Poniedziałek, 29.04.2024, Imieniny: Piotr, Robert, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Galeria El - nie tylko gotyckie wnętrze pełne nowoczesnych dzieł sztuki

18.08.2014, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Galeria El - nie tylko gotyckie wnętrze pełne nowoczesnych dzieł sztuki
fot. Adrian Sajko
Galeria El, a wcześniej Kościół Najświętszej Marii Panny od zawsze bardzo mnie fascynowała; wyjątkowość tego kościoła zainspirowała mnie do tego, by dziś zająć się tym tematem - tak swój wybór tłumaczył Leszek Marcinkowski, przewodnik PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, w sobotę (16 sierpnia), podczas jedenastego spaceru z cyklu Sobota z przewodnikiem.
 
Dzisiejsza Galeria El to dawny kościół dominikański Najświętszej Marii Panny; samo miejsce zostało nadane braciszkom już w 1238 roku przez ówczesnego Mistrza Krajowego Hermana von Balka. 
 
Sobotnie zwiedzanie Galerii El rozpoczęło się od garści historii związanych z samym dziedzińcem przyległym do obiektu, który jeszcze do początków XIX wieku, a dokładnie do roku 1813 pełnił rolę cmentarza - Dziś na tym terenie stoją formy przestrzenne, które powstały w trakcie kilku Biennale, cyklicznie odbywających się w naszym mieście od 1965 roku - tłumaczy Leszek Marcinkowski - Warto zwrócić uwagę np. na formę przestrzenną wykonaną przez Gerarda Kwiatkowskiego - założyciela Galerii El - usytuowanej w pobliżu wschodniego muru obiektu. Powstała ona podczas pleneru plastycznego „What now?” zorganizowanego w 1986 roku i jest kopią rzeźby Katarzyny Kobro; oryginał znajduje się w Łódzkim Muzeum Sztuki.
 
Jedną z bardziej znanych form przestrzennych jest także ta, którą elblążanie nazywają „maszyną tortur”. To rzeźba autorstwa Jerzego Krechowicza z 1965 roku; ciekawe połączenie drewna i metalu, ostre kolce, brony i otwory przypominające dyby przywodzą na myśl średniowieczne urządzenie do ciężkich tortur. Ale obok „starych” form przestrzennych stoją także konstrukcje z XXI wieku - jak np. ta z 2012 roku o nazwie k-dron autorstwa Janusza Kapusty, która przedstawia cztery jedenastościenne bryły zwrócone do siebie.
 
Na północnym murze dziedzińca dawnego kościoła zachowały się także średniowieczne epitafia, które upamiętniały życie i zasługi mieszkańców dawnego Elbląga - Choć nie tylko ich - mówi Leszek Marcinkowski. - W II połowie XVI wieku do Elbląga przybyli kupcy z Angielskiej Kompanii Wschodniej; gdy w 1628 roku Kampanię przeniesiono do Gdańska wielu Anglików postanowiło zostać w Elblągu. Dość powiedzieć, że nasze miasto w pewnym okresie miało nawet angielskiego burmistrza - uśmiecha się przewodnik.
 
Na niektórych zachowanych jeszcze w dość dobrym stanie epitafiach, oprócz zasług upamiętniających życie najznamienitszych z elblążan, można odczytać także swoiste przesłania; choćby ten na pośmiertnej tablicy jednego z elbląskich kaznodziei: „Ty, który będziesz to czytał, możesz ten kamień ucałować, ponieważ złote usta leżą u twych stóp”.
 
W 1246 roku - 8 lat po nadaniu tego terenu braci dominikańskiej - zakonnicy rozpoczęli tu budowę kościoła i ceglanego klasztoru, po otrzymaniu stosownej zgody od Krajowego Mistrza Krzyżackiego, Henryka von Hohenlohe. Bryła budowli odzwierciedlała surowy stan życia dominikanów; w oczy rzucają się przede wszystkim wysokie, gotyckie okna oraz sklepienia dachu w formie krzyżowo-żebrowej. Do tej pory w prezbiterium dawnego kościoła, w nawie północnej i południowej jak i w krużganku, posadzka podłogi wyłożona jest … płytami nagrobnymi, gdyż we wnętrzach obiektu nadal znajdują się groby dawnych elblążan - Do takiego pochówku w kościele dążył cały bogaty, elbląski patrycjat - opowiada Leszek Marcinkowski. - Do tej pory znana jest legenda, która mówi o tym że dopóki napisy z płyt nie zostaną starte, dopóty winy zmarłego nie będą odpuszczone.
 
Na koniec spotkania w krużganku Galerii El uczestnicy 11. soboty z przewodnikiem mogli obejrzeć multimedialną prezentację zdjęć ilustrujących historię Galerii El od średniowiecza do współczesności. 
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Galeria / Wycieczka z przewodnikiem - Galeria EL ( zdjęć 61 )
Dodano: 2014-08-17 |  fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2772350311279