Środa, 8.01.2025, Imieniny: Seweryn, Mscislaw, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Szatan z siódmej klasy i Aleksandry 2009 na Dzień Teatru

25.03.2009, 12:40:16 Rozmiar tekstu: A A A
Szatan z siódmej klasy i Aleksandry 2009 na Dzień Teatru

- Wracamy do czasów, kiedy dla młodych ludzi liczyły się także honor, poświęcenie, lojalność, odpowiedzialność, szacunek dla starszych i wierność tradycjom. A ponieważ żadne czasy nie powinny unieważniać tych wartości, warto je pielęgnować przypominając również o nich w teatrze - mówił Czesław Sieńko reżyser najnowszego spektaklu pn. „Szatan z siódmej klasy” wegług powieści Kornela Makuszyńskiego. Już w najbliższą sobotę, 28 marca o godz. 18:00 elbląska publiczność będzie miała okazję obejrzeć premierę sztuki, która uświetni obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Tego dnia wręczone zostaną także „Aleksandry 2009” doroczne nagrody przyznawane przez Teatr im. Aleksandra Sewruka. Będzie to dzień pełen emocji.

- Każda książka jest żywym stworzeniem. Każda ma duszę i każda ma serce - pisał Kornel Makuszyński. Teraz dusza i serce „Szatana z siódmej klasy” przeniesione zostały na deski elbląskiego teatru. Najnowszy spektakl Czesława Sieńko to opowieść o losach Adama Cisowskiego głównego bohatera powieści. W spektaklu mnożą się fałszywe tropy, do których rozwiązania potrzebna jest wręcz matematyczna logika. Adaś to mistrz dedukcji i logicznej analizy. Dzięki swoim niezwykłym zdolnościom odnajduje, ukryty w czasach wojen napoleońskich skarb, a dzięki własnemu urokowi osobistemu spotyka "wakacyjną miłość".

- Szatan z siódmej klasy Kornela Makuszyńskiego jest dla mnie przede wszystkim powrotem do młodości i dzieciństwa. Wtedy poznawałem tę literaturę i tego autora. Jego niezwykły i niepowtarzalny język, frazeologię i tę niezwykłą umiejętność budowania zadań zawierających informacje, ale również pełnych zaskakujących skojarzeń i zabawnych porównań. Wtedy nie uświadamiałem sobie tego wszystkiego w pełni, pamiętam tylko, że bardzo mnie to bawiło i uwielbiałem to czytać. Dziś bawi mnie to również. Wracam do tej lektury również i dlatego, że jest to powrót do czasów, kiedy dla młodych ludzi ze wszystkimi cechami właściwymi temu okresowi życia jest potrzeba zabawy, czy jego ciekawość, liczyły się także honor, poświęcenie, lojalność, odpowiedzialność, szacunek dla starszych i wierność tradycjom.  Ponieważ żadne czasy nie powinny unieważniać tych wartości, warto je pielęgnować przypominając o nich również w teatrze – mówił Czesław Sieńko reżyser spektaklu.

Rozszyfrowywany kryminał


Książka jest obszerna ma ponad 300 stron, scenariusz adaptacyjny ma 40 stron. Jest to rozszyfrowywany kryminał, który ma wiele wątków, by to połączyć trzeba nadążyć za narracją -  mówi reżyser. - Ponadto dzieje się wiele dialogów, a akcja ograniczona jest do 4 miejsc – dodaje Czesław Sieńko.

Obyczajność lat 20  

- Obyczajność zachowujemy w mundurku lat 20, ale nie będzie to anachroniczne, ale także nie współczesne – informuje reżyser.

Szatan z siódmej klasy ożyje na Dzień Teatru  

- Międzynarodowy Dzień Teatru to poważne święto, ale jest to także święto młodych ludzi, dlatego właśnie raz postanowiłem zaprezentować spektakl dla publiczności młodzieżowej, która być może od takich spektakli zaczyna swoje obcowanie z teatrem – mówił Mirosław Siedler Dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Spektakl wielopokoleniowy 

- Fajne jest to, że spektakl zaprezentowany będzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru., dlatego, że powieść Makuszyńskiego jest wielopokoleniowa, przetrwała w bibliotekach domowych oraz w filmie. Teatr okazuje zatem dla wszystkich. Jeżeli rodzice zachcą towarzyszyć dzieciom to przypomną sobie „Szatana” - wskazuje Czesław Sieńko. - Magia teatru zaczyna działać, kiedy widz siada w fotelu. Ludzie zawsze będą mieli ochotę oglądania żywego człowieka i słuchania opowieści zawartej w tekście i słowie. To są „haczyki:, które rzuca się na publiczność – dodał reżyser.

W rolach głównych zobaczymy: Tomasza Muszyńskiego, Jacka Gudejko, Lesława Ostaszkiewicza, Teresę Suchodolską-Wojciechowską, Annę Gryszkiewicz, Marcina Tomasika, Leszka Czerwińskiego, Tomasza Czajkę, Krzysztofa Bartoszewicza, Jerzego Przewłockiego. W spektaklu zagra także Maciek Słubocz, uczeń klasy teatralnej działającej przy II LO oraz statyści z Teatralnego Studia Młodych. 

Autorską muzykę do spektaklu opracował Dariusz Łapkowski. Scenografia i kostiumy Zbigniew Prończyk, ruch sceniczny Ewa Kalka ze szkoły tańca Broadway, światło Kazimierz Kowalski.                            

MB

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ xx
    Środa, 25.03

    Czy są dostępne bilety na premierę? Jeśli tak to w teatrze "idzie" nowe. jesli nie - no coż stare przyzwyczajenia. Aby sytuacje zmienic prosba do dyr. teatru niech pan zdecyduje sie na eksperyment - Prosze wyslac do prominentnych osob w Elblągu zaproszenia wraz z zalacznikiem, iz przed wejsciem na sale widowiskowa nalezy uiscic stosowna kwote. Przekona sie Pan ilu ma pan melomanow sztuki teatralnej w Elblagu! Pozdrawiam!

  2. 2
    0
    ~ klaudia
    Piątek, 05.11

    Bardzo super z formułowane

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0011718273163