Czy na zajęciach z wiedzy o kulturze lub plastyki można własnoręcznie zrobić lampę? Od dziś w holu kina „Światowid” można oglądać wystawę „Światłoczułe”, na której znalazły się lampy wykonane przez uczniów podczas dodatkowych zajęć artystycznych w ramach projektu „Kręgi kultury”, realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
To instalacje świetlne ze szkła stapianego, mozaiki szklanej, ceramiki, kamienia onyksu i konstrukcji drucianych, połączonych nicią oraz z batiku. Prace uczniów elbląskiego Zespołu Szkół Technicznych, wykonane zostały podczas zajęć w ramach projektu „Kręgi Kultury”.
- Zajęcia w szkole rzadko dają możliwość pracy warsztatowej, przejścia z teorii do praktyki, wykonania czegoś, co wydaje się skomplikowane od początku do końca samemu, według własnego projektu – mówi Teresa Miłoszewska, koordynator projektu. – U nas mieli taką możliwość. Podczas zajęć pomagali im instruktorzy „Światowida” i zaproszeni goście, a efektem pracy, dzięki wystawie, mogą pochwalić się bliskim i znajomym.
Podczas warsztatów swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się: Krzysztof Hoffman, Dobrochna Olszewska, Marek Wawryn i Ewa Bednarska - Siwilewicz. Na zajęciach młodzież nauczyła się projektowania form świetlnych w różnych materiałach, poznała zasady kompozycji i dobierania zestawień kolorystycznych. Uzyskała również odpowiedni zakres wiedzy teoretycznej na temat funkcji światła, zastosowania go w różnych pomieszczeniach oraz najsławniejszych projektantów lamp.
- Mam nadzieję, że uczniowie w przyszłości wykorzystają tę wiedzę w swojej pracy, a umiejętność tworzenia w różnych materiałach, będzie inspiracją do podjęcia dalszej edukacji artystycznej – mówi Ewa Bednarska – Siwilewicz. – To była dla nich okazja do sprawdzenia, co człowiek z wyobraźnią, z pasją może robić w życiu.
Prace będzie można oglądać do połowy grudnia.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+. Edukacja artystyczna.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid