Czwartek, 28.03.2024, Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Elbląg zmienia województwo i rezygnuje ze straży miejskiej?

11.08.2014, 08:51:37 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg zmienia województwo i rezygnuje ze straży miejskiej?
fot. archiwum redakcji
REKLAMA

W ostatnich kilkunastu miesiącach Elbląg (woj. warmińsko-mazurskie) staje się jednym z najbardziej aktywnych miejsc na mapie Polski pod względem korzystania z instytucji referendum lokalnego. W zeszłym roku (14 kwietnia 2013 r.) mieszkańcy Elbląga odwołali w referendum Prezydenta Miasta Grzegorza Nowaczyka oraz Radę Miejską.

Aktualnie grupa mieszkańców, która doprowadziła do zeszłorocznego referendum podejmuje czynności zmierzające do przeprowadzenie kolejnego głosowania. Tym razem przedmiotem referendum ma być likwidacja straży miejskiej a także kwestia przynależności Elbląga do województwa pomorskiego. Dnia 4 sierpnia br. inicjatorzy rozpoczęli procedurę referendalną informując Prezydenta Miasta Elbląga o zamiarze jego przeprowadzenia. Od tej daty, w ciągu 60 dni będą mieli czas na zebranie podpisów 10 % mieszkańców Elbląga. Wstępnie, jako datę przeprowadzenia referendum inicjatorzy wskazują 16 listopada br. - równocześnie z wyborami samorządowymi. Takie rozwiązanie ułatwiłoby osiągnięcie wymaganej prawem frekwencji dla ważności glosowania.

Echa poprzedniej kampanii


Jak wynika z informacji od inicjatorów na czele, których stoi Pan Kazimierz Falkiewicz (pełnomocnik inicjatora referendum) przyczyną przeprowadzenia referendum ma być brak działań aktualnych władz miasta w kwestiach likwidacji straży miejskiej oraz przynależności Elbląga do województwa pomorskiego. Właśnie te kwestie były jednymi z podstawowych punktów w kampanii wyborczej z jakimi w zeszłorocznych, przedterminowych wyborach startował aktualny gospodarz magistratu Jerzy Wilk.

Prezydent chciał likwidacji straży miejskiej. Rada odmówiła

Zgoła odmiennie na zarzuty inicjatorów patrzy Prezydent Miasta Elbląga. Jego zdaniem w sprawie likwidacji straży miejskiej zrobił wszystko co mógł. Przed przygotowaniem odpowiedniej uchwały w sprawie rozwiązania straży miejskiej Prezydent uzyskał wymagane opinie m.in. wojewody i komendanta wojewódzkiego policji. Obie w sposób negatywny odnosiły się do projektu likwidacji formacji. Ostatecznie wniosek prezydenta o likwidację straży miejskiej poparło 10 radnych PiS. Przeciwko zagłosowało 15 radnych PO, SLD i lokalnego komitetu Witolda Wróblewskiego. Z uwagi na ta porażkę Prezydent Wilk zapowiedział gruntowną reorganizację elbląskiej straży miejskiej.

Elbląg chce do województwa pomorskiego

Problem przynależności Elbląga do województwa warmińsko-mazurskiego budzi kontrowersje już od roku 1999 kiedy to aktualny podział administracyjny na szczeblu wojewódzkim został wprowadzony. Po tym jak Elbląg stracił pozycję stolicy województwa jego włączeni do struktur województwa ze stolica w Olsztynie, w opinii wielu mieszkańców, prowadzi do jego marginalizacji. Panaceum na taką sytuację ma być włączenie miasta w struktury województwa pomorskiego. Trzeba mieć na uwadze, że zmiana przynależności Elbląga nie są jednak zainteresowali włodarze zarówno samorządu warmińsko-mazurskiego jak i pomorskiego. Dla tych pierwszych utrata Elbląga byłaby znaczącym ubytkiem ponieważ Elbląg jest drugim co do wielkości miastem w całym województwie. Dla władz Pomorza przyłączenie Elbląga mogłoby być dodatkowym problemem – podobnych miast w województwie jest już kilka, np. Słupsk. Kwestia odłączenia się Elbląga od województwa warmińsko-mazurskiego i przyłączenia się do województwa pomorskiego była również tematem kampanii wyborczej Jerzego Wilka. Prezydent wtedy twierdził, że w przypadku gdy zostanie wybrany rozpocznie działania obywatelskie w sprawie przyłączenia Elbląga do Pomorza. Brak działań w tym zakresie również jest zarzutem ze strony inicjatorów przeprowadzenia referendum.


źródło: www.referendumlokalne.pl

 

Oceń tekst:

Ocen: 62

%51.6 %48.4


Komentarze do artykułu (43)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +13
    ~ Ciekawski
    Poniedziałek, 11.08

    "podobnych miast w województwie jest już kilka, np. Słupsk" - no to niezłe "kilka". A którym co do wielkości miastem będzie Elblag w pomorskim? Zdaje się, że 3. po Gdańsku i Gdyni. To nie jest tak, że my tam sobie po prostu chcemy. Dla Elbląga Gdańsk jest naturalną stolicą regionu tak jak i dla Tczewa. Olsztyn przez wieki radził sobie bez nas, więc czemu teraz ma sobie nie poradzić? Jak Elbląg, miasto o b. wysokim bezrobociu i praktycznie w zastoju (niestety) może być miastem, które wzmacnia to "wojewodztwo"? Nie rozumiem...

  2. 2
    +8
    ~ jan-49
    Poniedziałek, 11.08

    czy myslicie ze gdyby elblag teraz zmienil wojewodztwo to sie cos zmieni?raczej nie zapozno elblag zostal rozszabrowany teraz tutaj nic juz nie ma zadnego przemyslu porzadnych firm i elblag zostanie juz taka prowincja zeby cos zrobic to trzeba grubych milionow a naet gdansk nie ma tyle zeby dokladac do elblaga oni pieniadze zainwestuja ale u siebie trzeba bylo zmieniac wojewodztwo natychmiast po reformie administracyjnej kwacha

  3. 3
    +9
    ~ urnochód
    Poniedziałek, 11.08

    Kompromitacje nie pierwsza zresztą tego człowieka jego zausznika i reszty braci. Wciąż tylko roszczeniowcy w akcji wciąż demontaż? Czy ktoś się dowiedział czy Pomorskie nas chce?

  4. 4
    +9
    ~ Aisza Kediv
    Poniedziałek, 11.08

    Pomorskie czy warmińsko-mazurskie to przecież ta sama Polska. Jest jednak "ale". Gdańsk to nowe pomysły, otwarcie na świat, nowoczesność i aktywność. A Olsztyn - niestety - pasywne działania oparte na tym co Warszawa da albo nie da, bezrobocie, zacofanie, brak nowatorskich pomysłów, powielanie innych (np. budowa linii tramwajowej - bo Elbląg ma?). Mentalność władzy tu i tam jest diametralnie różna, więc mamy w Elblągu to co mamy...

  5. 5
    +2
    ~ wyborca
    Poniedziałek, 11.08

    Prezydent nie chciał, a obiecywał likwidację straży miejskiej. I nic nie mówił przed wyborami, że to nie jego kompetencje. Kupę lat na stanowisku radnego znał rzeczywistość. Nie damjy się wpuszczać w maliny.

  6. 6
    0
    ~ Jonas
    Poniedziałek, 11.08

    "nie są jednak zainteresowali włodarze zarówno samorządu warmińsko-mazurskiego jak i pomorskiego..." - ja bym poprosił o jakieś źródło tej informacji, bo wydaje mi się że autor sobie "gdyba". Proszę spojrzeć na ten link: http://ww2.senat.pl/k4/DOK/DR/500/a5.htm - stamtąd wynika co innego. Fakt że minęło 15 lat, ale czemu miałoby się to zmienić? Przynależność Elbląga do w-m to same problemy dla naszego miasta, które były wymieniane choćby na tym portalu setki razy. Wszyscy przecież wiemy jak tu jest, dlatego dziwią mnie głosy "po co?". Ludzie muszą zrozumieć, że przynależność do biednego regionu bez pomysłu na siebie i żłopiącego tylko bezrefleksyjnie zapomogę to droga donikąd. Kwidzyn czy Malbork to już dawno nam odjechały, wstyd się przyznawać że się jest z Elbląga!

  7. 7
    +3
    ~ klipa
    Poniedziałek, 11.08

    I tu muszę przyznać rację urnochodowi. Pierwszy raz gada do rzeczy.

  8. 8
    +12
    ~ rozważny
    Poniedziałek, 11.08

    a ja żądam zrobienia referendum przyłączenia nas do Dubaju! Lepiej niż do Gdańska, nie?

  9. 9
    +4
    ~ POlitolog
    Poniedziałek, 11.08

    Je też bym widział Elbląg w POmorskim ale co z tego jak to referendum nie bedzie miało żadnej mocy sprawczej!? O podziale administracyjnym kraju decyduja władze centralne Polski, a te nie są zainteresowane robieniem żadnych zmian! Te referendum to czysty populizm i robienie sobie wyborczej reklamy!;)

  10. 10
    +13
    ~ jaro
    Poniedziałek, 11.08

    straz do likwidajci pasozytow nie trzeba w elblagu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.88457202911377