Piątek, 29.03.2024, Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Warsztat z rzeźbiarzem z Warmii

26.09.2016, 13:04:05 Rozmiar tekstu: A A A
Warsztat z rzeźbiarzem z Warmii
fot. nadesłane
REKLAMA
W Godkach koło Jonkowa odbył się wczoraj (niedziela, 25 września) warsztat ludowej rzeźby warmińskiej. 
 
Z uczestnikami - osobami w różnym wieku, których zainteresowała zaproponowana przez organizatorów tematyka zajęć, swoją wiedzą i umiejętnościami podzielił się Marian Murat, twórca ludowy z Biskupca na Warmii, który rzeźbi od kilkudziesięciu lat. 
 
Wstępem do pracy twórczej było spotkanie z Angeliką Rejs, etnolog z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, która opowiedziała o duchowości dawnych Warmiaków, o znanych i anonimowych rzeźbiarzach ludowych oraz o historycznej ludowej rzeźbie z terenu Warmii, która zachowała się w zbiorach muzealnych.  
 
Na podjęcie samodzielnych prób odtworzenia lub też twórczego nawiązania do wybranych rzeźb z kapliczek warmińskich śmiałkowie, którzy przyjechali do Gospodarstwa Ekologicznego Pani Doroty Łepkowskiej w Godkach, mieli kilka godzin. Czasu było więc niewiele, ale uczestnicy chyba dobrze go wykorzystali...  
 
Spotkanie było częścią projektu Warmio, quo vadis?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 
 
Organizatorem wydarzenia było Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, a komisarzem warsztatu - Ewa Bednarska – Siwilewicz, artysta plastyk i pedagog z CSE "Światowid", która również udzieliła uczestnikom niezbędnego wsparcia. 
 
A już 18 października (wtorek), godz. 17, w CSE "Światowid" odbędzie się wystawa, która zaprezentuje wyniki wczorajszego warsztatu oraz organizowanego w Godkach w dniach 23-29 sierpnia pleneru artystycznego. 
 
Przed wernisażem zaplanowano spotkanie na temat dziedzictwa kulturowego Warmii. Na wystawę i spotkanie wstęp jest bezpłatny, realizatorzy projektu już dziś zapraszają na nie wszystkich zainteresowanych tematyką regionalną.
 
Partnerzy projektu: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga oraz portal kulturaludowa.pl

 
Agnieszka Jarzębska

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99499702453613