Sobota, 2.11.2024, Imieniny: Bozydar, Tobiasz, Bohdan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Za nami wyjątkowe „Aleksandry”. Dyrektor Mirosław Siedler: Mamy wiele powodów do świętowania

28.03.2022, 12:05:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za nami wyjątkowe „Aleksandry”. Dyrektor Mirosław Siedler: Mamy wiele powodów do świętowania
fot. Majka Brejdak

Międzynarodowy Dzień Teatru co roku w elbląskim Teatrze im. Aleksandra Sewruka świętowany jest uroczyście. Podczas wczorajszej (27.03.) Gali, oprócz wręczenia statuetek, ogłoszono zakończenie termomodernizacji budynku teatru. Nie zabrakło także akcentów okazujących wsparcie Ukrainie.

"Aleksander" to nagroda, która wręczana jest raz do roku w czterech kategoriach. W 2021 r. z powodu panującej pandemii koronawirusa Gala nie mogła się odbyć. - Tym bardziej nam miło, że dziś możemy się spotkać – zaznaczył Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiego teatru.


 

Jeden wirus, który odchodzi został zastąpiony zupełnie innym wirusem. Ta sytuacja, która ma miejsce na Ukrainie wpływa na nas. Na to, co i jak czujemy. Dzisiejszego wieczoru będziemy mieli parę elementów związanych z Ukrainą, z naszymi przyjaciółmi, z zaprzyjaźnionymi teatrami, z którymi współpracujemy od 2004 r. - z Teatrem w Tarnopolu, Kołomyi, Chersoń i Kijowie. Mamy nadzieję, że będziemy mogli wrócić do tej współpracy

 

– podkreślił Mirosław Siedler.


Zanim przyszło do wręczania statuetek dyrektor poinformował zebranych o zakończeniu pierwszego etapu przebudowy Teatru. - W trakcie trwania inwestycji teatr cały czas pracował - zapewniał Mirosław Siedler.


 

Termomodernizacja obiektu od strony północnej i zachodniej została zakończona. Zostały wymienione wszystkie okna, mamy nowy węzeł cieplny, na dachu panele fotowoltaiczne. Wszystkie stacje elektryczne zostały wymienione. Liczyliśmy, że zostało położone ok. 8 km nowych kabli. To są rzeczy, których Państwo nie będziecie widzieć, ale my będziemy doskonale odczuwać

 

– zaznaczył dyrektor.


To jednak nie koniec zmian w teatr.- Musieliśmy ten projekt dostosować do drugiego projektu, który rozpoczęliśmy pod koniec termomodernizacji – dodał Mirosław Siedler. - Mam tu na myśli przebudowę teatru.

W ramach przebudowy zostanie stworzone m.in. nowe, oddzielne wejście do Teatru od strony ul. Teatralnej, sala prób, zupełnie nowe pomieszczenia dla wszystkich działów, a Mała Scena zostanie powiększona do 200 miejsc na widowni.

Koszt zrealizowania projektu „Rozbudowa, przebudowa i remont Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu od ul. Teatralnej - etap I” to ponad 14 mln zł (4,5 mln zł dofinansowania pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 2014-2020). Pozostałe środki na wkład własny w budżecie zabezpieczył Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego (prawie 9 mln zł).

Dyrektor podkreślił, że Teatr zawsze mógł liczyć na wsparcie ze strony wykonawcy inwestycji. -Współpraca była wręcz wzorcowa – przyznał. - Dlatego chcielibyśmy nagrodzić tych, którzy byli zaangażowani w pierwszy etap inwestycji.

Wicemarszałek Miron Sycz wręczył podziękowania, gratulując wykonawcy „obecności, która nie kończy się tylko na budowie”. - Kto wie, czy już za rok, na kolejny Dzień Teatru, nie zostanie zakończona druga część inwestycji. Przypomnę, że do końca 2023 pan dyrektor musi inwestycję zakończyć i się z niej rozliczyć – dodał Miron Sycz.

Mirosław Siedler i Mirosław Prytuła - wiceprzewodniczący elbląskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce, z okazji 61. Międzynarodowego Dnia Teatru odczytali polskie orędzie w dwóch językach – polskim i ukraińskim.

Autorki orędzia Agata Adamiecka, Małgorzata Błasińska, Jagoda Dutkiewicz, Monika Dziekan, Dorota Kowalkowska pod przewodnictwem reżyserki Moniki Strzępki napisały m.in.: „Kiedy dziś myślimy „teatr”, przed naszymi oczami najpierw zjawia się obraz roztrzaskanego pociskami rakietowymi Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w Mariupolu, z ogromnym napisem ДЕТИ na placu przed budynkiem. Obraz teatru-schronu, którego nie oszczędziło bestialstwo wywołanej przez Putina wojny. Zaraz potem widzimy obrazy sceny i widowni Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkoweckiej we Lwowie zamienionego w dom uchodźczy. A następnie obrazy z polskich teatrów, w których zamieszkali ludzie uciekający przed przemocą i w których trwa intensywna praca na rzecz realnej pomocy Ukrainie.

Organizowane są zbiórki, transporty, zajęcia dla dzieci, pomoc prawna i psychologiczna, miejsca pracy, rezydencje. Kiedy dziś myślimy „teatr”, widzimy także aktorki i aktorów, którzy wychodzą do publiczności z flagami ukraińskimi, dając w ten sposób możliwość wspólnego wyrażenia naszej solidarności, naszego bólu i gniewu. Widzimy osoby zgromadzone na widowniach w całej Polsce, które każdego wieczoru przyłączają się do zbiórek, które owacjami odpowiadają na wyrazy solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami. Widzimy wokół siebie powagę, skupienie, wzruszenie. Widzimy, jak intensywnie przekształcają się sensy przekazywane ze sceny, jak w rzeczywistym spotkaniu ciał – tu i teraz – materializuje się teatralne doświadczenie wspólnoty”.



Wśród publiczności zasiadała m.in. młodzież z Ukrainy, która jak przyznał Mirosław Siedler, po raz pierwszy była w teatrze.

Chwile zadumy i refleksji zapewnili Beata Przewłocka, Ewelina Bemnarek i Mikołaj Ostrowski, który przy akompaniamencie Dariusza Łapkowskiego i Wojciecha Hazy zaśpiewali takie piosenki jak „Kocham wolność”, „Czas nas uczy pogody” i „Krakowski spleen”.

Co roku statuetki „Aleksandrów” przyznawane są w czterech kategoriach. W tym roku miano „Przyjaciela Teatru” otrzymała firma Optima, a „Najwierniejszym Widzem Zbiorowym” został malborski oddział Związku Emerytów, Rencistów i Emerytów.


Kapituła, składająca się z przedstawicieli elbląskiego środowiska kulturalnego oraz dwóch patronów medialnych teatru – elbląskiego dziennika internetowego info.elblag.pl oraz Truso.tv, przyznaje dwie statuetki - w kategorii „Najlepsza Rola Kobieca” i „Najlepsza Rola Męska”.

Aleksandra za „Kobiecą Rolę Roku” otrzymała Ewelina Bemnarek za Gerdę w „Królowej Śniegu”). Natomiast nagrodę „Męską Role Roku” odebrał Lesław Ostaszkiewicz za Króla w „Królowej Śniegu”.

 



- Cieszę się, że akurat role z „Królowej Śniegu” zostały docenione. Jest to spektakl, który usiłowaliśmy pokazać prawie dwa lata. Mieliśmy pięć terminów premiery. Dopiero za piątym razem się udało

 

– przyznał Mirosław Siedler.



Po oficjalnej części Gali przyszedł czas na monodram „Mój boski rozwód” w wykonaniu Teresy Suchodolskiej (która za tę rolę otrzymała w tym roku nominację w kategorii „Kobieca Rola Roku).

 

 

 



Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / Aleksandry 2020-2021 ( zdjęć 58 )
Dodano: 2022-03-28 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3245770931244