Piątek, 29.03.2024, Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Za nami kolejna "Sobota z przewodnikiem". Co tym razem zwiedzali elblążanie?

05.07.2015, 11:00:46 Rozmiar tekstu: A A A
 Za nami kolejna "Sobota z przewodnikiem". Co tym razem zwiedzali elblążanie?
Fot. Adrian Sajko
REKLAMA

Mimo upału, jaki wczoraj doskwierał, miłośnicy historii Elbląga postanowili wziąć udział w drugiej w tym roku "Sobocie z przewodnikiem".

Co tym razem zwiedzili? - Pójdziemy trasą tak, jak mniej więcej kiedyś przebiegała linia kolejowa przez Elbląg - zapowiadał Karol Wyszyński, przewodnik turystyczno-terenowy Ziemi Elbląskiej PTTK, który wraz z Leszkiem Marcinkowskim, przewodniczącym Koła  Przewodników i Pilotów, prowadzili wczorajsze spotkanie.

Szlak, którym przebyli elblążanie, powstał  w 1900 r.

Sama kolej w Elblągu zawitała w 1852 r. Dworzec powstał mniej więcej w tym samym okresie. Został kilkakrotnie przebudowany, ale ogólnie zarys dworca jest ten sam. Odchodziło z niej 15 bocznic, bo wtedy był większy transport kolejowy niż samochodowy

-opowiadał Karol Wyszyński.

Uczestnicy "Sobót z przewodnikiem" zawsze dowiadują się przynajmniej kilku ciekawostek związanych z naszym miastem. Tym razem miejscem zbiórki był zegar na Placu Dworcowym. Dokąd następnie się udali? - Pójdziemy do późniejszego Zamechu, gdzie niecałe 10 lat po powstaniu kolei w Elblągu powstała  pierwsza lokomotywa wyprodukowana w Elblągu,  tzw. fulda. Ona była wyprodukowana przy ul. Stoczniowej. W latach 60-tych te tereny przejął pan Schichau i powstała wytwórnia lokomotyw, które produkowano do 1945 r. Po wojnie na tych terenach była fabryka urządzeń kuziennych. Tam produkowano też drobne elementy  kolejowe. A  także przestawiano wagony, które szły na eksport do Związku Radzieckiego. Później były Zakłady Mechaniczne Zamech. Produkowano tam różne elementy i do turbin, i luki okrętowe -opowiadał Karol Wyszyński.

Kolejnym przystankiem było miejsce przy rzeczce Kumiela. - Pokażemy, gdzie był mały mostek kolejowy. Następnie wzdłuż obecnej ul. 3 Maja, koło Sądu, gdzie był kiedyś Plac Jedności Narodu, a powstał Plac Konstytucji -wymieniał Karol Wyszyński. - Potem pójdziemy ul. Ratuszową i przetniemy dawny Plac Karlsona, który już nie istnieje i wejdziemy na obecny Skwer Sprawy Elbląskiej. Tak jest budynek, gdzie był Dworzec Elbląg Miasto. Dalej nie będziemy szli,  bo kolej przebiegała już przez tereny zakładowe i łączyła się z byłą stacją Elbląg Zdrój.

Jakie było przeznaczenie tej linii?. - Nie była wykorzystywana osobowo. Była linią czysto transportową - precyzował Karol Wyszyński.

Dworzec Elbląg Miasto nie funkcjonuje od 1958 r. - Dawny Dworzec Miasto został zaadoptowany na  mieszkania  dla kolejarzy. Został przebudowany i wygląda całkiem inaczej. Zachował się tylko okrąg - dodał Karol Wyszyński.

"Soboty z przewodnikiem" cieszą się coraz większym zainteresowaniem. - To nas bardzo  cieszy - przyznał Karol Wyszyński. - Jest to piąty rok z kolei. Prowadzimy to dla mieszkańców społecznie i miło nam, że uczestniczą w spotkaniach osoby w różnym wieku. Na wycieczkach są również wspomnienia. Czasami mieszkańcy wspominają swoje młode lata, tak jak było to kiedyś.

Większa część elblążan o "Sobotach z przewodnikiem" usłyszała w zeszłym roku. Z okazji 777-lecia Elbląga Miasto wypromowało tę akcję.

Wtedy było ich więcej. Teraz wróciliśmy do poprzedniej ilości sobót. Zawsze staramy się zmieniać miejsca, ale niektóre zostawiamy, tj. Stare Miasto czy Bażantarnia. Staramy się, by mieszkańcy poznali nasze miasto, bo wbrew pozorom jest co pokazać. Miasto Elbląg jest to ciekawa baza turystyczna. Cudze chwalicie  swego nie znacie

- podkreślił Karol Wyszyński.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Galeria / "Szlakiem Fuldy przez Elbląg" ( zdjęć 75 )
Dodano: 2015-07-04 |  Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.194503068924