Sobota, 27.04.2024, Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Będzie można legalnie rozyspać prochy bliskich zmarłych? Rząd pozwala

07.11.2014, 08:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Będzie można legalnie rozyspać prochy bliskich zmarłych? Rząd pozwala

Sejm przygotowuje się do rozpoczęcia prac nad zmianą ustawy o grzebaniu zmarłych. Do nowego projektu rezolucji opinie musiał jeszcze wydać rząd. A tu - radykalny zwrtot od dotychczasowych zapisów, m.in. legalne rozsypywanie prochów na przycmentarnych „ogrodach pamięci”.

Obecnie obowiązująca ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych oparta jest o rezolucję z 1959 roku, która w wielu miejscach powtarza także zapisy ustawy z 1932 roku. Nie dziwi więc fakt, że posłowie rozpoczęli w końcu pracę nad zmianami, które zaszły w tej kwestii po ponad 80 latach.

Ponad rok temu w Sejmie ruszyły prace nad nową ustawą pogrzebową, jednak utknęła ona w specjalnie powołanej podkomisji, która obradowała tylko raz - w październiku zeszłego roku. W Sejmie nadal leżą dwa projekty zmian ustawy pogrzebowej - liberalny - SLD i konserwatywny - PSL. Tymczasem do projektu swoją opinię musi wydać rząd. Jak wskazuje tygodnik Polityka taki dokument jest już przygotowany.

A w nim duże niespodzianki, bo jak się okazuje Rząd popiera rozsypywanie prochów w ogrodach pamięci - a przypomnijmy, że projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego zakładał, że jedynym miejscem spoczynku, czy to w trumnie, czy też po spopieleniu w urnie, jest grób, katakumby lub kolumbarium na cmentarzu.

Już podczas pierwszych prac nad zmianą ustawy pogrzebowej głośno w kwestii tzw. ogrodów pamięci wypowiedzieli się hierarchowie polskiego Kościoła, którzy w wyjątkowych przypadkach dopuszczają kremację ciała po śmierci, ale już stanowczo sprzeciwiają się rozsypywaniu prochów np. w ogrodach pamięci - Normy prawa wynikają w dużej mierze z norm zwyczajowych i dlatego modyfikując to prawo musimy mimo wszystko opierać się na zasadach i przekonaniach naszych obywateli - mówi ks. Dariusz, wikariusz jednej z elbląskich parafii. - A w tym przypadku jest to złożenie ciała na cmentarzu i do grobu, więc w zasadzie to wszystko, co jest związane z naszą obyczajowością i z tym, co przez lata się u nas przyjęło. Każde takie miejsce pochówku wyraża wiarę chrześcijanina w ostateczne zmartwychwstanie.

Ale powyższego chyba nie można jednak rozpatrywać li tylko pod kątem światopoglądowym. Nie od dziś wiadomo, że w tych niezwykle delikatnych sprawach działa także presja przedsiębiorstw pogrzebowych. Prawda jest taka, że na tradycyjnych pochówkach zarabia się po prostu więcej.

Co jeszcze wprowadza opinia rządu do projektu nowej ustawy? Jak podaje "Polityka", to m.in wprowadzenie opłat za przedłużenie prawa do utrzymania grobu, brak zgody na to, by osoby w nieformalnych związkach miały pierwszeństwo w chowaniu partnera, jak również niepotrzebna - zdaniem rządu - 24 - godzinna obserwacja zwłok. Gdyby głos w tej sprawie był inny - a zapis wszedłby w życie - skutecznie zablokowałby transplantacje


Na koniec ciekawostka. W kilku większych miastach Polski nadal można natknąć się na tzw. „ogrody pamięci”, W Warszawie, na Cmentarzu Południowym, takie rozwiązanie wprowadzono już 15 lat temu. Ogród z powodzeniem działał do 2007 roku, kiedy znowelizowana ustawa o pochówkach zabroniła rozsypywania tam prochów zmarłych. "Polityka" wskazuje, że ludzie jednak nadal są zainteresowani taką formą pochówku prochów swoich bliskich - Ale niestety musimy im odmawiać – mówi cytowany przez polityka.pl Krzysztof Pełka, kierownik Komunalnego Cmentarza Południowego w Warszawie.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +18
    ~ marynarz
    Piątek, 07.11

    supper. ja chcę być rozsypany, najchętniej na morzu

  2. 2
    +11
    ~ Kassa
    Piątek, 07.11

    Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.Urwały by się pochówki parafialne, opłaty za grób, zakłady pogrzebowe też by na tym nieco ucierpiały .W wolnym świecie możesz sobie w ogrodzie, domu postawić urnę z prochami, a u nas nie.Co ciekawe przed wojną takich problemów nie było.A i po wojnie zdarzało się że prochy trzymano w urnie w domu lub rozsypywano w miejscach ważnych dla zmarłego lub nad morzem.

  3. 3
    --1
    ~ elblążanin/patriota
    Piątek, 07.11

    rzeczywiście bardzo ważny temat, a ile miejsc pracy to przyniesie... - normalnie bezrobicie zniknie

  4. 4
    +4
    ~ aluśka
    Piątek, 07.11

    Jestem za, w końcu powinno być prawo wyboru jak chce się być pochowanym, a nie narzucone odgórnie prawo, które w razie nieprzestrzegania pociągnie do odpowiedzialności karnej bliskich, którzy tylko spełniają naszą ostatnią wolę...

  5. 5
    +5
    ~ Przyszły nieboszczyk
    Piątek, 07.11

    Nie tylko zakłady pogrzebowe stracą w przypadku rozsypywania prochów. Kler też i stąd ten opór hierarchów. A przecież pismo mówi, że: z prochu powstałeś i w proch się obrócisz.

  6. 6
    --1
    ~ elblążanin/patriota
    Piątek, 07.11

    Przysły nieboszczyk - jak juzcytujesz, to choc rób to ze zrozumieniem a nei jak typowy leming - "w proch się obrucisz" samoistnie - to ogromna róznica od "w proch zostaniesz spalony, a kości twoje, które się nie palą, to zostaną zmielone w maszynce"

  7. 7
    0
    ~ oli
    Sobota, 08.11

    @elblążanin.... masz mały móżdżek .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0552589893341