Poniedziałek, 29.04.2024, Imieniny: Piotr, Robert, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Niepłodność wtórna dotyka pary mające już dziecko

01.02.2024, 17:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Niepłodność wtórna dotyka pary mające już dziecko

Pary posiadające już dziecko nie spodziewają się, że może ich dotknąć niepłodność, gdy będą starać się o kolejną ciążę. Taka sytuacja nie jest jednak rzadkością. Niepłodność wtórna staje się wyzwaniem dla wielu par. Rozpoznanie i leczenie tego stanu wymaga starannego podejścia i specjalistycznej opieki medycznej. W okolicach województwa warmińsko-mazurskiego można ją znaleźć w Klinice Bocian w Białymstoku i w Gdańsku.

 

 

Co to jest niepłodność wtórna i jakie mogą być jej przyczyny?

 

Niepłodność wtórna występuje, gdy para, która wcześniej osiągnęła udaną ciążę, napotyka trudności w ponownym poczęciu dziecka. Przyczyny tego stanu u kobiet mogą wynikać m.in. z wieku, komplikacji po poprzednich ciążach, zaburzeń hormonalnych, chorób układu rozrodczego takich jak endometrioza czy PCOS, a także z przyjmowania niektórych leków. Warto jednak zauważyć, że niepłodność wtórna nie zależy jedynie od kobiety. Potrafi być także rezultatem problemów zdrowotnych partnera i pogarszającego się nasienia, które może być spowodowane m.in. niesprzyjającymi warunkami pracy, przegrzewaniem jąder, jak również pojawiającymi się chorobami.

 

Jak można zdiagnozować niepłodność wtórną?

 

Gdy para staje przed trudnościami w uzyskaniu kolejnej ciąży, zaleca się rozpoczęcie diagnozy w kierunku niepłodności wtórnej. Najlepiej wybrać do tego doświadczonego lekarza specjalizującego się w leczeniu niepłodności. Pierwszym etapem procesu jest dokładny wywiad medyczny, obejmujący informacje dotyczące obecnego stanu zdrowia obojga partnerów, przebiegu poprzednich ciąż, porodu oraz ewentualnych chorób. Konieczne jest również przeprowadzenie badania ginekologicznego, ultrasonografii narządu rodnego kobiety oraz analizy wybranych parametrów hormonalnych. Z kolei u mężczyzny kluczowym krokiem jest analiza nasienia dostarczająca ważnych informacji dotyczących płodności męskiej. Na podstawie wyników podstawowych badań, lekarz może zalecić bardziej szczegółową diagnostykę, obejmującą badania genetyczne, kontrolę drożności jajowodów, histeroskopię, a także laparoskopię.

 

Jak leczy się niepłodność wtórną?

 

Leczenie niepłodności wtórnej zależy w dużym stopniu od przyczyny tego stanu. W sytuacji występowania zaburzeń hormonalnych podejmowana jest terapia farmakologiczna mająca na celu przywrócenie prawidłowego cyklu miesiączkowego. Jeśli problem pojawia się z powodów takich jak obecność polipów, zrostów podejmowane są działania mające na celu ich usunięcie za pomocą histeroskopii lub laparoskopii zabiegowej. W przypadku braku rezultatów przy stosowaniu podstawowych metod można rozważyć metody wspomaganego rozrodu takie jak inseminacja, a ostatecznie, jeśli to konieczne, może być podjęta decyzja o przeprowadzeniu zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

 

Gdzie udać się po pomoc w województwie warmińsko- mazurskim?

 

Pary borykające się z niepłodnością wtórną w regionie warmińsko-mazurskim mogą liczyć na opiekę dwóch wyspecjalizowanych ośrodków – Kliniki Bocian w Gdańsku, zlokalizowanej przy Alei Grunwaldzkiej 103A, oraz Kliniki Bocian w Białymstoku, mieszczącej się przy ul. Akademickiej 26. To miejsca, gdzie wykwalifikowany zespół lekarzy zajmuje się diagnostyką i leczeniem problemów z zajściem w ciążę. Obie placówki mają w swoim zespole specjalistów posiadających obszerną wiedzę i długoletnie doświadczenie w dziedzinie medycyny rozrodczej.

Aby uzyskać więcej informacji lub umówić się na konsultację do jednej z placówek Kliniki Bocian, należy kontaktować się telefonicznie z wybraną kliniką: +48 85 744 77 00 (Białystok) lub +48 58 350 28 80 (Gdańsk).

 

 

 

 


.......................... Artykuł płatny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.10630202293396