Sobota, 27.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Koncert Noworoczny za nami - Prezydent nagrodził szczególnie zasłużonych

19.01.2012, 19:03:59 Rozmiar tekstu: A A A
Koncert Noworoczny za nami  - Prezydent nagrodził szczególnie zasłużonych
fot. Ireneusz Rupniewski
Wczoraj, 18 stycznia, w elbląskim teatrze odbyła się gala rozdania Nagród Prezydenta Elbląga. Osiem statuetek trafiło do rąk wyjątkowych osób, które dzięki swej codziennej pracy znacząco przyczyniły się do rozwoju naszego miasta. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z koncertu. 
 
- Koncert ten ma wieloletnie tradycje – mówiła prowadząca uroczystość Anna Kleina, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga.  – To podczas niego wręczane są doroczne nagrody. Otrzymują je wyjątkowi elblążanie, którzy dzięki swym sukcesom rozsławiają nasze miasto w kraju i poza jego granicami. 
 
Podczas środowej uroczystości zaprezentowane zostały prezentacje filmowe poświęcone laureatom, które przygotował elblążanin Marcin Borchardt. O oprawę muzyczną zadbała z kolei Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Maestra Marcina Sompolińskiego oraz Joanna Horodko (sopran), Artur Banaszkiewicz (skrzypce). 
 
Jak mówił prezydent Nowaczyk, o prawdziwej wartości każdego miasta świadczą jego mieszkańcy. – Jest mi niezmiernie miło, że mogę uhonorować bardzo aktywnych elblążan oraz ludzi związanych zawodowo z naszym miastem. Łączy ich wiele: przede wszystkim pasja, kreatywność, zaangażowanie, przełamywanie stereotypów. 
 
Prezentujemy sylwetki uhonorowanych, jakie przygotowane zostały przez organizatorów koncertu:
 
Janina Dziwniel – Stępka (działalność oświatowa i pedagogiczna) 
Nina Dziwniel – Stępka od lat związana z Młodzieżowym Domem Kultury, gdzie obecnie sprawuje obowiązki  dyrektora. Jest specjalistką z zakresu edukacji teatralnej i kultury żywego słowa, propagatorką metody dramy w nauczaniu. Stworzyła Mini Studio Gier Dramatycznych, w którym pracuje z młodzieżą, łącząc teatr z technikami pedagogicznymi i psychologicznymi. Od wielu lat prowadzi warsztaty i konsultacje recytatorskie dla nauczycieli. Podopieczni Pani Niny stale zdobywają laury na różnorodnych konkursach. Pani Dziwniel – Stępka jest pomysłodawczynią i realizatorką wielu przedsięwzięć, których celem jest wzbogacenie edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży, a są to między innymi: Mały Konkurs Recytatorski, Liga Recytatorów, Sztuka Dialogu, Forum Teatrów Szkolnych. Nina Dziwniel – Stępka zainicjowała przedsięwzięć kulturalnych, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez Młodzieżowego Domu Kultury tj. Zaduszki jazzowe, Akcja obrazów w Hotelu Młyn, Konkurs Poetycki „Buntuje się, więc jestem”, debaty społeczne.
 
Tomasz Steńczyk (kultura i sztuka) 
Tomasz Steńczyk - wokalista, gitarzysta i lider elbląskich zespołów. Współpracuje z wieloma grupami, artystami, twórcami m.in.  Karoliną Cichą, z którą w ubiegłym roku występował na Festiwalu Open’er, czy Sławomirem Wolskim, który pisze dla niego teksty. 
 
Artysta zdążył już przyzwyczaić do tego, że przyjeżdża z każdego konkursu z kolejnym trofeum. Na wydłużającej się z miesiąca na miesiąc  liście jego sukcesów, odnaleźć można nagrody najbardziej prestiżowych festiwali piosenki artystycznej w Polsce. Tomek jest pierwszym elblążaninem, który został laureatem Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, warszawskiego Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”, Festiwalu Twórczości KOROWÓD,  Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku,  krakowskiego Grechuta Festival, olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” oraz wielu innych. Tomek Steńczyk za swoje dotychczasowe dokonania artystyczne otrzymał w 2010 roku  nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego w dziedzinie kultury oraz w 2011 roku Nagrodę Artystyczną Prezydenta Elbląga. Na co dzień pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury.     
 
ENERGA KOGENERACJA W ELBLĄGU (działalność gospodarcza)
Początki ENERGI Kogeneracji w Elblągu, znanej wcześniej jako Elektrociepłownia Elbląg sięgają 1928 roku. W latach trzydziestych ubiegłego wieku elbląska elektrownia była jedną z największych na Wybrzeżu. Obecnie należy do czołówki najlepiej rozwijających się zakładów w regionie.  W czerwcu 2011 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę bloku opalanego biomasą, który ma zostać oddany do użytku dwa lata później. To jeden z większych budowanych od podstaw bloków na biomasę w Polsce. Podstawowym paliwem stosowanym w elektrociepłowni będą palety ze słomy. Elbląski zakład stanie się producentem zielonej energii elektrycznej oraz ciepła na potrzeby mieszkańców Elbląga. Inwestycja pozwoli pozyskać odnawialne źródło energii, zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o około 155 tys. ton rocznie. Stanie się również dodatkowym impulsem do rozwoju gospodarczego Elbląga. 
 
Eleonora Gontarska – Gajowniczek (ochrona środowiska) 
Jest naczelnikiem elbląskiego Wydziału Spraw Terenowych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Pracuje na rzecz ochrony środowiska od początku swojej kariery zawodowej. Początkowo w rejonowym Przedsiębiorstwie Melioracyjnym, następnie w Urzędzie Wojewódzkim w Elblągu i Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Działa na rzecz środowiska nie tylko w ramach swych obowiązków służbowych, ale również w czasie wolnym, przede wszystkim w zakresie szeroko rozumianej edukacji ekologicznej. Jest przewodniczącą Rady Programowej Elbląskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, członkiem Rady Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Otrzymała honorową złotą odznakę: Za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej, odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” oraz Srebrny Krzyż Zasługi. Brała udział m.in. w posiedzeniach panelu ekspertów w ramach Programu Sąsiedztwa Litwa – Polska – Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej INTERREG III, w posiedzeniu zespołu powołanego do opracowania programu małej retencji dla województwa warmińsko – mazurskiego na lata 2003 – 2015, w pracach zespołu koordynującego opracowanie Programu Zrównoważonego Rozwoju Ochrony Środowiska dla miasta Elbląga na lata 2000 – 2010. 
 
Iwona Orężak (służba zdrowia i opieka społeczna) 
Od lat działa na rzecz środowiska osób starszych. Z Uniwersytetem III Wieku i Osób Niepełnosprawnych, którego jest dyrektorem,  związana od początku jego powstania. Kierowana przez Panią Orężak placówka, swoimi działaniami pobudza aktywność osób w podeszłym wieku, stymuluje ich rozwój społeczny i osobowościowy, umożliwia w atrakcyjny sposób spędzać czas wolny. Pani dyrektor jest zaangażowana w  organizację różnorodnych projektów edukacyjnych oraz rehabilitacyjnych. Imprezą, którą należy wyróżnić spośród przedsięwzięć realizowanych przez Panią Orężak, jest integrującą lokalną społeczność – Senioriada. 
Szczególne zaangażowanie Pani Orężak w funkcjonowanie Uniwersytetu III Wieku zostało zauważone, kiedy otrzymała nominację do tytułu Elblążanina Roku 2002, głównie za propagowanie idei kształcenia ustawicznego wśród osób starszych. Kierowany przez nią Uniwersytet w 2003 otrzymał nagrodę im. Aleksandry Gabrysiak za najlepszą inicjatywę organizacji pozarządowych.
 
Marian Tomaszewski (sport i turystyka) 
Jest członkiem PTTK od 38 lat. Przez 9 lat pełnił społeczną funkcję prezesa elbląskiego oddziału towarzystwa. Pan Tomaszewski jest pomysłodawcą wielu imprez promujących piękno i historię naszego regionu. Do najważniejszych można zaliczyć: Ogólnopolski Złaz Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego, Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej, Wiosna w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej, Ogólnopolskie Rajdy Motorowe, Międzynarodowe Spływy Kajakowe, czy Soboty z Przewodnikiem, które cieszą się dużym powodzeniem wśród elblążan. Z jego inicjatywy realizowano wiele  cennych przedsięwzięć, w tym odnowienie wszystkich szlaków turystycznych na terenie Elbląga i regionu, wraz z ich całorocznym monitoringiem. Na wyróżnienie zasługuje wkład Pana Tomaszewskiego w realizację Programu Edukacyjnego „Uczyć się, aby być”. W czerwcu 2011 roku Pan Marian Tomaszewski odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi.
 
Tomasz Maria Stężała (inne dziedziny) 
Pasją Pana Stężały jest historia Elbląga. W 2010 roku został opublikowany pierwszy tom jego książki „Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia”, a rok później została wydana druga część „Elbing 1945. Pierwyj Gorod”. Obie publikacje są para historycznym opisem najtrudniejszych dni w historii Elbląga – walk o miasto zakończonych jego zniszczeniem. Książki zostały bardzo dobrze przyjęte przez czytelników i krytyków, a sam Tomasz Stężała stał się postacią rozpoznawalną w kraju. W sierpniu ubiegłego roku ukazała się kolejna pozycja „Porucznicy 1939”, która jest zbeletryzowaną biografią dziadka autora, Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego, silnie powiązaną z przedwojennymi i wojennymi losami Elbląga. „Porucznicy…” zbierają bardzo dobre recenzje, popularyzując miasto i jego historię w całej Polsce. Pan Stężała jest nauczycielem biologii i języka angielskiego w III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu. 
 
Jarosław Niedojadło (nagroda specjalna) 
Pan doc. dr inż.Jarosław Niedojadło z elbląskim szkolnictwem wyższym związany jest od 1988 roku,z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową od momentu jej powołania czyli od 1998 roku. Od początku jest dyrektorem Instytutu Politechnicznego, dodatkowo przez dwie kadencje pełnił funkcję prorektora ds. kształcenia. Nie ustaje w staraniach o ciągły rozwój uczelni. Początkowo Instytut Politechniczny kształcił studentów tylko na jednym kierunku, obecnie oferuje już cztery. Pan Niedojadło miał niebagatelny udział w budowie kompletnego zaplecza laboratoryjnego dla całego Instytutu Politechnicznego. Przez ostatnie trzy lata niezwykle aktywnie uczestniczył w przygotowaniu dokumentacji inwestycyjnej laboratoriów specjalistycznych, jakie powstają w modernizowanym obiekcie dydaktycznym przy ul. Grunwaldzkiej. Pan Niedojadło opracował i wdrożył wzorcowy w skali kraju system wielotygodniowych praktyk zawodowych dla studentów kierunków technicznych. 
 
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Ireneusza Rupniewskiego.
AR

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Galeria / Koncert Noworoczny i Nagrody Prezydenta - 2012 r. ( zdjęć 23 )
Dodano: 2012-01-18 | fot. Ireneusz Rupniewski
0

Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ DDD
    Czwartek, 19.01

    Kierowcy, 28 stycznia będziemy organizować protest przeciwko wysokim cenom paliw w Polsce. Dnia 28 stycznia chcemy zablokować Autostradę A4 na odcinku Opole - Wrocław oraz autostradową obwodnicę Wrocławia. Protest będzie polegał na poruszaniu się autostradą prędkością 40 km/h. Chcemy to zrobić medialnie i ostrzec rząd, że jeżeli nie zainteresuje się problemem to zablokujemy autostrady podczas Euro 2012.

  2. 2
    +2
    ~ normalny
    Czwartek, 19.01

    Szkoda Pana Jacka G. tyle napracował się przy bloku... teraz musi stać z boku...

  3. 3
    +3
    ~ .....
    Czwartek, 19.01

    ci ludzie powinni to zbojkotować i nie przyjąć nagrody,ale elity trzymają z elitami......a im żyje się ok

  4. 4
    --7
    ~ bukos
    Czwartek, 19.01

    najlepsze były hostessy

  5. 5
    +5
    ~ elitte
    Czwartek, 19.01

    najlepsza była w różowej pogniecionej koszuli i zakurzonych starych butach

  6. 6
    +6
    ~ anonim
    Czwartek, 19.01

    Energa Kogeneracja - to chyba jakiś żart. Przeciez nikt nie produkuje ciepla drożej od nich.

  7. 7
    +1
    ~ KAJAK
    Czwartek, 19.01

    szkoda, ze p. Marianowi przypisuje się pomysły innych ludzi...:-(( NIEŁADNIE ...

  8. 8
    +3
    ~ zombi
    Czwartek, 19.01

    No cóż ? Bez komentarza.

  9. 9
    +9
    ~ 11aa
    Czwartek, 19.01

    Nigdy nie traktowałem tej zabawy poważnie, zresztą wielu Elblążan to nie interesuje. Dyrektor MDK, czy Energa to śmiech! Dyrektor to chyba ma w angażu działalność kulturalną i za to kasuje pieniądze, a Energa?... nagrodę powinni dostać sponsorzy tej instytucji, czyli klienci.

  10. 10
    0
    ~ mr p
    Czwartek, 19.01

    epec dla energi

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1253900527954