelem, instalacji mrożenia toru, jak również przesunięcie płyty głównej boiska, na której odbywają się mecze, żeby przygotować front pod następny krok, a myślę tutaj o budowie przy stadionie - nie modernizowania starego, wysłużonego obiektu, związanego z szatniami i otoczką socjalną dla zawodników, ale wybudowanie właściwego obiektu i zadaszenia nad miejscami trybun. - mówił Witold Wróblewski. - Zakładamy także wykonanie płyty z poliuretanu przy torze wrotkarskim, by nie dochodziło do wypadków w czasie treningów wrotkarzy, i sztuczną trawę przy boisku od strony Gimnazjum nr 5.
W budżecie zaplanowano 2,5 mln zł na modernizacje obiektów sportowych. - Pozwalają one na to, by pozyskać środki finansowe z budżetu Ministra Sportu i do końca miesiąca taki wniosek będzie przygotowany - stwierdził Witold Wróblewski. - Myślę, że do 50 proc. będzie można uzyskać środków z tego źródła.
Czy w planach jest remont stadionu przy ul. Agrykola?
Planowane jest przesunięcie płyty, żeby zrealizować obiekt socjalny i spełnić wymogi prawa budowlanego. Zakładamy, żeby to zrobić w tym roku. Z uwolnionych środków chciałbym przygotować dokumentację na zadaszenie, aby w następnym roku spróbować pozyskać na to dofinansowanie
- zaznaczył Witold Wróblewski.
Jak Prezydent ocenia szansę na pozyskanie środków? - Jeżeli złożymy ten wniosek jeszcze nie możemy na 100 procent powiedzieć, że te środki na pewno dostaniemy, aczkolwiek jeżeli nie złożymy wniosku, to na pewno ich nie dostaniemy - dodał Witold Wróblewski.
Czy elblążanie mogą liczyć na pojawienie się infrastruktury, która pozwoli rozwijać się w łyżwiarstwie szybkim?
Jest w tej chwili zaproponowane, aby tor wrotkarski był wyposażony w maty wraz z całym systemie mrożenia, żeby wykorzystywać to i pod kątem wrotkarstwa, i pod kątem łyżwiarskim. Ta instalacja mrożenia będzie kosztować ok. 2 mln zł
- mówił Witold Wróblewski.
A może się uda w ten lub inny sposób znaleźc dodatkowe pieniądze na kompleksowy remont basenu kąpielowego przy ul. Spacerowej? Przecież jest to obiekt niezbędny w średniej wielkości mieście liczącym ponad 100 tys. mieszkańców, zupełnie pozbawionych kąpieliska letniego. Do tego w jakimś sensie zabytkowy, największy w Polsce, mogący stanowic zbiornik retencyjny dla kapryśnej Kumieli (zg. z pierwotnym założeniem), tor wodny do nauki np. kajakarstwa, zimą lodowisko, cały rok teren rekreacji i sportu, wpisany w kompleks urzadzeń sportowych od Agrikola poprzez Górę Chrobrego do Bażantarni. Jest to na pewno coś, czego autentycznie jest brak mieszkańcom, w przeciwieństwie np. do EPT na Modrzewinie czy jakiejś innej Terkawce.
a moim zdaniem kolejne ściemy lecą , słowa , słowa , słowa ..........