Wtorek, 7.05.2024, Imieniny: Ludmila, Gizela, Benedykt
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Fontanna przed katedrą św. Mikołaja będzie, ale jedynie tymczasowa

11.06.2014, 10:00:29 Rozmiar tekstu: A A A
Fontanna przed katedrą św. Mikołaja będzie, ale jedynie tymczasowa
Fot. arch. redakcji (zdj. Adrian Sajko)

Mieszkańcy Elbląga sygnalizowali potrzebę utworzenia miejsca "wypoczynkowego". Tym razem ich prośby zostały spełnione. Skwer z fontanną przed katedrą św. Mikołaja jest już inwestycją pewną. Projekt został wykonany zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi oraz opinią autorki programu retrowersji Starego Miasta w Elblągu, która dopuściła takie tymczasowe rozwiązanie.

Sposób oraz jakość zagospodarowania przestrzeni publicznych mają znaczący wpływ na historyczną i zabytkową wartość starych miast. Mimo że do lat 70-tych XX wieku, w kilku akcjach rozbiórkowych, rozebrano ruiny około 600 historycznych kamienic, to od 1985 roku elbląskie Stare Miasto jest systematycznie zabudowywane. Jednym z nowszych, realizowanych projektów jest skwer z fontanną posadzkową przed katedrą św. Mikołaja.

Koncepcje projektowe proponowane przez mieszkańców Elbląga nie zostały przyjęte do realizacji. Postulowany plac zabaw, zamiast na skwerze, powstał obok muzeum. Pomysł aranżacji, która przypominałaby o dawnych zawodach Elblążan, okazał się być niezgodny historycznie. Stworzone przez roślinność obrysy dawnych murów oraz strefa edukacyjna nawiązująca do wykopalisk archeologicznych również nie została przyjęta. Tylko co do jednego pomysłu wszyscy byli zgodni - na skwerze przed katedrą powstanie fontanna.

Według planów nie będzie to jednak zabudowa stała. Ma być tymczasowa i istnieć do czasu realizacji pierzei zabudowy - kamienic z usługami na poziomie parterów. Zabudowa jednak będzie musiała być poprzedzona badaniami archeologicznymi w pełnym zakresie. Do tej pory przebadana została jedynie część tego terenu - podwórka i oficyny. Dlatego też realizacja skweru przebiega pod stałym nadzorem archeologicznym. Sam projekt został wykonany zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi oraz w oparciu o ekspertyzę prof. Marii Lubockiej-Hoffmann, autorki programu.

- Dążeniem konserwatora było przywrócenie atmosfery staromiejskiej, przyjaznej przestrzeni sprzyjającej powstaniu więzi i identyfikacji mieszkańców ze swoim miastem - pisze pani Maria Lubocka-Hoffmann. - Przedstawiony program konserwatorski z 1983 roku realizowany jest do dzisiaj. W 1998 roku jego zalecenia zostały włączone do ustaleń MPZP dla Starego Miasta w Elblągu.

Ponieważ "organizacja tymczasowego zagospodarowania bloku urbanistycznego położonego pomiędzy katedrą i rzeką na skwer jest możliwa do realizacji ze społecznego, organizacyjnego i konserwatorskiego punktu widzenia", mieszkańcom Elbląga nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na efektowne rezultaty. Być może już niedługo będziemy mogli wypoczywać na nowym placu, przed fontanną i zagrać w specjalnie przygotowaną, historyczną grę. Przynajmniej dopóki nikt nie zdecyduje się na jakąś trwałą inwestycję w tym miejscu.

Na zdjęciach można zobaczyć miejsce realizacji skweru, Elbląg z lotu ptaka z 1994 roku oraz w latach 70-tych XX wieku.
 
Źródło zdjęć: archiwum WUOZ Elbląg

WA

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 3 )


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ Dzikus
    Środa, 11.06

    Jak wszystko w naszym mieście - Coś zbudować aby to za jakiś czas rozwalić.

  2. 2
    +7
    ~ powiedzmy Elbląrzanin
    Środa, 11.06

    jak tymczasowa !!!, czy nasze miasto stac na budowy tymczasowe, gdzie jest konserwator ? zanim to GU...... za czeli budowac to trzeba było teren przebadac. Przecież ten teren jest tak przewałkowany że ciekawe rzeczy mogą byc na wierzchu , a teraz okaże się coś poszło się j..... A po zatem ile kosztuje ta budowa fontanny?? a za kilka lat będzie trzeba ją rozebrac bo będą badac teren pod budowę, ciśnie się na język tylko jedno słowo ale nie cenzuralne więc domyślcie się o jakie chodzi

  3. 3
    +7
    ~ ad
    Środa, 11.06

    Fontanna powinna powstac taka, jak jest w Malborku...mała kameralna ale jakże fajna i ładna - posadzkowa, ze śiatłami i muzyką ale Nasze władze Elbląga zafundują Nam pewnie (jak zwykle zresztą...) jakąs chałe...

  4. 4
    +10
    ~ Melancholik
    Środa, 11.06

    Pierwsza w Elblągu ZWIJANA fontanna.

  5. 5
    +7
    ~ która??
    Środa, 11.06

    Kto umie policzyć ile wydano na te fontanny a było ich kilka w tej okolicy i rozebrano.Kamieniczki powinny być priorytetem i szybko muszą być odbudowane!!!!!!!WSZYSTKIE te nad rzeką też.

  6. 6
    +7
    ~ chała
    Środa, 11.06

    W Elblągu buduje sie wszystko ,małe schrzanione byle budować.Popatrzmy ile takich obiektów zbudowano.KARAC to wreszcie nauczą się porządnego budowania i myślenia.

  7. 7
    +1
    ~ canalia elbląg
    Czwartek, 12.06

    Jeszcze trochę, ludzie myślący w końcu nie wytrzymają ciągłego rozkradania obywateli, z łożenia na pomysły osób, które mają mało wspólnego z logicznym myśleniem. Wyjdą na ulice i złapią ich za mor.., wszystkich, którzy przyłożyli do tego łapkę.Ps. Kamieniczki powinny zostać odbudowane itd. Co to zmieni? Zero logiki w tym wszystkim od paru lat, byle wykorzystać środki unijne. Poczekajcie, aż się skończą te dotacje, a zobaczycie jaki Elbląg jest naprawdę biedny. Będzie płacz i zgrzytanie zębów. Reszta, natomiast niech idzie pooglądać telewizje, albo śmieszne filmy na youtube.

  8. 8
    +1
    ~ ALOALIK
    Czwartek, 12.06

    Wilk dał teren kościołowi GRATIS

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4379990100861