Sobota, 4.05.2024, Imieniny: Florian, Malwina, Monika
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Czy mamy szansę na cyfrowy zapis regionalnego dorobku kulturowego?

22.04.2015, 14:58:38 Rozmiar tekstu: A A A
Czy mamy szansę na cyfrowy zapis regionalnego dorobku kulturowego?
fot. Adrian Sajko

Dziś, 22 kwietnia na Sali Kameralnej Centrum Spotkań Europejskich Światowid odbyła się konferencja pt. "Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii". Organizatorzy spotkania podkreślali rangę takiego sposobu zapisu w nawiązaniu do zachowania osiągniętego dorobku dla przyszłych pokoleń.

W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak również Pracowni Digitalizacji z Małopolskiego Instytutu Kultury.

Konferencję otworzył Jacek Protas, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Uważam, że jest to ważne spotkanie, które służy przekazowi informacji, wymiany doświadczeń oraz określenia wizji dalszych działań. Cyfrowa pamięć obiektów, eksponatów, czy dokumentów nie jest już czymś niewyobrażalnym. Jest to absolutna rzeczywistość i konieczność. Dziesięć lat temu wirtualne spacery po miastach, muzeach wydawały się czymś kosmicznym. Dziś technologie poszły tak do przodu, że w wielu miejscach na świecie jest normalnością, a wręcz koniecznością. Te technologie powinny utrwalić się również u nas. Chcielibyśmy w najbliższych latach, wykorzystując środki europejskie, doprowadzić do jak najszybszej digitalizacji obiektów zabytkowych czy muzealnych, które często ulegają pewnym zmianom negatywnym

- powiedział.

Dziedzictwo kulturowe to nie tylko strona materialna, do jakiej zaliczają się budynki, obiekty czy eksponaty. Dziedzina ta ma również odsłonę niematerialną, czyli wiedzę zebraną przez naszych rodziców i przodków. Samorząd województwa zwrócił na to uwagę jeszcze przed ratyfikacją konwencji UNESCO i jako pierwszy w Polsce otworzył stanowisko ds. ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy Urzędzie Miejskim w Olsztynie.  - Musimy zastanowić się jak to przekazać naszym przyszłym pokoleniom. Większość z nas uznaje za dziedzictwo zaledwie to co dostrzegamy. Jednak nie możemy ograniczać go jedynie do kategorii zabytków. Jest to błąd, ponieważ nie one, ale pamięć oznacza związki z przyszłością - mówił Waldemar Majcher z Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Konferencja miała na celu nie tylko teoretyczne omówienie funkcjonowania pamięci cyfrowej. Organizatorzy starali się podkreślić wagę tego typu zapisów w kontekście przyszłych pokoleń. - Wszystko po to, by przybliżyć wszystkim problem cyfrowości, digitalizacji, udostępniania zasobów kultury za pomocą platform i mediów cyfrowych. Jest to stosunkowo nowy projekt społeczny, nie do końca przez nas wszystkich uznany za ważny czy ciekawy. Jednak obiecuje on bardzo wiele i daje możliwości oraz szansę na to, by w przyszłości wszystko czym byliśmy i jesteśmy nie zniknęło, ale miało kolejne życia - stwierdził Piotr Celiński, adiunkt w Zakładzie Filozofii Polityki i Komunikacji Społecznej zajmujący się mediami i kulturą cyfrową, komunikacją społeczną, kulturą wizualną i popularną.

Magdalena Marcinkiewicz

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / "Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii" ( zdjęć 12 )
Dodano: 2015-04-22 |  Fot. Adrian Sjako
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ opin
    Środa, 22.04

    Całkiem ciekawa konferencja. Pan z Krakowa, czyli z Małopolskiego Instytutu Kultury od digitalizacji rewelacyjny - widać, że prawdziwy pasjonat.

  2. 2
    +2
    ~ zdigitalizowany
    Środa, 22.04

    Zdigitalizować można wszystko, ale trzeba to jeszcze opisać, skatalogować i opracować naukowo ale na to trzeba kompetencji ale z tym zdaje się krucho w Swiatowidzie

  3. 3
    +2
    ~ zbyszko
    Środa, 22.04

    do zdigitalizowany - ty za to jesteś mistrzem kompetencji i siedzenia przed komputerem i trolowania ;) pogratulować rozwoju niekoniecznie Darwina ;))

  4. 4
    +2
    ~ BożoWpożo
    Czwartek, 23.04

    ~ zdigitalizowany Jak widzę wyznajesz zasadę "nie znam się, tym chętniej się wypowiem". Jeśli masz jakieś uwagi co do pracy Pracowni Digitalizacji w Światowidzie możesz je przekazać podczas rozmaitych tzw. drzwi otwartych, które w/w organizuje. Ps. http://wylogujsie.org/

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2136309146881