Ponad 600 lekarzy, pielęgniarek, specjalistów z kraju i zagranicy przyjechało do Elbląga wziąć udział w V Zjeździe Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej. - Cieszę się i jestem dumna, że to właśnie Elbląg został wybrany miejscem tegorocznego zjazdu - przywitała uczestników dr Wiesława Pokropska, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny paliatywnej, dyrektor hospicjum elbląskiego.
Medycyna paliatywna to dział medycyny, a także specjalność lekarska, która obejmuje leczenie i opiekę nad nieuleczalnie chorymi, którzy znajdują się w okresie terminalnym śmiertelnej choroby. Celem działań medycyny paliatywnej nie jest zatrzymanie procesu chorobowego oraz jego wyleczenie, ale poprawienie jakości życia osób w tej fazie choroby. Elbląski zjazd zgromadził specjalistów najwyższej klasy, z różnych obszarów opieki nad chorym: medycznej, psychologicznej i duchowej. Jego tematem przewodnim jest, którego tematem przewodnim jest zintegrowana opieka paliatywna w XXI wieku. Wydarzenie rozpoczęło się dzisiaj i potrwa do soboty.
To bardzo prestiżowe wydarzenie, które zgromadziło ponad sześciuset wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie medycyny paliatywnej z kraju i zagranicy. Wszystkie te osoby zgromadzone w jednym miejscu to świetna platforma wymiany doświadczeń, poinformowania o nowościach, podnoszenia standardów opieki paliatywnej. Mogę powiedzieć tylko na podstawie informacji, które mam, od ekspertów, którzy zajmują się tym działem medycyny, że tak cały czas jest dużo do zrobienia, że cały czas osoby, które zajmują się opieką paliatywną, uczą się od najlepszych, starają się służyć jak najlepiej pacjentom
- mówi Anna Podhorodecka z elbląskiego hospicjum.
Zjazdy odbywają się cyklicznie, zmienia się jedynie miejsce ich organizacji. Elbląg został wybrany jednym z nich. Organizatorzy - Stowarzyszenie na rzecz hospicjum elbląskiego, pod przewodnictwem doktor Wiesławy Pokropskiej przygotowywali się do tego wydarzenia od dawna.
Cieszy nas, że otrzymaliśmy zaszczyt organizacji zjazdu. Do tej chwili przygotowywaliśmy się od trzech lat. W efekcie do Elbląga przyjechało ponad 600 osób. Wszystkie hotele zajęte były już od dawna, osoby, które nie zarezerwowały miejsca z wyprzedzeniem, mogły mieć z tym kłopot. Cieszymy się, że uczestnicy będą mogli obejrzeć nasz piękny Elbląg. Bardzo się cieszymy, że tyle osób mamy w Elblągu i tyle osób, mam nadzieję, wyjedzie stąd z pozytywnymi wrażeniami
- dodaje Anna Podhorodecka.
Zjazd odbywa się w hali widowiskowo-sportowej przy alei Grunwaldzkiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.