Poniedziałek, 29.04.2024, Imieniny: Piotr, Robert, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Opiekun na zakręcie

23.01.2020, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Opiekun na zakręcie
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Opiekun osoby starszej tracącej samodzielność jest narażony na silny przewlekły stres, szczególnie, kiedy podopieczny wymaga długotrwałej i intensywnej pomocy. Sprawowanie opieki może powodować zmianę planów życiowych, skłaniać do wyrzeczeń i wiąże się z przemęczeniem oraz poczuciem bezradności. Opiekunowie rodzinni pełnią swoją rolę nieustannie i nieustannie muszą mierzyć się z utratą sił, chorobą, postępującą niesamodzielnością bliskiej osoby. Życie opiekuna nierzadko zostaje podporządkowane potrzebom podopiecznego, a nowa sytuacja wymusza rezygnację np. z pracy zawodowej czy niektórych form wypoczynku i spędzania wolnego czasu np.  podróży, na rzecz sprawowania opieki. Jeśli stres, którego doświadcza opiekun rodzinny jest intensywny i trwa zbyt długo może przerodzić się w tzw. chroniczny stres, prowadzący do wypalenia.



Przewlekły stres powoduje wyczerpanie  zasobów sił i energii, którymi dysponuje opiekun. Nieustanne pozostawanie w napięciu i gotowości sprawia, że destabilizuje się funkcjonowanie całego organizmu. Stres przyczynia się również do trudności w ocenie własnych możliwości i granic odporności psychicznej. Chociaż objawy reakcji na stres mogą być zróżnicowane, w rezultacie prowadzą do utraty wewnętrznej równowagi i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Badania opiekunów rodzinnych wykazały, że stres związany z opieką nad przewlekle chorą osobą powoduje 63-procentowy wzrost śmiertelności w porównaniu z osobami w tym samym wieku nieposiadającymi takich obowiązków.



10 objawów stresu opiekuna:



1. Depresja. Objawy to: ciągły smutek, uczucie beznadziei i więcej przypadków płaczu.
2. Wycofanie się. Taka oznaka może pojawić się razem z depresją i oznacza, że nie chcesz widzieć się z rodziną i przyjaciółmi lub przestajesz zajmować się tym, co sprawiało kiedyś radość.
3. Lęk. Uczucie niepokoju pojawia się w sytuacjach, kiedy masz mało czasu lub myślisz o przyszłości.
4. Złość. Możesz zacząć częściej krzyczeć na rodzica lub mieć więcej trudności z opanowaniem napadów złości w stosunku do innych ludzi. Opiekunowie często są źli na ukochaną osobę, ponieważ poświęcają własne życie dla nich. Uczucie złości na innych członków rodziny, którzy nie pomagają, również jest często spotykane.
5. Utrata koncentracji. Nieustanne myśli o sędziwym rodzicu i wszystkich koniecznych do wykonania obowiązkach sprawiają, że koncentracja w pracy lub przy innych zajęciach jest znacznie mniejsza.
6. Zmiany nawyków żywieniowych. Często występuje utrata wagi lub przybieranie na wadze oraz częstsze choroby.
7. Bezsenność. Czujesz zmęczenie, ale nie możesz zasnąć? A może organizm jest zmęczony, ale ty tego nie czujesz? Może się też zdarzyć, że budzisz się w środku nocy z powodu koszmarów lub stresujących snów.
8. Wycieńczenie. Jeżeli często budzisz się i czujesz, że nie możesz wstać z łóżka pomimo przespanej nocy, oznacza to wyczerpanie.
9. Picie alkoholu i palenie papierosów. Zauważalnie palisz i pijesz więcej lub zaczynasz to robić, mimo że w przeszłości tego nie robiłeś.
10. Problemy zdrowotne. Coraz częściej zdarza ci się przeziębienie lub grypa. Bardzo często dzieje się to w przypadku opiekunów, którzy nie dbają o siebie, np. źle się odżywiają i nie ćwiczą.

Sprawdzone strategie kontrolowania stresu:

1. Odpoczywaj i korzystaj z dostępnej opieki zdrowotnej. Zrobienie sobie przerwy i upewnienie się, że rodzicem zajmuje się odpowiednio wykwalifikowana osoba to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie stresu.
2. Nie bój się poprosić członków rodziny o pomoc w opiece lub w sprawach finansowych. Opieka nad starszymi rodzicami to nie tylko twoja odpowiedzialność.
3. Naucz się odmawiać wykonywania innych wyczerpujących i stresujących zadań, np. bycie gospodarzem w czasie świąt.
4. Wybaczaj sobie niedoskonałości. Idealny opiekun nie istnieje.
5. Naucz się rozpoznawać, co możesz zmienić, a czego nie. Przykładowo, może nie uda się zmienić zachowania innej osoby, ale masz wpływ na to, jaka jest twoja reakcja.
6. Stawiaj sobie realistyczne cele. Podziel duże zadania na mniejsze, które możesz wykonywać po kolei.
7. Skup się na priorytetach, stwórz listę i codzienny plan zajęć.
8. Utrzymuj kontakty z rodziną i przyjaciółmi, i koniecznie znajdź czas dla siebie.
9. Przyłącz się do grupy wsparcia opiekunów.
10. Znajdź czas na aktywność fizyczną w większość dni, nawet jeśli to tylko spacer. Odżywiaj się zdrowo i wysypiaj się. Regularnie chodź na badania okresowe.
11. Ćwicz pozytywne myślenie i poczucie humoru.
12. Dowiedz się czegoś na temat skorzystania z usług opiekuńczych świadczonych przez profesjonalne firmy i korzystaj z nich.
13. Zastanów się nad wzięciem urlopu. W Polsce przysługuje14 dni kalendarzowych rocznie na opiekę nad członkiem rodziny.

Elbląskie grupy wsparcia:

Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Z Chorobą Alzheimera i Innymi Zaburzeniami Psychicznymi
Elbląg, ul. Podgórna 1

Elbląskie Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Chorym Psychicznie ich Rodzinom  i Opiekunom  „ PRO – FAMILIA”
Elbląg, ul. Winna 9

Szpitalne Mamy – grupa wsparcia dla mam opiekujących się chorymi dziećmi
Elbląg, Biblioteka Filia nr 5 ul. Rodziny Nalazków 20,

 


Zdrowy Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ kulkaeg
    Poniedziałek, 22.08

    A co z z depresją u opiekuna, gdy bliski podopieczny umiera. Poczucie, że życie stało się bez sensu, nie ma już dla kogo się starać, o kogo dbać? Nie jest się już nikomu potrzebnym. O tym już nikt nie pisze. Owszem chorym ciężko się opiekować i nie każdy ma tyle cierpliwości, ani chęci aby to robić. Jednak, gdy chory odchodzi jest jeszcze ciężej, bo najgorsza jest nieodwracalność tego faktu i ta bezradność, że nie można już przytulić i porozmawiać z podopiecznym.

  2. 2
    +8
    ~ żadnej pomocy od panstwa
    Poniedziałek, 22.08

    Współczuję opiekunom chorych na Alzheimera.Ktos kto tego nie przeżył nie wie co to znaczy.Wrzody żoładka murowane.

  3. 3
    --8
    ~ swojak
    Poniedziałek, 22.08

    NAJBARDZIEJ NARAZONY NA STRES JEST OPIEKUN PRAWNY 1- CZY MOPS I SAD POZYTYWNIE ROZPATRZY JEGO KANDYDATURE 2- CZY Z RENTY BADZ EMERYTURY PODOPIECZNEGO LUB PODOPIECZNEJ PLUS KASA Z MOPS CZY MI SIE TO OPLACI 3- JAK TU PRZEJAC I SPIENIEZYC MAJATEK PODOPIECZNEGO A JEGO UMIESCIC N KOSZT GMINY W DOMU STARCOW I EW. Z KASY PO MAJATKU TYLKO PRZEZ ROK DOPLACAC ROZNICE POM. RENTA BADZ EMERYTURA A KOSZTAMI POBYTU W DPS 4- OCZYWISCIE UBEZWLSNOWOLNIC PODOPIECZNEGO ABY MOC BEZKARNIE TRONIC MAJATEK PO NIM A EW . JAK UMRZE SPADKOBIERCOM WYKAZAC ZE JESZCZE SIE DOKLADALO NIE MOZLIWE TAKIE PRZEKRETY POD PRZYKRYWKA OPIEKI ? MOZLIWE I TO CIAGLE I JAWNIE I OD DAWNA I BEZ KARNIE I TO CI SAMI OPIEKUNOWIE TO BIZNES !!

  4. 4
    +1
    ~ wniosek
    Poniedziałek, 22.08

    Nie wiem, jak wyważyć słowa , żeby kogoś nie urazić. Ci zawodowi opiekunowie, na pewno dają z siebie wszystko.Tylko jak jest w rodzinie, gdzie członek rodziny wymaga opieki ?

  5. 5
    +2
    ~ aga
    Czwartek, 23.01

    a gdzie sa opiekunki z panstwa,kaczor dal 13 emerytur na zmkniecie buzi a o opiekunach dla starszych ludzi lub przewlekle chorych zapomnial dziad jeden

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2430651187897