- Znany jest z tego, że aby zmienić brzmienie fortepianu wkłada do niego różne przedmioty: szklanki, ręczniki, gumki, ołówki, kasety magnetofonowe, łańcuszki, naszyjniki, pierścionki czy okulary. Mówi, że najwięcej czasu przy klawiaturze spędził nie siedząc wcale przy fortepianie, a w... tramwajach, w kolejce podmiejskiej, w kolejce do dentysty. Wtedy jego umysł jest zajęty konstruowaniem melodii i wyobrażaniem sobie tego, co by zagrał. Mowa o Leszku Możdżerze, którego w Elblągu będzie można usłyszeć w ramach 7. Lata Jazzowo -Bluesowego. Tego nie można przegapić!
Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianistą światowej klasy, odważnym eksploratorem, oryginalnym twórcą posiadającym własny język muzyczny. Do chwili obecnej nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod swoim własnym nazwiskiem. Artysta występował w prawie wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju i Argentynie, Chile (dla 15 000 widzów), w Chinach, Japonii, Malezji oraz Singapurze.
- Gdybym nie grał to myślę, że byłbym taksówkarzem, dlatego że bardzo lubię spotykać ludzi i z nimi rozmawiać. Jednego jestem pewien, że w mojej taksówce każdemu pasażerowi dawałbym menu z wyborem muzyki i byłoby tam wszystko. Na pewno miałbym też w tym aucie dobry sprzęt grający. - powiedział Leszek Możdżer w jednym z wywiadów prasowych.
Leszek Możdżer słynie z nietypowego podejścia do muzyki. I chodzi nie tylko o eksperymenty z dźwiękiem.
- Być może przemysł fonograficzny i moja menedżerka nie do końca się ze mną zgodzą, ale uważam, że muzyka jest takim samym produktem świata, jak kwiaty, drzewa, woda i powietrze, i każdy ma do niej prawo.- powiedział Możdżer w wywiadzie dla interia.pl - Jeżeli ktoś ma duchową potrzebę słuchania muzyki, to moim zdaniem jak najbardziej - niech sobie kopiuje, niech sobie przegrywa, niech sobie ściąga, natomiast jeżeli ktoś zaczyna tym handlować, to powinniśmy już podyskutować, bo wkraczamy w obszar zagarniania czyjeś własności. Potępiam piratów, którzy kopiują na ksero czy na jakiś kolorowych drukarkach okładki płyt, kopiują płyty, robią z tego produkt i sprzedają, dlatego że oni absolutnie nie mają do tego prawa. Natomiast jeżeli ktoś potrzebuje muzyki słuchać, a są tacy ludzie, to nie wolno tego zabronić nikomu, to jest po prostu głupie.
Zobacz, co o Leszku Możdżerze mówią przyjaciele: Zohar Fresco i Lars Danielsson
7th Summer of Jazz & Blues
Wielbiciele jazzowo – bluesowych brzmień od lat wiedzą, że w lipcu warto zainteresować się tym, co przygotowała Galeria El. Nie inaczej jest w tym roku. Tegoroczne 7th Summer of Jazz & Blues potrwa dwa dni, od 7 do 8 lipca. Pierwszego dnia Festiwalu wystąpi wspomniany Leszek Możdżer. Drugi dzień będzie należał do muzyki bluesowej. Na scenie zobaczymy jedną z najbardziej ekscytujących bluesowych artystek średniego pokolenia - Deborah Coleman. Jej sposób grania na gitarze przywodzi na myśl Jimiego Hendriksa, Buddy'ego Guy'a, Freddiego Kinga, Alberta Collinsa i Larry'ego Carltona. Jej śpiew porównywano do śpiewu Patti Smith, Bessie Smith, Janis Joplin, Memphis Minnie i Alberty Hunter.
Bilety warto zarezerwować już teraz. Rezerwacja pod nr tel. (55) 232 -53 -86 lub e-mailowo: joanna@galeria-el.pl
7 lipca, godz. 19.00 – Leszek Możdżer Solo
8 lipca, godz. 19.00 - Deborah Coleman
Bilety na koncerty do kupienia w Galerii EL
Leszek Możdżer – 60 zł
Deborah Coleman - 25 zł
Wyjątkowo w tym roku, z powodu remontu w Galerii EL, Lato Jazzowo - Bluesowe zostaje przeniesione na dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Redakcja info.elblag.pl objęła patronat medialny na tym wydarzeniem.
Sponsorami 7th Summer of Jazz&Blues są:
Hotel pod Lwem,
Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
Patroni medialni: info.elblag.pl, Dziennik Elbląski, Telewizja Elbląska.