Czwartek, 28.03.2024, Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Start Elbląg uległ reprezentacji Chin w pierwszym sparingu

23.07.2014, 22:49:23 Rozmiar tekstu: A A A
W pierwszym meczu kontrolnym po zakończonym sezonie, EKS Start Elbląg uległ na własnym boisku reprezentacji Chin 22:32. Mimo przegranego meczu spotkanie było doskonałą okazją do tego, by przyjrzeć się grze nowych zawodniczek, które mają wzmocnić w tym sezonie elbląski zespół; kołowej Aleksandry Mielczewskiej, prawoskrzydłowej Magdaleny Szopińskiej oraz bramkarki Justynie Borkowskiej.

Chinki są w Elblągu po raz drugi. W 2010 roku w elbląskiej hali rozegrały mecze z reprezentacją Polski, przegrywając pierwsze spotkanie 21:30. Do historii przeszła wtedy decyzja trenera naszych rywalek, który nakazał swoim zawodniczkom wrócić do hotelu nie autokarem, a biegiem. Swoista „kara” zadziałała, gdyż kolejne, towarzyskie spotkanie ze Startem Elbląg, Chinki wygrały 30:27.

Nie inaczej było i dziś (23 lipca) podczas pierwszego, kontrolnego spotkania elbląskiego Startu. Chinki prowadziły w spotkaniu w zasadzie od samego początku: już w pierwszych minutach na boisku rozszalała się fenomenalna Shen Ping, która w akcjach jeden na jeden, jak również ze skrzydeł atakowała skutecznie bramkę elblążanek. Po pierwszej połowie meczu, przy stanie 12:18 dla naszych rywalek ta zawodniczka zdobyła aż 7 punktów prezentując popisowy koncert swojej gry.

Dzisiejsze spotkanie było doskonałą okazją także do tego, by przyjrzeć się grze nowych zawodniczek, które mają wzmocnić w tym sezonie elbląski zespół. W 10. minucie pierwszej połowy spotkania na boisku pojawiła się kołowa Aleksandra Mielczewska, która na tej pozycji zastąpiła Hannę Sądej. Nieco później do gry na prawym skrzydle dołączyła Magdalena Szopińska. Świetne otwarcie w zespole Startu Elbląg zanotowała bramkarka Justyna Borkowska wypożyczona na sezon z Koszalina. Zawodniczka pojawiła się na parkiecie w 13. minucie pierwszej części spotkania i bardzo skutecznie odpierała ataki Chinek, pięciokrotnie broniąc bramki elblążanek; szybkie zbiórki i skuteczne podania do koleżanek, które asystowały pod bramką, owocowały też zdobytymi punktami. Jednak w tej partii, mimo miejscami bardzo ciekawej gry, zawodniczki Startu musiały uznać wyższość swoich rywalek.

Druga połowa tego spotkania to już jednak mecz bez większej historii. Zawodniczki z Chin  górowały nad elblążankami praktycznie w każdym elemencie. W kilka minut nasze rywalki jeszcze bardziej zwiększyły swoją przewagę, podbijając wynik 23:15. Ciekawie zrobiło się dopiero w 40 minucie meczu. Elblążanki rzuciły wtedy pięć bramek, przy stracie zaledwie dwóch, i doprowadziły do wyniku 20:25. Chinki jednak nie pozwoliły nam na zbyt wiele i już do końca meczu utrzymywały spokojne prowadzenie, kończąc spotkanie wynikiem 32:22.

Elblążanki będą mogły zrewanżować się Chinkom już w najbliższą sobotę, 26 lipca, o godz. 16, podczas drugiego sparingu pomiędzy obiema drużynami.

W trakcie dzisiejszego spotkania wolontariusze zbierali także pieniądze na operację serca małej elblążanki, Agatki, córeczki jednego z elbląskich kibiców, u której wykryto wadę serca. Dziewczynce nowe życie może podarować jedynie operacja, którą można wykonać w klinice we Włoszech. Niestety, ta ostania jest kosztowna – rodzice Agatki muszą zebrać na zabieg aż 31 tys. euro. Dlatego nadal gorąco zachęcamy do pomocy dziewczynce (więcej informacji tutaj).