Środa, 8.01.2025, Imieniny: Seweryn, Mscislaw, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Młodzi do polityków: My też mamy coś do powiedzenia!

19.03.2010, 15:08:12 Rozmiar tekstu: A A A
Młodzi do polityków: My też mamy coś do powiedzenia!

-  W naszym mieście studiuje 10 tysięcy osób. To jest armia ludzi, dla których nasze miasto nie ma dobrej oferty- mówi wicemarszałek Grzegorz Nowaczyk. Dziś młodzież mieszkająca lub ucząca się w Elblągu miała okazję, żeby się wypowiedzieć na temat, tego czego im brakuje i  na co powinny zwrócić uwagę  osoby podejmujące decyzję na tematy istotne dla nich. Debacie przysłuchiwali się  wicemarszałek Grzegorz Nowaczyk oraz wiceprezydent Artur Zieliński.

Dzisiaj w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu przy ulicy Czerniakowskiej 22 odbyła się debata regionalna pn. „Małe Kroki – Wielkie Postępy”, która jest częścią projektu o tej samej nazwie.

Podczas debaty zaprezentowały się organizacje, a także licealiści,  studenci czy harcerze, słowem, młodzi i aktywni ludzie, którzy opowiedzieli o swoich projektach. Uczestnicy spotkania wzięli również udział w moderowanych warsztatach w grupach podczas, których rozmawiali na temat dobrych praktyk młodzieżowych oraz  wypracowali wspólne rozwiązania i bank pomysłów na sposoby działalności młodzieżowej. Uczestnicy wymieniali głosy, opinie, doświadczenia w czterech grupach tematycznych: uczestnictwo w życiu publicznym, rynek pracy dla młodych osób, edukacja nieformalna oraz sport i zdrowie. 

- Chcemy, żeby politycy usłyszeli co chcemy robić i mogli poznać problemy, które dotyczą młodzieży. Mamy nadzieję, że nas wysłuchają. Idą wybory, więc to może też jakoś wpłynie na decyzję samorządów. Dzisiaj biorę udział w panelu dotyczącym sportu i zdrowia. Chcę, żeby powstały nowe miejsca dla młodzieży, która chce uprawiać sport. - mówi Aleksandra Watrak z elbląskiego Hufca ZHP.

Celem dzisiejszej debaty oraz całego projektu było ułatwienie dialogu na linii młodzież – władze, po to by młodzi ludzie mieli szansę spotkać się z decydentami, ekspertami czy politykami by uświadomić im, co jest dla nich ważne i w jakim kierunku powinny zmierzać działania w obszarze polityki młodzieżowej.  Dzisiejsza debata to nie koniec. Następne odbędą się w Łodzi i w Kielcach.

Natomiast w  kwietniu odbędzie się debata krajowa, w której udział weźmie po 9 reprezentantów krajowych. W ramach projektu „Małe kroki – Wielki postęp” powstanie również film, który będzie traktował o potrzebach młodzieży i sposobach ich rozwiązywania.

- Każda z tych debat będzie wypracowywała postulaty i potrzeby młodzieży oraz rekomendacje wytyczające kolejne kierunki działań w polityce młodzieżowej, które następnie będą opublikowane i przekazane osobom odpowiedzialnym za politykę młodzieżową, czyli przedstawicieli władz i instytucji na poziomie lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim.  - wyjaśnia Paweł Kulasiewicz ze Stowarzyszenia Elbląg Europa - Myślę, że ten projekt to również znak dla naszego miasta, żeby pamiętać o tym, że młodzież jest w tym mieście i też chciałaby coś powiedzieć. O czym świadczy powstanie Rady Młodzieżowej, a także nasze debaty oraz  aktywność młodzieżowa, która powoli się ujawnia.

W debacie uczestniczyli wicemarszałek Grzegorz Nowaczyk oraz wiceprezydent Artur Zieliński.

- Nie chciałbym, aby pokolenie młodych ludzi dotknął syndrom wycofania społecznego, czyli to co dotyka moje pokolenie, a przynajmniej znaczną jego część.  Syndrom wycofania społecznego, czyli życie na bardzo krótkim dystansie, który jest ograniczony domem i pracą. Brak aktywności społecznej, brak chęci do działania publicznego, nawet brak zainteresowania tym co się dzieje lub może zadziać się w Elblągu. To charakteryzuje bardzo dużą część społeczeństwa w moim wieku.- powiedział wicemarszałek Grzegorz Nowaczyk - A takie debaty i spotkania pokazują, że to młodsze pokolenie potrafi i chce inaczej zachowywać się w sferze publicznej. Jeżeli w Elblągu powstaje Młodzieżowa Rada Miejska, jeśli uda się stworzyć prawdziwy, a nie pozorowany dialog między władzami, a młodymi ludźmi  to wówczas więcej projektów tego typu, o jakich była dzisiaj mowa, będzie szybciej zrealizowana. W naszym mieście studiuje 10 tysięcy ludzi. To jest armia ludzi, dla których nasze miasto nie ma dobrej oferty. A takie debaty pokazują, że młodzi chcieliby uczestniczyć w życiu miasta. Jest to kolejna platforma do tego, żeby młodzi ludzie rozmawiali o sobie, aby ich zainteresowania poznawali ludzie tacy jak ja czy wiceprezydent miasta, żeby potem łatwiej było nawiązywać kontakt jak już dojdzie do konkretów.

Realizatorem debaty w Elblągu jest Stowarzyszenie Elbląg Europa. Honorowy patronat nad debatą objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas. Patronat medialny nad debatą objął elbląski dziennik internetowy info.elblag.pl.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Debata regionalna "Małe Kroki - Wielki Postęp" w Elblągu ( zdjęć 42 )
Dodano: 2010-03-19 | _INFO_ELBLAG_PL
0

Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ M.
    Piątek, 19.03

    Naprwdę podoba mi się to, że coraz więcej oddolnych inicjatyw ma miejsce w naszym mieście. Co więcej cieszy, to fakt, że czynią to młodzi ludzie. Super!

  2. 2
    0
    ~ emeryt
    Piątek, 19.03

    Naiwni.

  3. 3
    0
    ~ TTL
    Piątek, 19.03

    A jaką ciekawą propozycję przedstawił ambitnej elbląskiej młodzieży przez cztery lata kadencji Honorowy Patron - Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas (krótkotrwały i nieudany starosta z Lidzbarka)? Co zrobił dla Elbląga Grzegorz Nowaczyk, a jaki projekt zrealizował, gdy był wójtem gminy Elbląg? Nieudolni politycy nagle ożywiają się przed wyborami, ale lepiej niech zostaną w Olsztynie.

  4. 4
    0
    ~ absolwent
    Sobota, 20.03

    Jacy młodzi, chyba ci co mają znajomości na wysokich stołkach, nieoszukujmy się tylko tak w naszym pięknym elblążkowie przez protekcje można znaleść pracę. Pwsz fajna szkoł którą ukończyłem i co z tego po wyjechaniu z Elbląga traci swój prestiż, wystarczy powiedzieć ukończyłem Pwsz i co się słyszy ,, a co to jest"? co to za szkoła? Niestety to słyszy absolwent tej szkoły i po co te kilka lat nauki

  5. 5
    0
    ~ Wanda
    Sobota, 20.03

    Takie debaty są potrzebne ,ale 10 tyś to nie studiuje w Elblągu , tylko moze to jest liczba studiujacych w Elblagu plus zameldowanych w Elblagu , ale studiujacych w innych miastach .a nawet krajach .

  6. 6
    0
    ~ stefan
    Sobota, 20.03

    szkoda ,że v- ce marszlek nie wspomnial o braku klubu studenckiego w naszym miescie ,ktory pomogłby skonsolidować to środowisko.

  7. 7
    0
    ~ add
    Niedziela, 21.03

    radio studenckie to podstawa komunikacji ale po co to nam w Elblagu? wies

  8. 8
    0
    ~ jacek
    Niedziela, 21.03

    Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

  9. 9
    0
    ~ rwel
    Poniedziałek, 22.03

    Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego: Marszałek Jacek Protas, Wicemarszałek Urszula Pasławska, Wicemarszałek Jolanta Szulc, Członek Zarządu Grzegorz Nowaczyk i Członek Zarządu Jarosław Słoma http://bip.warmia.mazury.pl/urzad_marszalkowski/112/Sklad_Zarzadu/

  10. 10
    0
    ~ jacek
    Poniedziałek, 22.03

    Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4782240390778