Poniedziałek, 29.04.2024, Imieniny: Piotr, Robert, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Pomoc medyczna w czasie ferii zimowych

23.01.2024, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pomoc medyczna w czasie ferii zimowych

Uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego cieszą się pierwszym tygodniem ferii. Zimową przerwę  od nauki wykorzystują na wyjazdy na zimowiska i aktywny wypoczynek. Wyjaśniamy gdzie szukać pomocy medycznej w razie wypadku na stoku lub choroby, zwłaszcza gdy jesteśmy z dala od domu.


- Jeżeli w czasie ferii wystąpi sytuacja konieczna, czyli zachorujemy – to możemy udać się do dowolnego lekarza rodzinnego, który ma podpisaną umowę z NFZ. Z pomocy medycznej lekarza rodzinnego możemy skorzystać w każdej miejscowości, nawet jeśli nie jesteśmy zadeklarowani u tego lekarza. – wyjaśnia Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ.


W nocy, w weekendy i dni wolne od pracy możemy skorzystać z pomocy najbliższej placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, która pracuje całodobowo. Nie potrzebujemy skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja. Pomoc otrzymamy bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.


Z kolei w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia wzywamy zespół ratownictwa medycznego.


Czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?


Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. Udziela świadczeń zdrowotnych od godziny 18.00 do 8.00 następnego dnia.


W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dyżurujący lekarz udzieli nam porady:


w warunkach ambulatoryjnych,


telefonicznie,


w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu.


W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej przysługuje nam:


porada lekarska,


zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki,


zwolnienie lekarskie, jeżeli występują wskazania medyczne,


E-recepty na potrzebne leki.


Należy pamiętać także, iż w ramach nocnej opieki nie uzyskamy:


wizyty kontrolnej, w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem,


recepty na stałe leki w związku z chorobą przewlekłą,


zaświadczenia o stanie zdrowia.


Adresy placówek, w których uzyskasz pomoc medyczną w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, znajdziesz na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.


- W razie jakichkolwiek trudności ze znalezieniem placówki medycznej, która udzieli nam pomocy możemy zadzwonić pod numer infolinii NFZ - 800 190 590. Konsultanci podpowiedzą, gdzie znajduje się najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka. – przypomina Magdalena Mil.


Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć


Z kolei w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR-y). SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.


W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniony przez personel medyczny. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania.


Pomoc medyczna w izbach przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej.


Adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęć są dostępne na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.
Ratownictwo medyczne – 112 lub 999


W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 112 lub 999 i wezwij zespół ratownictwa medycznego.


Wzywamy zespół ratownictwa medycznego, jeśli ktoś w naszym otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.

 

Pierwsza pomoc w aplikacji mobilnej mojeIKP


Każdy może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie musiał udzielić pierwszej pomocy. Jak to zrobić? W aplikacji mobilnej mojeIKP można znaleźć praktyczny przewodnik, który krok po kroku pokazuje jak prawidłowo wykonać czynności ratujące życie.


Aplikacja jest bezpłatna. Wystarczy pobrać ją na telefon komórkowy. Co istotne, aby uruchomić pierwszą pomoc, nie trzeba logować się do aplikacji.

 

Narodowy Fundusz Zdrowia

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4683179855347