77 tysięcy złotych dotacji w ramach projektu Teatr Polska, otrzymał elbląski teatr, po to, aby móc pokazać spektakl "Mein Kampf" poza swoją siedzibą. Chętnych było 60 spektakli z całej Polski. Ostatecznie zakwalifikowało 17. Jest to prestiżowe wyróżnienie, zważywszy, że oprócz elbląskiego teatru do projektu zakwalifikowały się m.in. takie teatry jak Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu czy Teatr Ateneum w Warszawie. Oprócz znanych teatrów w tej grupie znalazły się również teatry prywatne, alternatywne oraz stowarzyszenia teatralne.
Teatr Polska to projekt, który zakłada zarówno dotarcie do środowisk pozbawionych możliwości kontaktu z twórczością teatralną, jak i poznanie innego typu odbiorcy, oraz zaktywizowanie teatru w Polsce do działalności wykraczającej poza dane miasto i konkretny budynek teatralny. Jednocześnie celem tego przedsięwzięcia jest zaprezentowanie ciekawych przedstawień szerszej publiczności. Zakłada w swojej idei zmianę zwyczajów teatralnych, ożywienie i zachęcenie do aktywności teatru w Polsce. Projekt ten ma również stworzyć możliwość współpracy między teatrami a ośrodkami kultury i ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić spektakl.
-Od lat staramy się budować rangę elbląskiego teatru pokazując nasze spektakle poza siedzibą. Zdarza się, że aktorzy naszego teatru większą popularnością cieszą się np. w Tarnopolu niż w Elblągu. Teatry takie jak elbląski mają kłopot z przebiciem się. Istnieje opinia, że teatr z małego miasta jest trochę gorszy. Dlatego udział w tym projekcie jest dla nas wyróżnieniem - mówi Mirosław Siedler,dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie dysponując środkami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotuje spektakle, które uważa za warte pokazania szerszej publiczności. Do projektu zgłosiło się 60 teatrów z całej Polski . Spośród nich Komisja Artystyczna wyłoniła 18 przedstawień, które tym samym zakwalifikowały się do drugiego etapu. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 17 teatrom.Teatry odwiedzą 89 miejscowości w Polsce. Między 12 czerwca a 11 grudnia 2010 roku odbędzie się w sumie 157 prezentacji.
„Mein Kampf” w elbląskiej realizacji zostanie pokazany w Olecku, Iławie, Braniewie, Czuchowe oraz Tczewie. Ponadto 15 października spektakl zaprezentuje się w Warszawie w Instytucie Teatralnym. - Do prezentacji zostało zaproszonych sześć teatrów biorących udział w projekcie Teatr Polska. W tej szóstce znalazło się nasze „Mein Kampf”- mówi Tomasz Walczak, rzecznik prasowy elbląskiego teatru.
Przypomnijmy, obsadę spektaklu „Mein Kampf” tworzą:
Tomasz Muszyński - fenomenalny w roli Hitlera ,
Marcin Tomasik – Herzl ( za tę rolę otrzymał Aleksandra 2009 w kategorii Rola Męska),
Mariusz Michalski - Lobkowitz,
Hanna Świetnicka -Grabowska - Gretchen,
Maria Makowska- Franceson – Pani Tod,
Lesław Ostaszkiewicz - Himmlischst.
Inspiracją dla projektu Teatr Polska stały się objazdy Teatru Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, który w okresie Drugiej Rzeczpospolitej organizował tournées po kraju. Podczas objazdów Teatru Reduta prezentowano spektakle powstałe w tym teatrze. W repertuarze znalazła się wówczas klasyka światowa (Szekspir, Molier), oraz polski repertuar – dawny i współczesny (Słowacki, Fredro, Żeromski). Projekt ten miał na celu zaktywizowanie środowisk małych miasteczek i przybliżenie ich mieszkańcom najważniejszych osiągnięć kultury polskiej w tamtym okresie. W ramach „teatru objazdowego” zespól Reduty przemierzył cały obszar ówczesnych ziem polskich. Objazdy odbywały się sezonowo w okresie zimowym i letnim.
Zapraszamy do przeczytania naszej recenzji spektaklu „Mein Kampf”.