Poniedziałek, 2.12.2024, Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Marzec u Sewruka

02.03.2010, 19:07:22 Rozmiar tekstu: A A A
Marzec u Sewruka

Zima odchodzi powoli w zapomnienie, dni są coraz dłuższe, słońce mocniej świeci… Wraz z pierwszymi przejawami wiosny wracają siły i radość życia.  Za chwile zwiększy się nasza aktywność, więc nie pozostaje nic innego, jak zachęcić Państwa do wizyt w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Za nami dwie premiery lutowe, co nie znaczy, że to koniec premierowych prezentacji. W marcu, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru – gratka dla wszystkich miłośników sztuki teatralnej, prapremiera światowa „Ruskiego miesiąca”.  Zachęcam wszystkich do zapoznania się z ofertą 9. Elbląskiej Wiosny Teatralnej, która przedstawia się imponująco i powinna każdemu teatromanowi dostarczyć wrażeń oraz niezapomnianych przeżyć. Bardzo różnorodna repertuarowo będzie tegoroczna Wiosna. Bilety są już w sprzedaży i jak zwykle, są takie spektakle, na które zaczynają kończyć się bilety. Zachęcam więc także do odwiedzenia kasy Teatru.

„Świętoszek” to niewątpliwie jedno ze szczytowych osiągnięć komediowego kunsztu Moliera. Utwór ten, będący bardziej komedią obyczajową niż komedią charakterów, stanowi wyrazisty portret życia rodzinnego i religijnego XVII-wiecznej Francji. W satyryczny sposób Molier ukazuje, jakie zagrożenia dla mieszczańskiej rodziny niesie ze sobą religijna obłuda wkradających się do domu „świętoszków”. Tekst, który nic nie stracił ze swej aktualności. Obłuda i fałsz zostają ukarane i do życia bohaterów powraca spokój. Cała paleta ludzkich zachowań, piękne kostiumy historyczne, oszczędna ale przez to symboliczna i jakże wymowna scenografia.  Reżyseria – Bartłomiej Wyszomirski, doskonale znany i ceniony w Elblągu, zrealizował tu wcześniej m.in. „Antygonę w Nowym Jorku”, „Narkomankę”, „Aż do bólu”.

Świętoszek – 3 marca – godz. 10:00

„Main Kampf” George Taboriego, spektakl niebanalny, ze świetnymi rolami aktorskimi. Jeden z najoryginalniejszych twórców współczesnej dramaturgii światowej jest w Polsce mało znany. Właściwie tylko dwa tytuły kojarzą się z jego nazwiskiem – „Peepshow” i „Mein Kampf”. Tabori to postać niesłychanie barwna. Węgierski Żyd (ur.1914), dziennikarz, tłumacz, autor powieści, sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych, reżyser. „Mein Kampf” odwołuje się do epizodu z lat młodości Adolfa Hitlera (Tomasz Muszyński). Marząc o karierze malarskiej, przybywa do Wiednia, próbuje dostać się do Akademii Sztuk Pięknych. Prowincjonalny malarzyna, bez środków do życia, trafia do przytułku dla nędzarzy. Mieszkają tu dwaj Żydzi - sprzedawca książek Herzl (Marcin Tomasik) i były kucharz koszerny Lobkowitz (Mariusz Michalski). Obaj starają się „ucywilizować” pełnego zahamowań młodzieńca. Herzl, domorosły żydowski filozof, staje się mentorem i dobroczyńcą Hitlera. Dwaj biedacy wciągają nieszczęsnego pokrakę do gry, która obnaża jego kompleksy, chorobliwą ambicję, antysemityzm. Toczą błyskotliwe, pełne humoru dialogi. Przyszły dyktator wychodzi z tej zabawy ośmieszony, niemniej jednak groźny. W znacznym stopniu jest to zasługą nie tylko autora, ale także reżysera Artura Hofmana.

Main Kampf - 4 marca - godz. 19:00

„Sceny miłosne dla dorosłych”
– już sam tytuł sugeruje pewną niejednoznaczność i podkasaną muzę. Spektakl komediowy o miłości i nie tylko... Przedstawienie z piosenkami, pikantnymi tekstami z przymrużeniem oka, rozpisane pomiędzy czworo aktorów - Irenę Adamiak, Annę Suchowiecką, Tomasza Czajkę i Mariusza Michalskiego. Autorem tekstu jest Zbigniew Książek – m.in. autor tekstów do piosenek zespołu Brathanki czy oratoriów Piotra Rubika. Reżyserem spektaklu jest Bogusław Semotiuk, aktor filmowy i teatralny, reżyser spektakli teatralnych, profesor nadzwyczajny, wykładowca łódzkiej szkoły filmowej. Elblążanom dał się poznać, jako reżyser „Scenariusza dla trzech aktorek” Bogusława Schaeffera. W kawiarnianej atmosferze, przy stolikach, filiżance kawy lub herbaty, dajmy się porwać emocjonalnym i humorystycznym opowieściom o przypadkach kobiety oraz mężczyzny...

Sceny miłosne dla dorosłych - 7 marca - godz. 19:00
Sceny miłosne dla dorosłych - 8 marca - godz. 19:00
Sceny miłosne dla dorosłych - 14 marca - godz. 19:00


„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”
według znanej wszystkim baśni braci Grimm, na nowo odczytała i wyreżyserowała Monika Gerboc ze Słowacji. Do współpracy zaprosiła m.in. scenografa oraz kompozytora z Czech. Muzyczna historia o dziewczynce (Marta Masłowska) zagubionej między samotnością, a marzeniami. Baśniowości tej opowieści dodają niesamowite skrzaty leśne, zindywidualizowane zarówno w kostiumie jak i prowadzeniu postaci przez aktorów. Magia, czary, zła macocha-królowa i siła wiary w marzenia oraz w miłość. Choć momentami bywa groźnie, głównie za sprawą demonicznej królowej przemieniającej się w staruchę (Teresa Suchodolska i Irena Adamiak), dobro zwycięża jak to w bajkach bywa.  Aktorzy chodzący na szczudłach, projekcie multimedialne, magiczne lustro, które mówi, romantyczna muzyka, zabawne skrzaty, to po prostu trzeba zobaczyć!

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków – 9-12 marca – godz. 10:00
Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków – 14 marca – godz. 14:00


„Gang Słowika” według tekstów najpopularniejszych wierszy Juliana Tuwima. Sensacyjna opowieść o Słowiku i Skowronku. Takiego spektaklu elblążanie jeszcze nie widzieli w wykonaniu naszego zespołu. Teatr lalkowy, wraz  z żywym planem, maski, bunraku, mupety, pacynki i kukiełki. Nie zapominamy o milusińskich, którzy swą przygodę z Teatrem mogą rozpocząć już w najmłodszych oddziałach przedszkolnych. Dzieciaki uwielbiają, gdy jest kolorowo i dużo się dzieje, nie zawiodą się na tym przedstawieniu. Zaskakujące rozwiązania scenograficzne, dynamiczne układy choreograficzne, animacja lalek i wspaniałe teksty. Pięcioro elbląskich aktorów – także najmłodszej generacji: Anna Suchowiecka, Hanna Świętnicka-Grabowska, Leszek Andrzej Czerwiński, Krzysztof Grabowski oraz Paweł Skowron. Zapraszamy - Scena na Wspólnej, w Domu Studenckim PWSZ przy ul. Wspólnej.

Gang Słowika – 15-17 marca – godz. 10:00


„Sen nocy letniej”
zaliczany jest do najpopularniejszych utworów Williama Szekspira.  Sztuka opowiada historię trzech par: Hermii (Marta Masłowska) i jej narzeczonego Lizandra (Tomasz Czajka), Demetriusza (Marcin Tomasik) i zakochanej w nim Heleny (Paulina Fonferek) oraz króla elfów Oberona (Mirosław Siedler) i nieposłusznej królowej elfów Tytanii (Teresa Suchodolska). W historię mieszają się też leśne duchy, a szczególnie ważną postacią jest duch Puk (Tomasz Muszyński)... Dwa światy królewsko-dworski oraz plebejsko-rzemieślniczy, w zderzeniu z fantastycznym światem elfów i duszków. Baśniowa opowieść o miłości i dążeniu do szczęścia.  Monumentalna scenografia, niezapomniana muzyka, rubaszne sceny rzemieślników, liryczne spotkania kochanków.  Spektakl z sukcesami prezentowany w Tarnopolu (Ukraina) oraz w Kaliningradzie (Rosja). Debiut reżyserski Mirosława Siedlera.

Sen nocy letniej – 19 marca – godz. 19:00
Sen nocy letniej – 20 marca – godz. 19:00


Kolejne spotkanie cyklu Scena przy stoliku i Dyskusyjny Klub Teatralny, które w tym sezonie realizowane są pod hasłem „Po prostu kobieta”. Literatura dramatyczna wyłącznie o kobietach, prezentująca przeróżne problemy, całą paletę emocji i czasami zaskakujące zwroty akcji. Warto przyjrzeć się bliżej ujęciu współczesnej kobiety przez literaturę i podyskutować o tym, na ile spostrzeżenia autorów są trafne i oddają prawdę o poruszanym problemie. „Kroki” Antonio Alamo, to groteska napisana dla czterech kobiet. Świat z punktu widzenia... owadów?! Tak, to możliwe. I to w teatrze! Przezabawna historia relacji między ludźmi i istotami niższymi. Ale czy na pewno niższymi...? Mamy tu do czynienia z karaluszym punktem widzenia na świat, życie i umieranie. Pretekstem do tego jest obawa owadów o życie zagrożone przez nie rozumiejących ich ludzi. Co można w takiej sytuacji zrobić? Uciec, pogodzić się z nieuniknionym, a może zaprzyjaźnić się z potencjalnym oprawcą? W tle interesująca i gorzka relacja matki z córką, trudna ale niezwykle prawdziwa. Sztuka śmieszy a jednocześnie daje do myślenia. Tematy związane z egzystencją każdego z nas przewijają się przez cały spektakl, pozwalając jednocześnie spojrzeć z dystansem na świat ludzkich wyborów i dylematów. Świat pokazany w spektaklu jest pełen absurdu, a dowcipny sposób przedstawienia postaw ludzkich pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji nad wyborami, jakimi kierujemy się w życiu. Z punku widzenia karaluchów nie jesteśmy zbyt doskonali...
W obsadzie: Irena Adamiak, Teresa Suchodolska, Anna Suchowiecka i Jolanta Tadla.
Scena przy stoliku i Dyskusyjny Klub Teatralny – Kroki – 20 marca – godz. 16:00

„Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)” spektakl prezentujący dzieła największego dramaturga wszechczasów – Williama Szekspira w wykonaniu trójki elbląskich aktorów występujących pod swoimi nazwiskami: Leszka Andrzeja Czerwińskiego, Tomasza Muszyńskiego i Marcina Tomasika. Kilkanaście utworów mistrza ze Stradfordu, skondensowanych do jednej realizacji scenicznej. Zabawa słowem i rekwizytem. Cytaty, pastisz i parodie to tylko niektóre elementy teatralnej gry „Dzieł wszystkich Szekspira (w nieco skróconej wersji)”, w reżyserii Lesława Ostaszkiewicza. To prawdziwy festiwal szekspirowskich  tragedii i komedii. Pyszna zabawa dla wykonawców, ale przede wszystkim dla publiczności, która zgrabnie wciągana jest do wspólnych występów.  Żywiołem tego spektaklu jest zabawa, która nigdy nie przekracza granic dobrego smaku, a dzięki temperamentowi i talentom improwizacyjnym wykonawców ma urok świeżości.

Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji – 21 marca – godz. 17:00

Międzynarodowy Dzień Teatru
, to wieczór wyjątkowy. Można by stwierdzić, że każdy wieczór premierowy w Teatrze jest wyjątkowy. To prawda, ale ten zdarza się tylko raz w roku. Dlatego zespoły teatralne na całym globie jak świat długi i szeroki, właśnie na ten dzień przygotowują szczególne realizacje.  Prapremiera światowa „Ruskiego miesiąca”, w którym Polska widziana jest oczami mieszkającego w Warszawie Rosjanina. Bohater nieustannie zmaga się z nieprzystosowaniem prawa kościoła katolickiego do jakichkolwiek przemian. Skostniałe zasady, które nie zmieniają się od wieków nie są przystosowane do nowych przedsięwzięć, które niesie ze sobą życie. To nie tylko tytuł spektaklu, ale przede wszystkim pierwszej powieści Dmitrija Strelnikoffa, utworu dowcipnego, pełnego werwy i pod wieloma względami odkrywczego. Błyskotliwe komentarze na temat mentalności Polaków, dygresje, niejasności obracane w żart, teatr groteski i absurdu.  Przedstawienie w reżyserii Giovanniego Castellanos, Kolumbijczyka, który mieszka w Polsce od 12 lat, tutaj studiował, pracuje, żyje i doskonale rozumie bohaterów sztuki, gdyż doświadcza i spotyka się z podobnymi problemami na co dzień.

Ruski miesiąc – PREMIERA – 27 marca – godz. 18:00
Ruski miesiąc – 28 marca – godz. 17:00


                                                                                                                                                                                

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0434288978577