Po intensywnym w wydarzenia i artystyczne przeżycia kwietniu, kiedy to realizowano przy ogromnym zainteresowaniu publiczności 8. Elbląską Wiosnę Teatralną, a w jej ramach także 3. Międzynarodowy Festiwal Jednego Autora – czas na maj… Jak zwykle zaczynamy majówką, dla odmiany i urozmaicenia, zapraszamy na „majówkę w Teatrze”.
2 maja Teatr im. Aleksandra Sewruka proponuje „Szalone nożyczki”, czyli tajemnicze morderstwo, kryminalne zagadki, salon fryzjerski z podejrzaną klientelą i obsługą… Elbląskie realia i wyreżyserowana improwizacja aktorska. Przedstawienie interaktywne z udziałem publiczności. Widzowie decydują o zakończeniu spektaklu. To wszystko już w sobotę o godzinie 19.00 na Dużej Scenie.
Elbląskie przestawienie "Szalonych nożyczek" zostało dostosowane do naszych realiów i osadzone w bardzo konkretnych, doskonale nam wszystkim znanych miejscach. Struktura sztuki pozwala aktorom na improwizację, co stwarza wiele niespodziewanych sytuacji, które bawią publiczność jak i również samych wykonawców. Bezpośredni kontakt aktora z widzem należy w teatrze do rzadkości. "Szalone nożyczki" to komedia z wątkiem kryminalnym rozgrywająca się w salonie fryzjerskim. Piętro wyżej, we własnym mieszkaniu, zostaje zamordowana sławna pianistka. Podejrzenie pada na przebywających w salonie klientów i pracowników. I tu do akcji wkraczają... Widzowie… To Państwo biorąc czynny udział w śledztwie wskazują winnego, to dzięki Wam dzielni policjanci mogą odtworzyć feralne zdarzenie z najdrobniejszymi szczegółami, to wreszcie Państwo, zdecydujecie o zakończeniu sztuki.
Natomiast 3 i 5 mają o godz. 19.00 zapraszamy Państwa na małą scenę na spektakl „Mien Kampf”. Jest to dramat, który - z pozoru - opowiada o młodym chłopaku, rozhisteryzowanym i niedojrzałym emocjonalnie Adolfie Hitlerze, który przyjeżdża do Wiednia, aby rozpocząć naukę na Akademii Sztuk Pięknych. Zagubiony trafia do przytułku. W noclegowni dla biedaków spotyka dwóch Żydów, którzy otaczają go opieką, a jednocześnie, co paradoksalne, swoją dobrocią rozbudzają ukrytą w nim pogardę dla świata. Obaj pseudo filozofowie toczą z przyszłym dyktatorem błyskotliwe i pełne żydowskich mądrości rozmowy. Przedstawienie jest ciekawą próbą odpowiedzi na pytanie: gdzie i kiedy narodziły się nazistowskie poglądy największego w dziejach ludzkości zbrodniarza Adolfa Hitlera? Spektakl jest fabularną prezentacją źródeł powstawania poglądów wodza III Rzeszy. Naszą recenzję ze spektaklu możecie przeczytać w artykule: Mein Kampf - Spektakl pełen kontrowersyjnych kontrastów.
- Warto wybrać się do Teatru z przyjaciółmi lub rodziną, można zrobić najbliższym kulturalną niespodziankę na majowy weekend. Spotkajmy się u Sewruka – zachęca Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.