Niedziela, 28.04.2024, Imieniny: Waleria, Ludwik, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Pięknie, kolorowo i muzycznie . Elbląski Teatr świętował swój jubileusz

20.11.2016, 10:00:36 Rozmiar tekstu: A A A
Pięknie, kolorowo i muzycznie . Elbląski Teatr świętował swój jubileusz
Fot. Ryszard Biel

Za nami 286. premiera w 40-letniej historii elbląskiego Teatru.  Wodewilem Wojciecha Bogusławskiego „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale”, 19 listopada 2016 Teatr im. Aleksandra Sewruka świętował swój jubileusz.

„Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale” to barwne widowisko, w którym wzięli udział wszyscy etatowi  aktorzy elbląskiego Teatru wsparci przez aktorów Teatru Muzycznego w Gdyni (odtwórców głównych ról Basi – Marta Bacajewska i Stacha – Jerzy Michalski), 25 tancerzy i chórzystów oraz Orkiestrę Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Wiłkomirskiego w Elblągu. Minimalistyczna scenografia idealnie oddaje klimat małopolskiego krajobrazu i stanowi doskonałe uzupełnienie pięknych strojów ludowych tytułowych bohaterów spektaklu.

Na „pierwszy rzut oka” fabuła przedstawienia jest lekka, łatwa i przyjemna. Opisuje historię miłości Basi i Stacha. Młodzi nie mogą się jednak pobrać, ponieważ na drodze ich szczęściu staje macocha Basi – młoda żona jej ojca, znudzona starszym mężem, która w Stachu upatruje pocieszyciela. Odtrącona kobieta postanawia wydać pasierbicę za Górala Bryndasa. Temperamentna Krakowianka nie przyjmuje jednak jego oświadczyn, a urażony adorator zapowiada zemstę. Motyw zwaśnionych rodów znany jest z literatury światowej, jednak utwór „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale” ukrywa w swej treści drugie dno.

Choć wodewil z definicji jest lekkim muzycznym utworem scenicznym o cechach farsy, ze śpiewami, tańcami i pantomimą, to „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale” nie bez powodu zyskał miano polskiej opery narodowej. Wojciech Bogusławski napisał libretto w trudnym dla Polski okresie po dwóch rozbiorach, a w treści przemycał oprócz lekkiego, moralizatorskiego wątku, również ten bardziej poważny, ostrzegający przed konsekwencjami  braku jedności w narodzie, zachęcający do porozumienia, wołający o pokój między ludźmi.

Wiele recenzji premier wystawianych w różnych okresach historii Polski mówi o ponadczasowym przesłaniu „Krakowiaków i Górali”. Pierwotnie w Krakowiakach widziano Polaków, a w Góralach – Moskali. W najnowszej odsłonie też można odnaleźć odniesienia do bieżącej sytuacji naszej ojczyzny. Każdy widz dostrzeże je na pewno bez trudu.

- Przyznaję, że brakowało mi takiego spektaklu, z takim rozmachem i tak dobrze zrobionego. „Krakowiacy i Górale”, to po „Skrzypku na dachu” i „Romeo i Julia” najlepszy spektakl tej dekady. Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania – mówi p. Anna.

- Wzruszyłam się słuchając końcowych przyśpiewek – wyznaje p. Maria – W ogóle te polityczno-patriotyczne wątki bardzo mną poruszyły. Teoretycznie wszystko jest takie proste – żyjmy w zgodzie, szanujmy się nawzajem, dajmy prawo innym do życia jak chcą, a w praktyce wtrącamy się, narzucamy swoją wolę, wchodzimy z buciorami w życie naszych sąsiadów, rodaków – to mnie niezmiennie skłania do refleksji. Mam nadzieję, że nie tylko mnie.

- Pięknie, kolorowo, muzycznie - prosimy o więcej takich spektakli -  mówi  p. Jan – Jestem pod wrażeniem muzyki na żywo i tego, że wykonali ją uczniowie naszej szkoły muzycznej. Nieprawdopodobnie zdolna młodzież. Aż trudno uwierzyć, że średnia ich wieku to 15-16 lat. Gratuluję pomysłu zaangażowania tych młodych ludzi.

W imieniu elbląskiego Teatru zapraszamy na kolejne spektakle „Cudu mniemanego czyli Krakowiacy i Górale” już 20-11-2016 17:00, 24-11-2016 19:00, 25-11-2016 19:00, 26-11-2016 18:00, 27-11-2016 17:00, a we własnym imieniu - gorąco polecamy.

 

 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / 40 lat elbląskiego teatru ( zdjęć 151 )
Dodano: 2016-11-20 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ Polecam
    Niedziela, 20.11

    I ja tam byłam, ... wodę piłam, a co widziałam... to Wam przekazuję - warto obejrzeć ten spektakl - nie często na naszej scenie pojawiają się dzieła tak wybitnie przygotowane, z tak dużą obsadą, pięknymi kostiumami, a do tego przesłaniem. Gratuluję całej ekipie, która brała udział w stworzeniu tego obrazu.

  2. 2
    --4
    ~ bbn
    Poniedziałek, 21.11

    no i jak zwykle lanser Wisła.! tego wszędzie pełno. Żenada!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3526940345764