Czwartek, 23.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Kilometry światłowodu oplotą Elbląg

09.02.2010, 11:16:02 Rozmiar tekstu: A A A
Kilometry światłowodu oplotą Elbląg
Wczoraj umowę na budowę światłowodu podpisali prezydent Henryk Słonina i prezes PBT Zachód Jarosław Łabędzki

Jeszcze w tym miesiącu ruszą pierwsze prace nad budową miejskiej sieci szerokopasmowej. Do końca września sieć połączy wszystkie jednostki organizacyjne samorządu elbląskiego (w sumie 161 obiektów). Elblążanie będą mogli korzystać z jej dobrodziejstw w 20 punktach bezpłatnego, publicznego dostępu do Internetu (PIAP) oraz w 8 punktach bezpłatnego bezprzewodowego dostępu do Internetu. Po wybudowaniu kanalizacji teletechnicznej zainteresowane podmioty będą mogły dzierżawić w niej otwory i podłączać budynki mieszkalne oraz firmy prywatne na terenie miasta.

Wczoraj w elbląskim ratuszu doszło do podpisania umowy z wykonawcą tej inwestycji, którym będzie konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budownictwa Telekomunikacyjnego „Zachód” z Kostrzyna Wlkp. (jako lider) oraz Elektromont z Jeleniej Góry. Umowę sygnowali Prezydent Elbląga Henryk Słonina oraz Jarosław Łabędzki - Prezes Zarządu PBT „Zachód”.

Zakres robót obejmować będzie wykonanie kanalizacji teletechnicznych na potrzeby Miejskiej Sieci Szerokopasmowej w Elblągu o łączącej długości około 60 km, wraz z przyłączami do budynków 138 Punktów Dostępowych, 20 Punktów Dystrybucyjnych i 3 Węzłów Głównych tj. łącznie 161 obiektów na terenie Elbląga.

Inwestycja obejmować będzie również budowę linii optotelekomunikacyjnych (światłowodowych) międzywęzłowych i dostępowych o długości około 130 km, które połączą wszystkie punkty logiczne sieci w jednolitą strukturę. Ponadto wyłonione w przetargu konsorcjum zajmie się adaptacją pomieszczeń i wykonaniem drobnych prac budowlanych, renowacyjnych oraz niezbędnych instalacji elektrycznych, sygnalizacyjnych i instalacji klimatyzacji, w wyznaczonych obiektach na Punkty Dostępowe, Dystrybucyjne i Węzły Główne.

Koszt wszystkich wymienionych robót wyniesie 12.797.631,66 zł.

- W przyszłym tygodniu prawdopodobnie nastąpi przekazanie nam placu budowy. Prace rozpoczniemy jeszcze w lutym – zapowiada Łukasz Olejniczak, wiceprezes Przedsiębiorstwa Budownictwa Telekomunikacyjnego „Zachód”. - Ze względu na przeciągający się przetarg, czasu nie jest zbyt wiele, gdyż wszystkie roboty musimy zakończyć do końca września tego roku. Inwestycję zaczniemy od adaptacji pomieszczeń w budynkach przeznaczonych pod punkty i węzły. Gdy pozwoli na to pogoda przystąpimy do prac nad budową kanalizacji teletechnicznych i linii światłowodowych.

Wspomniane zadanie jest pierwszym etapem realizacji projektu pn. „Budowa miejskiej sieci szerokopasmowej w Elblągu”. W najbliższym czasie Miasto zamierza ogłosić przetarg na dostawę urządzeń aktywnych (karty sieciowe, switche, routery itp.).

Szacunkowy koszt realizacji całego projektu wynosi ok. 43.005.222,03 zł brutto. Projekt dofinansowywany jest z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2007-2013. Maksymalne dofinansowanie wynosi 85%. Całkowity termin zakończenia inwestycji wyznaczono na 30 listopada 2010 roku.

Co budowa sieci szerokopasmowej oznacza dla elblążan?
- Łącza szerokopasmowe oznaczają bardzo szybkie połączenia o dużej przepustowości, które umożliwiają korzystanie z całej gamy usług z różnych dziedzin życia – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - Dotyczy to między innymi gospodarki - sieć szerokopasmowa to zwiększenie konkurencyjności miasta dla przedsiębiorstw. Dzięki niej firmy będą zwiększały swoją wydajność, będą mogły korzystać z nowoczesnych rozwiązań biznesowych opartych na Internecie i działać na skalę globalną. Kolejną dziedziną jest administracja. Sieć zwiększy wydajność pracy i pozwoli na integrację zadań. Umożliwi również wiele działań z zakresu bezpieczeństwa - między innymi pozwoli na lepsze zarządzanie ruchem drogowym, monitoring przeciwpowodziowy, czy umożliwi obywatelom szybszą komunikację ze służbami ratunkowymi. Sieć szerokopasmowa umożliwi również naukę wszystkim obywatelom, niezależnie od statusu i wieku – wylicza zalety sieci Joanna Urbaniak.

Połączenie, w jedną strukturę sieciową, jednostek organizacyjnych wygeneruje również oszczędności w usługach telefonii stacjonarnej i pozwoli na zwielokrotnienie prędkości dostępu do Internetu, między innymi dzięki sieci PIONIER - ogólnopolskiej sieci optycznej nauki.

Elbląski projekt jest komplementarny zarówno z inicjatywami lokalnymi takimi jak „Budowa elektronicznej platformy edukacyjnej dla ludności regionu elbląskiego na bazie ESIP”, jak i regionalnymi np. budowa „Sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej”.

Realizacja opisywanego wyżej zadania jest również spójna z „Wytycznymi wspólnotowymi w sprawie stosowania przepisów dotyczących pomocy państwa w odniesieniu do szybkiego wdrażania sieci szerokopasmowych” z dnia 17.09.2009 r. opisującymi działania państw członkowskich Unii Europejskiej zmierzających do wspierania inwestowania w infrastrukturę bardzo szybkich szerokopasmowych sieci dostępowych nowej generacji (NGA). Sieci NGA to przede wszystkim sieci  światłowodowe lub zaawansowane zmodernizowane sieci kablowe. Na obecnym etapie rozwoju technologicznego i przy obecnej sytuacji na rynku wydaje się, że ani technologie sieci satelitarnej ani komórkowej nie są w stanie zapewnić bardzo dużych prędkości w symetrycznych usługach szerokopasmowych.

- W rozumieniu powyższych wytycznych miasto Elbląg stanowi „biały obszar sieci NGA” i w takim aspekcie budowa miejskiej sieci szerokopasmowej stała się koniecznością – przyznaje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

Początki sieci szerokopasmowej w Elblągu
Pierwsze kable światłowodowe miejskiej sieci szerokopasmowej zostały położone w 2002 roku i służą do dzisiaj łącząc budynek Urzędu Miejskiego przy ul. Łączności z Miejskim Ośrodkiem Geodezyjno - Kartograficznym przy ul. Tysiąclecia oraz obsługując kilka  kamer monitoringu wizyjnego. Po rozbudowaniu sieci przez spółkę Elman światłowód pozwolił na podłączenie kolejnych punktów kamerowych, których do dzisiaj powstało w Elblągu 19. Zbudowaną dotychczas infrastrukturę światłowodową wykorzystują również między innymi oddziały Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego, Komendy Miejskiej Policji, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, redakcja Telewizji Polskiej SA w Elblągu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Referat Obsługi Kierowców na Placu Dworcowym oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ lll
    Wtorek, 09.02

    pani rzecznik Joanna Urbaniak chyba nie wie o czym mowi albo ktos przygotowal pani tekst z ulotek operatorow telekomunikacyjnych ... to o czym pani mowi da sie zrobic juz teraz i dalo sie robic juz jakies 5 -8 lat temu ... dlatego uwazam, ze miasto jako operator szerokopasmowej sieci bylo by atrakcyjnym i operatorem jakies 10 lat temu... teraz za pomoca odpowiedniego telefonu/smarfonu jestem w stanie prowadzic firme w internecie bez udzialu miasta i jego 'brobandu'...

  2. 2
    0
    ~ pakis
    Wtorek, 09.02

    Ale po co teraz swiatło ??? Vrctra niedługo będzie dawac 100mb/s dialog tak samo. Może to wspólna baza danych dla państwowych instytucji ??

  3. 3
    0
    ~ mieszkaniec
    Wtorek, 09.02

    Zwiększy się prędkość przepływu informacji pomiędzy jednostkami administracyjnymi. Aha. Czy to oznacza również to, że zwiększy się "prędkość" urzędników w załatwianiu naszych (mieszkańców E-g) spraw w urzędach ? Raczej wątpię. Przecież oni używają tylko e-maila, to po co im takie szybkie łącza ? Chyba po to żeby się szybciej filmiki na youtube ładowały :P

  4. 4
    0
    ~ faaajnie
    Wtorek, 09.02

    racja darmowy bezprzewodowy internet :) "sąsiedzi" antenkę za 50 a nawet 100zł kupią podczepią się i za jednorazową opłatą szybki internecik siedzi :D ... :)

  5. 5
    0
    ~ ArnnoldUPR
    Wtorek, 09.02

    Dialog juz ma 100 MB w ofercie.

  6. 6
    0
    ~ Fiber
    Wtorek, 09.02

    Standard sieci 1000Base-LX oraz 1000Base-SX opartej na światłowodzie pozwalają na transmisję danych z prędkością 1000Mb/s (ok. 1 Gb/s) a obecnie testowany jest we Francji kolejny standard ponad 1 Tb/s, więc Arnold i pakis darujcie sobie te 100Mb/s (za 144zł/m-c w dialogu), które i tak mogą nieliczni skorzystać :/ NA JESIENI TRZEBA BĘDZIE ZAINWESTOWAĆ W ANTENKĘ TAK JAK NAPISAŁ faaajnie :P

  7. 7
    0
    ~ ArnnoldUPR
    Wtorek, 09.02

    i myslisz ze w Elblagu bedzie 1 GB tak? i ze tak latwo sie bedzie mozna za darmo "podczepic"? kazdy by tak chcial ale cudow nie ma

  8. 8
    0
    ~ operator
    Poniedziałek, 31.05

    Ktos jak zwykle chce ,zeby bylo jak najwiecej bajtow i teoretycznie stoi za operatorami zeby nie bylo za darmo. Brakuje troche zyciowego doswiadczenia, a za duzo ksiazek w tym. U nas wazne zeby bylo free , a jak ktos chce na tym zarobic to niech dzierzawi pule 1Tera i rozprowadza . Bez nas internautow nie byloby przelomu zadnego wogole i tego sie trzymajmy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5053811073303