Posłowie zagłosowali za przyjęciem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Zgodnie z nowymi przepisami powstanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zwanej siecią szpitali. Co to oznacza dla elblążan?
- Wielkiego entuzjazmu nie było. Wszystkie klubu opozycyjne, łącznie z Klubem Kukiza, były przeciwne tej ustawie, zakładając, że nie do końca została dopracowana i zbyt mało mamy wiedzy na temat tego, jak to będzie funkcjonowało – mówiła posłanka PO Elżbieta Gelert, która pełni również funkcje dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
Planowano, by sieć szpitali zaczęła obowiązywać od 1 lipca. Wiadomo już, że ten termin zostanie przesunięty na 1 października. - Oznacza to, że wszystkie umowy, które zostały podpisane do końca lipca zostają przedłużone do końca września. Koło czerwca, lipca będą proponowane nowe warunki finansowe oraz organizacyjne związane z siecią szpitali – dodała Elżbieta Gelert.
Posłanka zaznacza, że problemem jest fakt, że jeszcze nie wiadomo, ile będą wynosiły budżety szpitali, i co w ramach nich trzeba będzie wykonać.
Tych szczegółów nie znamy i to niepokoi wszystkich. Minister zapowiada, że z dniem 1 października znikną wszelkie kolejki. To zbyt duży optymizm Ministra. Nie przybywa lekarzy, czy pieniędzy (…) Minister zapowiada, że znikną kolejki również na SOR-ach, nocnej i świątecznej. Jest to niemożliwe przede wszystkim ze względu na brak kadr
– mówiła Elżbieta Gelert.
Czy czeka nas rewolucja? - I to duża. Sieć szpitali to jedno, drugie to finansowanie szpitalnictwa. Nie mówi się, czy Narodowy Fundusz zostanie zlikwidowany i będzie budżetowanie centralne czy Narodowy Fundusz nadal będzie funkcjonował i będzie wykonywał te zadania, co do tej pory – stwierdziła Elżbieta Gelert.
Według nowych zasad do sieci szpitali należeć będzie zarówno Wojewódzki Szpital Zespolony (3 poziom), jak i Szpital Miejski im. Jana Pawła II (2 poziom). Każda placówka znajdująca się w sieci zostanie przydzielona do określonego poziomu systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie.
Ustawa została stworzona, żeby zmniejszyć kolejki. Tak naprawdę po to, żeby się wykazać. Ona miała być zmieniona pod zmianę zasad płacenia, ale tutaj dalej nie ma pomysłu na to, czy to ma być system budżetowy czy nadal składkowy. Większość pracowników służby zdrowia uważała, że system składkowy daje pewność, że nie ma możliwości ruszenia tych pieniędzy na inne potrzeby państwa. Natomiast w tej chwili jest niepewność
– stwierdziła Elżbieta Gelert.
Kiedy będzie wiadomo coś więcej? - Cała dyskusja spoczęła na tym, kto, w jakim poziomie i dlaczego szpitale rehabilitacyjne nie są w sieci szpitali, tylko będą kontraktowane osobno - mówiła Elżbieta Gelert. - Ustawa jest krótka, ale uwag był do niej prawie 700. (...) Myślę, że coś bardziej szczegółowego dowiemy się w czerwcu, lipiecu.
bajeczki z pisuaru dla naiwnych; zniknięcie kolejek jest tak samo realne jak obiecywane przez Kłamczyńskiego zerowe bezrobocie w Elblągu po wybraniu Wilka na prezydenta miasta...
Ludzie czy wy wierzycie w bajki,że nie będzie kolejek do lekarzy specjalistow.Jest to nie mozliwe z przyczyn obiektywnych,teraz czeka się pol roku to po 1 pażdziernika może trzy miesiace ale moze jak na nic nie ma pieniedzy teraz m marcu to ciekawe skąd będą po 1 pazdziernka.Tym którzy są optymistami życzę powodzenia i dużo zdrowia.Piszę bo sama jestem starszym człowiekiem i wiem ile czasami czekam na wizytę u specjalisty.Pozdrawiam i życze dużo zdrowia.