Tylko jednego dnia na terenie Olsztyna, Braniewa i gminy Pieniężno z powodu wychłodzenia organizmu doszło do śmierci trzech osób. W dwóch przypadkach, były to osoby bezdomne, natomiast 79-letnia mieszkanka wsi pod Pieniężnem zmarła około 350 metrów od swojego domu. Policjanci apelują, reagujmy, kiedy widzimy, ze osoba bezdomna, chora, nieporadna potrzebuje pomocy. Wystarczy jeden telefon, by uchronić kogoś od zamarznięcia.
Od kilku dni temperatura na zewnątrz zarówno w nocy, jak i w dzień spada poniżej zera. Takie ochłodzenie jest niebezpieczne m.in. dla bezdomnych. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. W ubiegłych latach zdarzały się przypadki, kiedy osoby bezdomne znajdowały nocleg w komendach Policji. Tam bezpiecznie mogły spędzić noc. Policjanci odwozili potrzebujących do domów, do izb wytrzeźwień, także do policyjnych aresztów, ponieważ były to także osoby nietrzeźwe, które wieczorem i w nocy na mrozie siedziały w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej lub w innych miejscach. Najczęściej tacy ludzie, z powodu wypitego alkoholu nie odczuwali zimna i dlatego byli narażeni na śmierć.
Podczas ubiegłorocznych zimowych działań policjanci 2371 razy interweniowali w stosunku do osób zagrożonych wyziębieniem, 547 razy podwozili potrzebujących do noclegowni, schronisk, szpitali. Kolejnych 434 osób zagrożonych wyziębieniem przebywających pod wpływem alkoholu w miejscach publicznych doprowadzono do izb wytrzeźwień lub policyjnych aresztów.
Jednak, jak podsumowują funkcjonariusze, wielu nie chce pomocy, stanowczo odmawia pobytu w placówkach socjalnych. Powodem tego jest brak akceptacji regulaminu tych domów, a konkretnie punktu mówiącego o konieczności bycia trzeźwym. Podczas ubiegłorocznej zimy na terenie Warmii i Mazur zdarzały się tygodnie, kiedy z pomocy, mimo namowy, nie chciało skorzystać około 150 osób bezdomnych.
Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. Patrolują także miejsca, w których często przebywają bezdomni, tj. dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe.
Funkcjonariusze codziennie współpracują w tym zakresie ze Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Graniczną, ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego mieszkańca.
Dlatego policjanci podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.
- Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi zamarznięcie. Informujmy Policję lub instytucje pomocowe o osobach, które takiej pomocy potrzebują – apeluje Anna Fic z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. - W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320.
Na terenie województwa warmińsko – mazurskiego w okresie zimowym na przełomie 2009/2010 r., do końca lutego, z powodu wychłodzenia zmarły 33 osoby.
zobaczyłem, zadzwoniłem a państwo policjanci przyjechali - po 40 minutach - to na pewno w mroźny wieczór zachęca do reakcji
Panowie policjanci mają w d... e bezdomnych .Jak chlopina siedzi spokojnie na przystanku czy ławce w parku to zaraz sie pojawią i mandatem straszą . Wzieli by do domu zaprosili , ciepłą kawą czy herbata poczestowali . Ale pamietajcie PSY wy tez kiedys mozecie trafic na ulice ,tylko za ten stan juz niedostaniecie kasy z budzetu .
Są dla nich miejsca ,niech nie chlają .Mają wybór kto nie chce to życie ich eliminuje i koniec.
Niedawno zadzwoniłam na Policję z informacją o człowieku (bezdomny to też człowiek), który leżał między kubłami na śmieci. Dyżurny spisał moje dane i obiecał podesłać patrol. Policja przyjechała dopiero po godzinie i to po ponownej interwencji. Ciekawa jestem co by się stało gdyby przy takiej opieszałości człowiek, którego widziałam zebrał się i poszedł gdzieś indziej? czy odpowiadała bym za nieuzasadnione wezwanie Policji?
ja-następnym razem zadzwoń po karawan. Lowcy skór przyjadą szybciej. Człowieku Policja to nie taksi.Dzwonisz i mówisz że ktoś pijany siedzi to mają na sygnale przyjechać??? przecież siedzi...może gdzieś ktoś lał żonę i byli bardziej potrzebni? rusz trochę glacą...