Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Elbląg nie jest skoncentrowany na dokształcaniu na poziomie studiów magisterskich. Dlaczego posiadamy tak małą ofertę?

29.12.2014, 07:00:37 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg nie jest skoncentrowany na dokształcaniu na poziomie studiów magisterskich. Dlaczego  posiadamy tak małą ofertę?

 Elbląg ma wszelkie predyspozycje, by stać się miastem "sypialnianym". Choć wysokie bezrobocie jest tego główną przyczyną, na pewno pomaga w tym fakt, że nasze miasto nie jest skoncentrowane na dokształcaniu na poziomie studiów magisterskich. Obecnie Elbląg posiada jedną uczelnię, która zdecydowała się otworzyć dwa wydziały II stopnia. Dlaczego  posiadamy tak małą ofertę?

Skontaktowaliśmy się rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie proponowane są jedynie studia I stopnia. - Obiegowe podejście do studiów magisterskich jest wyłącznie tradycyjne i najczęściej ludzie, którzy upatrują w nich ogromną wartość dodaną do wykształcenia wyniesionego z I stopnia kształcenia, po prostu nie wiedzą o czym mówią - stwierdził w rozmowie z info.elblag.pl prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk.

Rektor PWSZ stwierdził, że uczelnie prywatne szczycą się dodatkową możliwością kształcenia studentów, jednak nie zawsze ilość proponowanych kierunków idzie z parze z jakością. Na te słowa nie pozostał obojętny prof. Cezary  Obracht - Prondzyński, Prorektor ds. nauki i kształcenia Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. - Każda uczelnia sama dokonuje swoich wyborów. Jeśli władze PWSZ zdecydowały, że nie uruchamiają studiów II stopnia to  jest  to ich autonomiczna decyzja. My jej  nie oceniamy i chcielibyśmy aby ta zasada obowiązywała w drugą stronę. Wolę zakładać, że zdanie: "Nie ma tutaj żadnego porównania do uczelni niepublicznych, które chełpią się prowadzeniem studiów magisterskich, w większości przypadków byle jakich, a powody dla których to robią są przede wszystkim komercyjne, a nie publiczne" nie dotyczy naszej uczelni! Niczym się bowiem nie chełpimy!

Wprowadzenie studiów magisterskich wiąże się ze spełnieniem kilku kryteriów. - Z prowadzenia studiów II stopnia jesteśmy dumni, bo aby je posiadać trzeba spełniać wiele wyśrubowanych wymagań, choćby takich jak odpowiednia kadra, którą nasza uczelnia zatrudnia, a są to nauczyciele akademiccy pracujący m.in. w uniwersytetach i uczelniach publicznych. Ich wiedza i kompetencje nie maleją w momencie wejścia do auli uczelni niepaństwowej - zaznaczył Cezary Obracht - Prondzyński.

To jednak nie wszystkie kryteria, które trzeba spełnić. - Kolejnymi wymaganiami, które musi spełniać uczelnia prowadząca studia II stopnia to prowadzenie badań naukowych itd. Cele nasze są zaś celami publicznymi, co warto Magnificencji prof. Walczykowi przypominać, bo tak zakłada to ustawa, a my jesteśmy zobowiązani do jej przestrzegania.

Prorektor ds. nauki i kształcenia EUH-E  odniósł się do informacji przekazanych przez  Zbigniewa Walczyka. - Jest bardzo złym obyczajem, gdy osoby cieszące się dużym autorytetem z racji powierzonego stanowiska szafują tak lekko negatywnymi ocenami, bez poparcia w faktach - zaznaczył Cezary Obracht -Prondzyński. - Warto Panu Rektorowi i wszystkim pozostałym osobom przypominać, że instytucjami uprawnionymi do oceny jakości nauczania są Polska Komisja Akredytacyjna oraz Krajowa Rada Akredytacyjna Szkół, Pielęgniarek i Położnych przy Ministerstwie Zdrowia. Jesteśmy przez te instytucje sprawdzani regularnie i wszystkie nasze kierunki dotychczas kontrolowane mają pozytywne  oceny. Także te prowadzące studia II stopnia.

W rozmowie z info.elblag.pl Zbigniew Walczyk stwierdził, że ze względu na współpracę z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz uczelniami trójmiejskimi, PWSZ skupi się na studiach I stopnia.

Nie ma żadnych przesłanek, aby w jakimkolwiek stopniu łamać tę atmosferę uruchamiając studia magisterskie. Są one - w krajowym podziale ról - przypisane uczelniom akademickim

- podkreślił Zbigniew Walczyk.

Odmienne zdanie ma przedstawiciel EUH-E. - Model studiów II stopnia został określony przez obowiązujące u nas prawo i reguły kształcenia (proces boloński, Krajowe Ramy Kwalifikacji etc.). Są one ważnym elementem w całym systemie kształcenia i ich dyskredytacja przez władze akademickie wydaje się być mało roztropna. Nie jest też prawdą, że studia na tym poziomie mogą prowadzić wyłącznie uczelnie akademickie! - zaznaczył  Cezary Obracht - Prondzyński.

Zmiany, jakie wprowadzono w ustanie o szkolnictwie wyższym, jak zaznacza Cezary Obracht -Prondzyński, otwierają przed uczelniami nowe możliwości.

Ostatnia zmiana ustawy o szkolnictwie wyższym dopuszcza możliwość kształcenia magisterskiego na kierunkach o profilu praktycznym. Co więcej - daje nowe możliwości zatrudniania kadry praktyków, co także powinno ułatwiać uruchamianie takich studiów na II stopniu. Rzecz przy tym kluczowa -należy właściwie odczytywać potrzeby  społeczności lokalnych, w jakich przyszło nam funkcjonować i wychodzić im naprzeciw

- dodał.

Kilka tygodni temu, w Elbląskim Parku Technologicznym, odbyła się debata na temat studiów II stopnia w naszym mieście - Staramy się stale uczestniczyć w debacie publicznej dotyczącej wymagań i wyzwań stojących przed szkolnictwem wyższym w Elblągu- zapewniał Cezary Obracht - Prondzyński. - Szkoda, że nikt z władz PWSZ nie pojawił się na niedawnym spotkaniu poświęconym studiom II stopnia w naszym mieście, bo była to najlepsza okazja, aby otwarcie o ich potrzebie oraz jakości  dyskutować. Choć w świetle ostatnich wypowiedzi Rektora Walczyka ta nieobecność wcale nie dziwi.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +19
    ~ powiec
    Poniedziałek, 29.12

    W PWSZ rządzi kadra dydaktyczna z Gdańska która nie jest zainteresowana rozwojem elbląskiej uczelni i traktuje ją tylko jakododatkowe źródło zarobków! Tak długo jak rodowici elblążanie nie przejmą władzy na tej uczelni tak długo nie będzie się ona rozwijać! Gdyby PWSZ dostał tyle państwowej kasy na rozwój co dostał "uniwersytet" w Olsztynie to spokojnie można by za to utworzyć na bazie PWSZ Politechnikę Elbląską!

  2. 2
    +9
    ~ Józef
    Poniedziałek, 29.12

    Walczyk, kto Ci podpowiada takie zachowania, opanuj się, to jest dobro publiczne którym zarządzasz.

  3. 3
    +10
    ~ d
    Poniedziałek, 29.12

    Niestety powiec ma rację, ma cichą umowę z gdańskiem i ma to w dupie.

  4. 4
    +6
    ~ benedykta
    Poniedziałek, 29.12

    Z tego co widać rektorzy weszli na niebezpieczną drogę mieszania się w politykę i wojny plemiennej. Widać mają złych DORADCÓW. Uczelnie powinny być apolityczne, prospołeczne. Powinny kształtować myśl, pobudzać do odważnej dyskusji, być miejscem kształtowaia postaw obywatelskich, ale nigdy, przenigdy nie powinny wprowadzać na swoje łono polityki. NIESTETY w tym co obserwuję widzę mierność.

  5. 5
    +8
    ~ Jacoby
    Poniedziałek, 29.12

    To jest przykre, tym bardziej ze juz przed wojna Elblag mial Pedagogishe Akademie a teraz ?

  6. 6
    +4
    ~ marek elbląski
    Poniedziałek, 29.12

    Pogonić tego starego dziada na emeryturę,nie jest on alfą i omegą,wprost przeciwnie,to zwykła miernota,uwikłana w politykę,to peowiec.

  7. 7
    +6
    ~ Tylko KNP
    Poniedziałek, 29.12

    Elbląg ma tak słabą ofertę, po to, żeby nie zaszkodzić Gdańskowi i Olsztynowi.

  8. 8
    +4
    ~ bloo696
    Poniedziałek, 29.12

    W Elblągu na PWSZ nie zrobią studiów magisterskich, ponieważ większość wykładowców wykłada w Gdańsku i bardziej interesuje ich to co się dzieje na gdańskich uczelniach, a nie na elbląskich. Poza tym w Elblągu nie ma pracy dla młodych ludzi to po grzyba taki młody człowiek ma zostawać w mieście sypialnianym, w którym się nic nie dzieje jak ma możliwość wyjazdu do większych miast. Kolejne co to na co PWSZ-etce magisterskie studia jak jakość studiów licencjackich jest taka, że szkoda gadać.

  9. 9
    +5
    ~ maruda.
    Poniedziałek, 29.12

    Budzi zdziwienie opinia Pana rektora w kwestii tak ważnej jaką jest chęć kontynuowania nauki na uczelni celem zdobycia tytułu magistra . Upór z jakim Pan rektor broni swojego z gruntu fałszywego poglądu , że jakoby ludzie myślący odmiennie od Pana rektora mylą się musi budzić niesmak . I w pełni zasługuje na to , żeby głośno i pełnym głosem powiedzieć Panu - Pan się myli Panie profesorze . Tak zwyczajnie i nie ma w tym nic dziwnego . Każdy może się pomylić . Ale nie może trwać w pomyłce . Ani w żaden sposób dalej rozpowszechniać opinii kontrowersyjnych . Człowiek ma pełne prawo do pełnego rozwoju poprzez naukę a uczelnia ma obowiązek mu to umożliwić . Tworząc najdogodniejsze warunki do tego rozwoju . Zaniechanie tego czyni uczelnię niepełną a wykładowcom splendoru nie przynosi .

  10. 10
    0
    ~ marek - szkoda , że elbląski
    Poniedziałek, 29.12

    Hamuj się nieokrzesany osobniku i trochę szacunku , bo zwracasz się do człowieka wykształconego i wiekowego . Komentuj równych sobie .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0194370746613