Elbląska Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lądowych jest jedną z najstarszych w Polsce. Powstała w maju 1944 roku. W najbliższy piątek 22 maja. o godz. 19:00 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka rozpocznie się specjalna Gala z okazji 65. rocznicy istnienia Orkiestry Garnizonowej Wojsk Lądowych w Elblągu. Wówczas będzie można posłuchać koncertu w wykonaniu muzyków w mundurach, którzy uświetniają imprezy o charakterze patriotycznym, choć nie tylko, prezentują musztrę paradną, grają też muzykę rozrywkową. Wszystko to już niebawem specjalnie dla mieszkańców naszego miasta wojskowi muzycy zaprezentują w Teatrze. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Aż do bólu - 23 maja - godz. 19:00
- Każdemu z nas taki, czy podobny ból może się przytrafić. Wszak nie żyjemy na bezludnej wyspie, tylko między ludźmi… Sztuka "Aż do bólu" amerykańskiego dramaturga Williama Mastrosimone podejmuje temat stary jak sam świat i historia ludzkości. Postawa człowieka wobec zjawiska zła oraz jego przewrotnej zaraźliwości. Jak ofiara przeistacza się w kata? Jak agresja i przemoc wyzwalają w ludziach zbrodnicze instynkty? - mówi Tomasz Walczak rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. - Usiłowanie gwałtu, poza samym kontaktem fizycznym wbrew czyjejś woli, ma jeszcze aspekt przemocy i presji psychicznej. Uśmiechaj się i bądź miła – żąda gwałciciel, „dotykaj mnie tam czule i mów, że tego pragniesz”… Ekstremalna sytuacja, w której swą wrażliwość i swoisty test na człowieczeństwo, będą mogli sprawdzić wszyscy bohaterowie utworu.
Tajemniczy ogród - 30 maja - godz. 14:00
Premiera tego przedstawienia odbyła się w październiku 2003 roku, grany w Elblągu i wielu miastach Polski, m.in.: w Łodzi, Poznaniu, Warszawie. "Tajemniczy ogród" na wiosnę znów rozkwita ferią barw i kolorów. To cudowne uczucie, gdy po okresie zimowym, robi się coraz cieplej, dni są dłuższe, grzeje słońce, zakwitają pierwsze kwiaty, a na drzewach pojawiają się pąki listków. Wiosna jest taka radosna i pozytywnie nastraja chyba wszystkich. Zbliża się także do Elbląga, o czym świadczą radosne trele ptaków i propozycja Teatru im. Aleksandra Sewruka.
- Zapraszamy wszystkich, małych, średnich i całkiem dużych, do Teatru. Od dziś znowu można wsłuchać się w urzekające piosenki musicalu pt. "Tajemniczy ogród" w reż. Cezarego Domagały. To wyjątkowo piękna historia o sile uczuć i o prawdach najważniejszych! Dynamiczne, rozśpiewane i roztańczone widowisko jest najczęściej granym przedstawieniem w ponad 30-letniej historii naszego Teatru. Niebywała okazja, warto więc wybrać się do Teatru całą rodziną w sobotnie popołudnie - zachęca Tomasz Walczak.
Bajki samograjki - 1-4 czerwca - godz. 10:00
Bajki samograjki" Jana Brzechwy, doskonale znanego wszystkim mistrza poezji dziecięcej. Jakże to ważny spektakl, gdyż skierowany głównie do młodego widza. Elbląski Teatr ceniony jest za to, że przedstawienia dla młodego odbiorcy wystawiane są z ogromną pieczołowitością i rozmachem. Znane wszystkim bajki: "Czerwony Kapturek", "Jaś i Małgosia" oraz "Kot w butach", zostały opowiedziane tak, jak dzieci lubią najbardziej: barwne kostiumy i maski, zabawne wierszyki, piosenki i rymowanki wpadają w ucho i na długo pozostają, a przede wszystkim pięcioro aktorów na scenie, pysznie bawiących się przedstawieniem i swoim humorem zarażających widzów...
- „Bajki samograjki” adresowane do dzieci, ale jak zwykle w naszym Teatrze bawić się będą na nim znakomicie zarówno mali widzowie jak i ich rodzice. To debiut reżyserski Lesława Ostaszkiewicza, którego zobaczymt także na scenie obok aktorów: Anny Suchowieckiej, Jolanty Tadla, Leszka Czerwińskiego i Marcina Tomasika. Zapraszamy serdecznie - spotkajmy się u Sewruka - mówi Tomasz Walczak.
I Festiwalu Amatorskich Zespołów Teatralnych "DESKA" - 6 czerwca
Stowarzyszenie Animatorów Kultury "Teatr z bliska" oraz Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu są organizatorami I Festiwalu Amatorskich Zespołów Teatralnych "DESKA". Adresatami przedsięwzięcia są amatorskie zespoły teatralne skupiające dzieci i młodzież z województw warmińsko – mazurskiego ioraz pomorskiego. Konfrontacja zespołów teatralnych daje możliwość wymiany doświadczeń, jest formą zachęcania uczestników do aktywności kulturalnej.
- Tego dnia obie sceny przejmą we władanie aktorzy-amatorzy, dla których zabawa w teatr może w przyszłości stać się najważniejszą pasją życia. Pod czujnym okiem profesjonalnej obsługi technicznej, akustyków i elektryków, zaprezentowane zostaną przedstawienia, nad którymi niektóre zespoły pracowały niemal przez cały rok szkolny. Warto wybrac się do Teatru, by popatrzeć na efekty pracy młodych zapaleńców i ich opiekunów. Początek przesłuchań juz o godzinie 9:00, zakończenie natomiast i ogłoszenie werdyktu jury - o godz. 19:00. Zapraszamy serdecznie - mówi Tomasz Walczak.
A my... róbmy swoje - 7 czerwca - godz. 19:00 - PREMIERA
Zakończyły się emocje związane z Elbląską Wiosną Teatralną, za nami także pierwszy majowy weekend. Nie znaczy to jednak, że leniuchujemy... Od pewnego czasu trwają próby do ostatniej premiery tego sezonu "A my… róbmy swoje" – piosenki Wojciecha Młynarskiego w reżyserii doskonale u nas znanego i cenionego Andrzeja Ozgi. Już teraz zapraszamy serdecznie na przedstawienie premierowe oraz kolejne prezentacje. Ciągle aktualne teksty Młynarskiego, zaskakujące puenty literackie, nowoczesne aranżacje muzyczne, intrygujący ruch sceniczny, piosenka aktorska.