Poniedziałek, 20.01.2025, Imieniny: Fabian, Sebastian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Jakiego gospodarza potrzebuje Elbląg?

17.11.2009, 11:12:26 Rozmiar tekstu: A A A
Jakiego gospodarza potrzebuje Elbląg?
Fot. Rafał Kadłubowski

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć redaktorzy lokalnych mediów, podczas spotkania, które odbyło się wczoraj w redakcji Dziennika Elbląskiego. Dokonali oni także oceny dotychczasowej działalności prezydenta Elbląga Henryka Słoniny oraz samorządu.

Wczorajsze spotkanie zainaugurowało cykl comiesięcznych spotkań dziennikarzy, podczas których będą oni omawiać problemy trapiące lokalną społeczność.

Tematem przewodnim wczorajszego spotkania była ocena działalności prezydenta Henryka Słoniny i samorządu. Wzięli w nim udział Paweł Kasperczyk szef Radia El, Piotr Derlukiewicz redaktor naczelny serwisu portel.pl, Piotr Marek Dyrektor Telewizji Elbląskiej oraz z ramienia naszego serwisu redaktor naczelna Monika Stando. Dyskusję poprowadził Witold Chrzanowski redaktor Dziennika Elbląskiego. Gościem spotkania był natomiast Mirosław Dymczak.

Jakiego gospodarza potrzebuje Elbląg?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć redaktorzy elbląskich mediów.

Określenie strategii rozwoju jest podstawą

-Nowy gospodarz spełni się, kiedy będzie w końcu jakaś idea. Opracowanie strategi rozwoju będzie wskazaniem czym ma być to miasto za kilka lat – mówił Piotr Derlukiewicz. - Prezydent ma teraz głos decydujący, a radni nie mają decydującego wpływu na prezydenta – dodał. Trzeba jednak podkreślić, że żaden z radnych jak do tej pory nie zgłosił ani jednego projektu uchwały.

Promocja w tym mieście kuleje

-
Elbląg potrzebuje nowego prezydenta, który tchnie życie w to miasto, w te wszystkie instytucje, które jak do tej pory nie spełniają celu do jakiego zostały powołane. Taką jednostką jest choćby Centrum Biznesowo-Sportowe, które z biznesem i ze sportem ma niewiele wspólnego. Jest raczej miejscem imprez rozrywkowych, koncertów – mówiła Monika Stando. - Duży nacisk należy także położyć na promocję miasta. Dzisiaj jest to jeden z najsłabszych punktów urzędu. Jeżeli w Elblągu odbywa się  międzynarodowa konferencja promująca Park Technologiczny o czym informuje się media na kilkanaście godzin przed jej rozpoczęciem świadczy to o braku profesjonalizmu. Jak w takim razie mamy informować elblążan o takich wydarzeniach, jak mamy wskazać im jaka jest idea tego Parku Technologicznego. Nie wystarczy wykupić spoty w TVN CNBC. Najważniejsze jest dotarcie do elblążan  – dodała Monika Stando.

-  Ile może wnieść osoba, która przez tyle lat robi to samo i obraca się w kręgu tych samych ludzi. Fakt, że Elbląg ma najstarszego prezydenta w kraju jest wystarczającym argumentem, aby odwieść prezydenta od kandydowania – wskazał Piotr Derlukiewicz.

Inwestycje na pół gwizdka

- Inwestycje w naszym mieście wykonywane są na pół gwizdka. Przykładem jest Most Unii Europejskiej, który przeznaczony jest tylko dla samochodów, nie ma tam ani ścieżek rowerowych ani ścieżek dla pieszych – mówił Piotr Marek. To co się dzieje to nie jest problem tylko Pana prezydenta, ale i ludzi którymi się otacza. W urzędzie poza kilkoma wyjątkami brak jest ludzi młodych. Zgadzam się także, że trzeba postawić na promocję miasta – dodał Piotr Marek.

- Zgadzam się z przedmówcą. To samo dotyczy wielu imprez, które odbywają się tylko po to, aby można było je odznaczyć na liście. Przykładem mogą być obchody Święta 11 listopada, które w naszym mieście zostały przełożone na 10 listopada. Jak się okazało po to by 11 listopada  mogła odbyć się manifestacja kibiców z Olsztyna – zaznaczył Piotr Derlukiewicz. Zwróćmy także uwagę na inwestycje, które nie przynoszą żadnych społecznych skutków. Choćby przebudowa Grota-Roweckiego, (dop. redakcji i cała koncepcja nowej trakcji tramwajowej), która kosztować będzie 71 mln, a jej skutek społeczny będzie żaden. Za te pieniądze można byłoby wybudować dwa baseny, które elblążanom są  potrzebne. Co elblążanie mają robić w jesienne dni, gdzie mają zaprosić przybyłych gości.

Zgadzam się z moim przedmówcą. To jest co najmniej niezrozumiałe, że władze miasta wydały zgodę na zorganizowanie tej manifestacji i to w święto 11 listopada. Zaangażowanie do tego 300 policjantów i to z Olsztyna wiązało się przecież z ogromnymi kosztami. Czy za te pieniądze nie można było zorganizować ciekawszych obchodów Święta Niepodległości, takich które przeznaczone byłoby dla elblążan, tak jak to zrobił chociażby Olsztyn – wskazała Monika Stando. - Należy zwrócić także uwagę, że władze wydając zgodę na tą manifestację zdawały sobie sprawę z tego, iż będzie ona miała charakter prowokacyjny wobec elbląskich kibiców, a nie zmierzający do uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości. Czy prezydent wymierzył w ten sposób cios Olimpii Elbląg. Myślę, że dotychczasowe podejście prezydenta do tego klubu może na to wskazywać. Mamy w końcu II-ligowy zespół, który gra w rozgrywkach centralnych i nie umiemy tego wykorzystać do promocji miasta. Właściwie to wygląda w ten sposób, że Olimpii i jej kibice są tylko problemem. To nie dotyczy tylko Olimpii, sport w tym mieście od kilku lat spychany jest w zapomnienie – dodała Monika Stando.

- Jakiej władzy potrzebuje Elbląg? Odpowiem, że na to pytanie elblążanie odpowiedzą za rok. Ludzie wybierają tego, który im odpowiada – powiedział Paweł Kasperczyk. Mnie prezydent niczym nie zaskoczył, ale nie można mu zarzucić, że kogoś okłamał. Ludzie wybierając go wiedzieli, że tak będzie wyglądała ta prezydentura.  - To miasto potrzebuje gospodarza, który określiłby charakter Elbląga, jako znaczącego ośrodka na mapie Warmii i Mazur. Elbląg był ważnym ośrodkiem przemysłowym, ale ośrodkiem tym już nie będzie. To miasto może jednak stać się liczącym ośrodkiem tranzytowym na linii wschód-zachód oraz turystycznym – dodał Paweł Kasperczyk.

Wczorajsze spotkanie pokazało, iż redaktorzy właściwie są zgodni, że miastu potrzebny jest nowy prezydent, który określi strategię rozwoju i otoczy się ludźmi, którzy założenia tej strategii będą umieli zrealizować i to nie na pół gwizdka. Obszerna relacja ze spotkania ukaże się w piątkowym wydaniu Dziennika Elbląskiego. Następne spotkanie zaplanowane jest na początek grudnia.


Fot. Rafał Kadłubowski

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (58)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ AM
    Wtorek, 17.11

    Ludzie !!!!!! Ja to już wszystko wiem od 40 lat odkąd zaczęto mnie określać mianem osobnika myślącego

  2. 2
    0
    ~ Yaro
    Wtorek, 17.11

    Skoro tak źle oceniacie obecnego prezydenta Elbląga, to trzeba było zorganizować referendum dotyczące jego odwołania. Ciekawi mnie tylko czy elblążanie poszli by w tym referendum zagłosować? Ja na pewno bym nie poszedł.

  3. 3
    0
    ~ M.
    Wtorek, 17.11

    Czekam na tą piątkową obszerniejszą relację, bo w tym, co przeczytałem nie znalazłem niczego, o czym by się powszechnie nie deliberowało. Jedyne sensowne zdanie, które do mnie dotarło, związane było z podaniem przykładu przebudowy ul. Grota-Roweckiego jako niespecjalnie istotne z punktu widzenia społecznego i że za te pieniądze można by wybudować 2 baseny, tak elblążanom potrzebne. Napiszę tak, nawet trzy baseny byłyby za te pieniądze, ale też chcę jakiś pozytyw w tym wszystkim znaleźć, a jest nim...no właśnie, odnoszę wrażenie, że po raz kolejny jedynie estetyzacja miasta. Niekoniecznie usprawnienie komunikacyjne i niestety, ale niedotrzymana wizja wybudowania parkingów podziemnych w tej części miasta i łącznika do tzw. przyszłej galerii handlowej, która tam pewnie nigdy nie powstanie. Reszta rzeczy przytoczonych, to oczywistości, ale cieszy mnie to, że w końcu dziennikarze zebrali szeregi i zaczynają wspólnie działać na rzecz zmian na górze elbląskiej władzy. Następnym razem proponuję, aby dziennikarze pokusili się o stworzenie listy priorytetowych rzeczy do powstania w Elblągu, a następnie zachęcili słuchaczy, czytelników, widzów, do powstania takiej. Dałaby ona obraz tego, co tak naprawdę stanowi dla elblążan sprawy priorytetowe. Byłby to assumpt dla przyszłej władzy, punkt wyyjścia do kolejnych obietnic, ale przynajmniej w zgodzie ze społecznością miejską.

  4. 4
    0
    ~ Elblazanin
    Wtorek, 17.11

    Priorytety dla mnie: 1. Mamy zakłady takie jak Alstom, ABB, Siemens, Maag, Stokota, Grupa Żywiec, ale moim zdaniem miasto powinno postarać się o kolejny nowy zakład, który zatrudni przynajmniej z 500 osób. Oferty, promocje, targi, to juz nie ja, a specjalisci z UM powinni wiedziec jak przyciagnac porzadnego duzego inwestora ktory postawi duzyc zaklad produkcyjny na range naszego Alstom. A tereny proponuje wykorzystac przy drodze Elblag-Kaliningrad na Warszawskim Przedmiesciu. 2. Aqupark 3. Całoroczny stok igielitowy na Górze Chrobrego. Nie wspominam juz o realizacji zalozen Europarku, ktore zostaly odlozone na dalszy plan. 4. Stare Miasto - likwidacja słupków i bezwzględność Straży Miejskiej! Zabudowa Wyspy Spichrzów, stworzenie na Wyspie Spichrzów stałej ogromnej sceny na duże imprezy. Na Starym Rynku ustawienie gwiżdzącej fontanny. Można tez pomyśleć o postawieniu dodatkowych figur na Starym Rynku. Odbudowa przedwojennego domu handlowego. Montaz tablic ze zdjeciami widokow ulic z przed wojny i z ich opisem historycznym. Ustawienie wizualizacji miejskiej. Posadzenie ozdobnych drzew wzluz Starego Rynku. Budowa torowiska od Bulwaru przez Studzienną, Stary Rynek i Kowalską - moglby stad kursowac zabytkowy tramwaj do Bazantarni. Dodatkowo budowa torowiska w kierunku Bramy Targowej, na którym moglby stanac tramwaj kawiarnia. i dugi wagon w bramie targowej jako tramwaj informacja turystyczna. 5. Rozbudowa linni tramwajowej w mieście - na Odrodzenia, Mazurską, Królewiecką do Fromborskiej i Ogólnej. Przebudowa wszystkich niewyremontowanych odcinków. Poprawa rozkladow. Ustawienie priorytetu przejazdu dla tramwaju na kazdym skrzyzowaniu z sygnalizacja.

  5. 5
    0
    ~ Fan
    Wtorek, 17.11

    Świetna inicjatywa elbląskich dziennikarzy pokazuje, że w mediach współpraca jest możliwa i bardzo konieczna. Mam nadzieje, że w przyszłych wyborach frekwencja będzie dużo wyższa niż ostatnio. Pani Moniko trudno się nie zgodzić co do działalności CSiB gdzie ma się wrażenie jakby wszystko było pozostawione przypadkowi bez umiejętnego zarządzania menadżerskiego.

  6. 6
    0
    ~ malutki
    Wtorek, 17.11

    CZy to aby obiektywne gremium BARDZO WĄTPIĘ!!!!!!A NAWET JESTEM TEGO PEWIEN!!!

  7. 7
    0
    ~ AM
    Wtorek, 17.11

    A ogólnie rzecz biorąc - tramwaj zwany pożądaniem.

  8. 8
    0
    ~ malutki i głupiutki
    Wtorek, 17.11

    malutki bo co nie ma nikogo z E24?

  9. 9
    0
    ~ pawel
    Wtorek, 17.11

    podobają mi się twoje rozwiązania "elblążaninie" odnośnie Starego Miasta.

  10. 10
    0
    ~ jantar
    Wtorek, 17.11

    Jestem przekonany, że to tylko nowy chwyt propagandowy. Produkty akurat tych mediów, których szefowie się spotkali nie są w zainteresowaniu elblążan. Sądzę, że ta inicjatywa jak wiele innych umrze śmiercią naturalną Niektórzy dziennikarze obecni na spotkaniu już tworzyli Elbląskie Forum Obywatelskie i co z tego wynikło? Odpowiedź prosta: NIC. Pozdrawiam czytelników

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4325540065765