Piątek, 29.03.2024, Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Internet jest jak miasto

28.05.2011, 08:07:33 Rozmiar tekstu: A A A
Internet jest jak miasto
fot. Antek Rokicki
REKLAMA
Przez ostatni tydzień nauczycieli z Elbląga i okolic szkolił dr Jacek Pyżalski, autorytet wśród polskich pedagogów. Jego zajęcia znane są z wyjątkowej atmosfery i wielu cennych wskazówek, jakich udziela uczestnikom warsztatów. Wykładowca opowiedział nam m.in. o cyberbullyingu, czyli przemocy w sieci.

Dr Jacek Pyżalski z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi, przyjechał do Elbląga na zaproszenie W-M Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. 

Zajęcia dr Jacka Pyżalskiego są częścią projektu realizowanego przez PWSZ w Elblągu i Gminę Miasta Elbląg – „Innowacyjny nauczyciel w szkole XXI wieku”. Jak informuje Alicja Guła, jedna z trenerek projektu, wszystkie części przedsięwzięcia są tak skonstruowane, by przygotować nauczycieli z kilku stron edukacji. Projekt zaczął się w marcu i potrwa cztery lata, co da, jak zapewniają organizatorzy, trwałe efekty.

- Wiele dobrego słyszałam o prowadzącym dzisiejsze spotkanie – mówi Jadwiga Głazowska, jedna z nauczycielek, która wzięła udział w zajęciach. – Poruszono m.in. sposoby walki z nietypowym zachowaniem dzieci, metody postępowania z danym uczniem. Podobają mi się przykłady rozwiązywania problemów, na pewno przydadzą mi się one w codziennej pracy. 

- Dobrych metod nigdy dość. Uczniowie się zmieniają, a więc te metody również – zauważa Joanna Kuchta, nauczycielka Gimnazjum nr 3, która po raz pierwszy wzięła udział w zajęciach prowadzonych przez dr Pyżalskiego. – Zdobywamy cenne wskazówki. Przydadzą się młodemu nauczycielowi, ale też doświadczonemu. Zajęcia wyróżniają się interaktywnością. To nie tylko wykład, to także wiele ćwiczeń, podawanie nowych metod wartych użycia. 

Zadaliśmy więc kilka pytań dr Jackowi Pyżalskiemu, który opowiedział nam o zjawiskach obecnych w dzisiejszym Internecie. 

Antek Rokicki:- Jakie są Pana zainteresowania związane ze światem pedagogiki?

dr Jacek Pyżalski:- Moje zainteresowania koncentrują się wokół tego, jak dorośli ludzie, szczególnie nauczyciele, reagują i powinni reagować w sytuacjach trudnych wychowawczo. Specjalizuję się w tzw. cyberbullyngu, czyli przemocy w sieci.

Czy w pedagogice korzysta się z tzw. „schematów rozwiązywania problemów”?

- Schematów nie ma. Ale warto nabyć odpowiednią wiedzę, która pozwala zrozumieć dlaczego określone zachowania się pojawiają. Jeśli to wiemy, to i nasze działania są inne. Warto wyjść poza pewne schematy, standardowe działania, które w wielu sytuacjach są nieskuteczne. One tylko ukrywają problemy. 

Z jakimi trudnościami najczęściej spotykają się nauczyciele?

- Badania, które zrealizowałem na dużej próbie nauczycieli, dowodzą, że są to problemy racjonalnie proste. Jest to np. rozmawianie czy też korzystanie z telefonów komórkowych 
podczas lekcji. To problemy, z jakimi spotykają się nauczyciele na co dzień. Ale gdy nie radzimy sobie z tymi, z pozoru błahymi sprawami, to decyduje to o jakości pracy na lekcji.

Wróćmy do przemocy w sieci. Jak duże jest to zjawisko i jakie są jego przejawy?

- Zjawisko tzw. agresji elektronicznej polega na tym, że jej narzędziami są telefony komórkowe, Internet. Mało poważne działania, takie jak zamieszczanie wulgarnych komentarzy, są bardzo powszechne. Badania pokazały, że 90 % gimnazjalistów zrobiło tego typu rzecz przynajmniej raz w roku. Natomiast poważniejsze formy agresji, które wymagają większego nakładu pracy, to m.in. rozpowszechnianie fałszywych materiałów na temat jakiejś osoby. Są one dużo rzadsze. Innych form jest naprawdę wiele. Warto też zwrócić uwagę, że część tych form realizowanych jest w komunikacji indywidualnej, np. poprzez wysłanie do kogoś obraźliwego maila, smsa. Wtedy agresja elektroniczna odbywa się bez publiczności. Występują też formy takie jak komentowanie kogoś na portalu społecznościowym. Mamy wtedy do czynienia z tzw. invisible audience – niewidzialną publiką, która jest świadkiem wiktymizacji, czyli bycia ofiarą. 

Obraźliwe komentarze różnią się też od siebie miejscem, gdzie są umieszczane. Inaczej one wyglądają na małych, lokalnych portalach, a inaczej na ogólnopolskich forach, gdzie łatwiej o anonimowość…

- Kiedyś ktoś powiedział, że dobrze jest porównać Internet do miasta. Tak jak w każdej miejscowości są różne charakterystyczne miejsca, dzielnice, tak i w sieci są różne fora. A to wiąże się z formą wypowiedzi. Internet nie jest miejscem, w którym pojawiają się tylko wulgaryzmy. Tak jak w mieście wychodzimy o pewnej godzinie w dane miejsce, tak i w Internecie wybieramy to, czego w nim szukamy i jak. 

A jakie są prognozy związane z przyszłością Internetu i zachowań w nim obecnych?

- Coraz bardziej Internet staje się normatywny, czyli coraz częściej traktujemy go jako część normalnego życia. Nauczyciele zauważają, że warto uczyć dzieci norm nie tylko w świecie off-line, ale też on-line. Zaczynamy też widzieć, że nie jest to „świat niczyj”, pole dzikości, na którym nic nie można robić. 

Jakie wskazówki warto przekazać, choćby rodzicom?

- Warto, by rodzice towarzyszyli swoim dzieciom przy korzystaniu z komputera, zwłaszcza dzieciom małym. Większość osób przejmuje się tym, jak długo pociecha siedzi przed komputerem. A ważne jest przecież to, co na nim robi. 

Proszę jeszcze powiedzieć, po raz który przyjechał Pan do Elbląga?

- Piąty lub szósty raz. Zawsze mi się tutaj podoba. Widzę, jak miasto się zmienia. Co ciekawe, moją uwagę zawsze zwraca… porządek. Widać estetykę i pomysł obecne w wielu miejscach. Co do uczestników zajęć, to są oni bardzo aktywni. Poza tym, z częścią z nich utrzymuję kontakt mailowy.
 
Antek Rokicki 
 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --2
    ~ a dzieciom
    Sobota, 28.05

    Jest tylko jedno ale !!! olsztyn u siebie stawia budki internetowe a w Elblągu które jest równorzędnym miastem nic.Na dodatek popatrzmy w ilu szkołach w Elblągu są klasy internetowe i ilu dzieciom państwo Polskie kupiło komputery.politycy sobie to kupują a dzieciom które są przyszłością Polski obiecują.

  2. 2
    --2
    ~ a
    Sobota, 28.05

    Jeśli twoje dziecko potrzebuje komputera to mu go kup. Państwo już nie kupuje, to nie PRL.

  3. 3
    +6
    ~ xyz
    Sobota, 28.05

    dr Jacek Pyżalski jest niesamowisty! Miałem z nim szkolenia i bardzo, bardzo mi się podobało!

  4. 4
    +2
    ~ Asik
    Środa, 01.06

    potwierdzam - dr Jacek Pyżalski jest niesamowity, kompetentny do bólu i merytoryczny! Polecam :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.74247407913208