Czwartek, 18.04.2024, Imieniny: Apoloniusz, Boguslawa, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Wiceminister Środowiska o przekopie Mierzei: Medialny szum wokół szkód jest mocno przesadzony

05.12.2016, 14:20:42 Rozmiar tekstu: A A A
Wiceminister Środowiska o przekopie Mierzei: Medialny szum wokół szkód jest mocno przesadzony
Fot. Ryszard Biel

Ministerstwo Środowiska jest za budową przekopu. Wydaje mi się, że duży medialny szum wokół szkód, jakie może wyrządzić ta inwestycja, jest mocno przesadzony. Może on zaszkodzić rozwojowi tego regionu, bo ludzie uwierzą, że tutaj źle się dzieje, co nie jest prawdą. Ten region jest regionem bardzo dobrym, bardzo czystym, a działania, które się będzie podejmowało, czy to w zakresie przekopu, czy rozwoju turystyki, będą działaniami, które będą służyć temu regionowi - przekonywał Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, który gościł dzisiaj w Elblągu na konferencji poświęconej wodom Zalewu Wiślanego.

Naukowcy, parlamentarzyści i samorządowcy spotkali się dzisiaj w Państwowej Wyższej Szkole Elblągu, aby rozmawiać o jakości wód Zalewu Wiślanego i możliwości ich poprawy. Dyskusję na temat trudno wyobrazić sobie bez poruszenia wątku dotyczącego planowanej przez rząd budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną i walorów turystycznych tego regionu. Patronem konferencji "Poprawa jakości wód Zalewu Wiślanego w aspekcie rozwoju gospodarki turystyczno-rekreacyjnej" jest Mariusz Gajda - podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

To jest rok, w którym zaczynamy konsumować inwestycje, które w minionej perspektywie finansowej były wykonywane na zalewie wiślanym i w obszarze tzw. elbląskiego węzła wodnego i rok przed konkretnymi decyzjami odnośnie do inwestycji, które nas czekają, chodzi o budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną i program rewitalizacji dróg wodnych, też mającym znaczenie dla wód Zalewu Wiślanego. Kanał przez mierzeję, który dzisiaj wchodzi w fazę finalną, dla rozwoju turystyki ma duże znaczenie. Ma dać w tym regionie około 1200 - 2000 nowych miejsc pracy, z czego to wynika? Otwarcie zalewu na morze spowoduje, że ci turyści, posiadacze jachtów, którzy dzisiaj rezydują, gdzieś w Szwecji, w Niemczech mogą pojawić się na zalewie wiślanym. W minionej perspektywie finansowej na turystykę wokół Zalewu wydaliśmy około 650 mln zł. To był wielki impuls i wielkie działania, dzisiaj jesteśmy na początku drugiego etapu, zastrzyku kolejnych inwestycji, które będą służyć turystyce. Pojawia się pytanie, czy turystyka może iść równolegle z poprawą jakości wód zalewu, czy istnieją momenty, w których może dojść do konfliktu interesów. Ja jestem przekonany, że naukowcy znajdą złoty środek

- mówił Jerzy Wcisła, senator RP, współorganizator konferencji.

Polska zrobiła wielki postęp w ostatnich 27 latach, powstało bardzo dużo oczyszczalni ścieków, poprawia się stan czystości rzek, jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. W samym krajowym programie oczyszczania ścieków komunalnych powinniśmy jeszcze wykonać inwestycje za 35 mld złotych. Przyjmujemy teraz też program ochrony wód morskich. Te wszystkie działania zmierzają do tego, aby poprawić stan wód, a za tym idzie ogólna poprawa stanu środowiska, wzrost bioróżnorodności. Polska jest krajem bardzo bogatym, jeśli chodzi o zasoby przyrodnicze, a to właśnie poprzez odpowiednie gospodarowanie to nie jest tak, że poprzez ochronę przed ludźmi, mamy te dobre zasoby, ale dzięki temu, że ludzie odpowiednio na nich gospodarują. Przykładem jest też Zalew Wiślany i cały region przekształcony przez człowieka. Żuławy to nic innego jak ziemia warta morzu, rzeki Nogat i Szkarpawa wpływające do Zalewu są rzekami sztucznymi odciętymi od koryta Wisły, a sam zalew, poprzez sztuczne oddziaływanie. Te wszystkie uwarunkowania należy wziąć pod uwagę podczas dyskusji o Zalewie Wiślanym

- przekonywał Mariusz Gajda.

Celem konferencji było podjęcie dyskusji nad stanem wód Zalewu Wiślanego, poszerzenie wiedzy na ten temat, zdiagnozowanie przyczyn problemów z jakością wód oraz wskazanie kierunków działań w celu poprawy stanu wód na terenie Zalewu Wiślanego. Udział w niej wzięli naukowcy między innymi z: Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, wśród nich znaleźli się: dr Agata Rychter, prof. dr hab. inż. Romuald Szymkiewicz, dr hab. Marek Kruk, dr hab. inż. Tadeusz Liziński i dr hab. Dorota Burska. Organizatorami konferencji są: Jerzy Wcisła Senator RP, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz PWSZ w Elblągu.


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Konferencja o jakości wód Zalewu Wislanego ( zdjęć 20 )
Dodano: 2016-12-05 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Stomilowiec
    Poniedziałek, 05.12

    Szum medialny robią urzedasy PO związani z burmistrzem Krynicy. Kazdy Polak jest zza przekopem. Dla POpaprańcow lepsza inwestycja to lotnisko w krzakach czyli Szymanach oraz ciagle dotacje do tramwajów w Olsztynie

  2. 2
    +2
    ~ Kat Na Idiotó
    Poniedziałek, 05.12

    Rozumiem,że z mieszkańcami na ten temat nikt nie widzi potrzeby rozmawiać?!

  3. 3
    +1
    ~ Prorok Igor
    Poniedziałek, 05.12

    Mości dobrodzieje i mare głowy może słówko na temat nowelizacji Prawa Wodnego http://www.patrykzbroja.pl/podatek-podwodny-zagrozenie-dla-funkcjonowania-turystyki-jachtowej-polsce/

  4. 4
    --1
    ~ kopcie
    Poniedziałek, 05.12

    Kopcie PIS ten przekop to zamkną m***y ci co nie chceli kopać.Zagnać ze szpadlami PO i PSL i tych co narzekają i są przeciw.

  5. 5
    0
    ~ Tempus Fugit
    Poniedziałek, 05.12

    Takie pytanko panie senator, a pani muzealniczka w godzinach pracy na konferencji w sprawie zalewu?! W pierwszym rzędzie tu też szukała poparcia u radnych i parlamentarzystów w wiadomej nam sprawie?

  6. 6
    0
    ~ awa
    Poniedziałek, 05.12

    Brawo panie Senatorze! Ma pan mój głos. Zalew to ważna sprawa. A gdzie nasi posłowie???

  7. 7
    +2
    ~ Andrzej
    Wtorek, 06.12

    Gratuluję Panie Senatorze! Wspaniała inicjatywa, proszę trzymać rękę na "pulsie" i pilnować tą "dobrą zmianę" by nie zepsuli wszystkiego do końca i wbili tą łopatę jak obiecywali. Trzymam kciuki!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5590379238129