Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Galeria EL zaprasza na Wielki błękit

05.01.2009, 14:54:16 Rozmiar tekstu: A A A
Galeria EL zaprasza na Wielki błękit
Praca Renaty Szułczyńskiej
Od 8 stycznia do 1 lutego w Galerii EL będzie można oglądać nową wystawę zbiorową malarstwa, rzeźby i obiektów Mikołaja Polińskiego, Renaty Szułczyńskiej, Krzysztofa Kuli i Jerzego Fobera. Na wystawię zatytułowanej „Wielki błękit” zaprezentują się także Andrzej Szarek i  Zbigniew Bajek. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 8 stycznia o godz. 18:00.

Poniżej notka o twórcach, którzy wystawią swoje prace w Galerii EL.

Mikołaj Poliński - urodzony w 1977 roku w Poznaniu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1996-2001) oraz Universität der Künste w Berlinie (2001-2002). Od 2002 roku jest pedagogiem ASP w Poznaniu. Od 2003 roku prowadzi Galerie Naprzeciw oraz od 2006 roku jest kuratorem Galerii Aneks (wraz z Dianą Fiedler). Mieszka w Poznaniu i Konstantynowie.
Wszystkie dotychczasowe realizacje związane z porządkiem muzycznym nie powstawały z myślą o wykonaniu. W pracach „Seria dwunastotonowa“ Berlin 2001, „Mechanika nieba“ Galeria Muzalewska, Poznań 2003, Daiwa RF Viewing Room, Hiroshima 2005 czy tez „Kontrapunkt“, Galeria Oko Ucho, Poznań 2006, interesowałem się swobodną transpozycją form muzycznych na przestrzeń malarstwa, przestrzeń galerii. Najnowsza praca jest pierwszą próbą malarstwa powstałego we współpracy, adresowanego wykonawcy Misie Shimomura.

Krzysztof Kula - urodzony w 1960 roku w Chorzowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Wydziału Grafiki w Katowicach. Dyplom z medalem w 1993 roku w pracowni grafiki warsztatowej prof. S. Kluski i w pracowni Rysunku i Malarstwa prof. M. Bieniasza. Pracuje w Górnośląskim Centrum Kultury, w którym od roku 1996 do chwili obecnej pełni funkcję kuratora Galerii ENGRAM. Od roku 1997 pracuje w Cieszynie w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego – obecnie na stanowisku adiunkta w Katedrze Interdyscyplinarnej Kreacji Artystycznej. Zajmuje się rysunkiem, grafiką, malarstwem, witrażem i działaniami z obszaru sztuk wizualnych związanych z instalacją, performance i intermediami.

Andrzej Szarek - urodzony w 1958 r. w Nowym Sączu. Ukończył PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem w 1979r. W latach 1980-1985 studiował na Wydziale Rzeżby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1985r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Rzeźby prof. Jana Kucza. W latach 1985-90 prezentował rzeźby z grupą „..kim jesteś“. Jest artystycznym opiekunem Nowosądeckiej Małej Galerii. Od 2005 jest profesorem, wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Instytucie Sztuki w Cieszynie oraz w Wyższej Szkole Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu. Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, performance, happeningi i zdarzenia artystyczne. Zrealizował ponad 30 wystaw indywidualnych. Ponad 50 happeningów i zdarzeń artystycznych oraz brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych. Wykonał realizacje plenerowe i pomnikowe w Polsce i zagranicą, między innymi: Hala Szymoszkowa w Zakopanem, Kiszunhalas w Węgrzech oraz Czarny Belog w Tatrach Słowackich.

Renata Szułczyńska - urodzona 19 sierpnia 1975 r. we Wrocławiu. W 2006 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu i otrzymała Dyplom z wyróżnieniem w pracowniach: grafiki u prof. M.Pawłowskiego i rysunku u prof. J.Kozłowskiego. 2000-2002 studia w Instytucie Sztuki filii Uniwersytu Śląskiego w Cieszynie. W 2004/2005r. studiowała w Ateńskiej Akademii Sztuk Pieknych (Grecja), w ramach stypendium Erazmus-Socrates. W 2007r. zakwalifikowana do programu „Najlepszy Dyplom 2006“, organizowany przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Brała udział w wystawie 38.Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2007“. W 2007r. uczestniczyła w programie rezydencji artystycznych „Laboratorium – Warsztaty“ – staż w North Wales School of Art and Design (Wielka Brytania). Prezentowała w 2007r. instalacje „Niebieskie Zaplamienie“ podczas: Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych, organizowanego przez BielskąGalerię BWA w Bielsku-Białej, a także Festiwalu Sztuki Młodych “Przeciąg”, organizowanego przez Galerię Południową, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Zrealizowała w 2008r. video film „Zatrzymać Świat”, który został zaprezentowany w: Małej Galerii w Nowym Sączu, WSB National-Louis Univesity w Nowym Sączu, Micro Museum in Brooklin, New York
Od 2006r. pracuje w Zespole Szkół Plastycznych im. J.Fałata w Bielsku-Białej. W 2008r. rozpoczęła pracę w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.

Prof. Jerzy Fober urodził się w 1959 roku w Warszawie. W 1979 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1979-84 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni profesora Stanisława Kulona. Studia ukończył w 1984 roku otrzymując wyróżnienie za pracę dyplomową „Złożenie do grobu”. W 1982 roku, jeszcze na studiach wspólnie z Andrzejem Szarkiem i Czesławem Podleśnym założył grupę artystyczną „...kim jesteś” i do 1990 roku brał udział w jej wystawach. W latach 1985, 87, 91, 99 i 2004 był stypendystą Ministerstwa Kultury. W roku 1992 został laureatem Nagrody im. Brata Alberta w dziedzinie rzeźby religijnej. W 2000 roku otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych. Od 1986 roku jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach gdzie kieruje Katedrą Rzeźby Instytutu Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie.
Od 1996 roku prowadzi także pracownię rzeźby, najpierw na Wydziale Grafiki a obecnie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
 
Zbigniew Bajek urodził się w 1958 roku. W 1984 roku uzyskał dyplom (którego znaczną część stanowiły zdjęcia wielkoformatowe) w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP, gdzie obecnie prowadzi "I pracownię Interdyscyplinarną". Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, działaniami o charakterze przestrzenno - parateatralnym. Jest autorem scenografii, kostiumów oraz plakatów do spektakli teatralnych. W latach 1996 - 2000 we współpracy z galerią Format pracował nad projektem plastycznym Raj utracony - inspirowanym poematem Johna Miltona. Przygotował kilka autorskich wystaw tematycznych obrazujących dorobek artystyczny środowiska artystów krakowskich m.in. Dotyk. Ikonografia lat osiemdziesiątych w twórczości plastycznej środowiska krakowskiego. Jest laureatem kilku konkursów oraz czterokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Zorganizował ok. 35 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 130 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce oraz w zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami.
Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1369569301605