Już samo nazwisko reżysera pozwala wysnuć podejrzenie, że będziemy mieli do czynienia z dobrym spektaklem. Artur Hofman elbląskim widzom jest znany jako reżyser sztuki „Mein Kampf” George Taboriego. Tym razem wraz z Teatrem im. Aleksandra Sewruka przygotowuje spektakl pt. „Hermes przeszedł, czyli mity greckie” Macieja Wojtyszko.
W niedzielę, 7 listopada u Sewruka kolejna premiera. Tym razem widzowie cofną się do starożytnej Grecji. A może nie cofną? Bo spektakl, jak zapowiadają realizatorzy, prezentuje teatr nowoczesny ,a i mitologia towarzyszy naszemu życiu bezustannie.
- Gdy człowiek zaczyna pracować nad takim tematem sztuki, zaczyna wszędzie dostrzegać pokłosie mitologii greckiej. Spacerując w Elblągu widziałem salon Afrodyta, zespół prawników czy lekarzy Asklepios, a domy pogrzebowe to Hadesy. - mówi Artur Hofman, reżyser spektaklu.
Twórcy przestrzegają, że nie będzie to sztuka grzeczna i szkolna. Owszem, przypomnimy sobie Zeusa, Afrodytę i inne mityczne postaci, niemniej przedstawienie nie stanowi kompendium wiedzy o mitach.
- Ta sztuka nie mówi całkowicie o mitach greckich, tylko daje przyczynek do tego, żeby mitami się zająć, żeby sobie o nich przypomnieć, bo mity wracają w naszym życiu cały czas.- wyjaśnia Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
Reżyser spektaklu, Artur Hofman, nie ukrywa, że istotna jest tu znajomość kodów kulturowych. Dwukrotnie są tu użyte fragmenty odnoszące się do kultury późniejszej, np. jest fragment z „Nocy Listopadowej” Kora i Demeter.
- To jest przedstawienie dla każdego widza, który ma ochotę się zabawić i przyjść do teatru. Przedstawienie należy do łatwych, lekkich i przyjemnych, a przy okazji daje gimnastykę umysłu i jest okazją do przeegzaminowania samego siebie.- podkreśla Hofman i dodaje - Kody kulturowe są tym, co czyni z nas ludzi cywilizowanych. Jeżeli zgubimy ten kod, to nie tylko nie wygramy suszarki do włosów w krzyżówce, ale będziemy mogli wyrzucić na śmietnik 99% repertuaru. Niebezpieczeństwem jest, że dzisiaj kodem kulturowym są informacje z życia celebrytów. Dzisiejszy piętnastolatek jest tym mordowany od dziesiątego roku życia. Będzie miał dwadzieścia lat i będzie wszystko wiedział o Britney Spears i o Edycie Górniak, a problemem będzie dla niego odpowiedź na pytanie: Kto był boginią łowów?
Polska wersja „Boga” Woody Allena?
Widzowie, którzy widzieli „Boga” Woody Allena z pewnością zauważą elementy tej sztuki w „ Hermes przeszedł, czyli mity greckie” . Podobieństwo polega nie tylko na tematyce starożytnej Grecji, ale również na konstrukcji „teatru w teatrze”.
- W „Bogu” Woody Allena grałem dwukrotnie, znam ten spektakl od podszewki. Miałem nieodparte wrażenie, że struktura budowy tego materiału ewidentnie jest strukturą „Boga” Woody Allena. Reżyser nieświadom tego, pracując nad tekstem, skonstruował polską wersję „Boga”. - stwierdza aktor Lesław Ostaszkiewicz.
Czy "Hermes przeszedł, czyli mity greckie" powtórzy sukces „Mein Kampf”? To okaże się wkrótce, bo premiera już w najbliższą niedzielę.
Realizatorzy:
Reżyseria: Artur Hofman
Scenografia i kostiumy: Zygmunt Prończyk
Światła: Kazimierz Kowalski
Opracowanie muzyczne: Dariusz Łapkowski
Asystent reżysera: Tomasz Czajka
Inspicjent /sufler: Marta Eisler -Wrzeszcz
Obsada:
Reżyser - Zeus, Minos - Lesław Ostaszkiewicz
Aktor I - Hermes - Krzysztof Grabowski
Aktor II - Epitemeusz, Prometeusz - Jerzy Przewłocki
Aktor III - Dedal, Midas - Krzysztof Bartoszewicz
Aktor IV - Parys, Ikar, Fryzjer - Tomasz Czajka
Aktorka I - Eurydyka, Afrodyta, Kora - Hanna Świętnicka-Grabowska
Aktorka II - Pandora, Demeter, Atena - Beata Przewłocka
Aktorka III - Persefona, Hera, Ariadna - Paulina Fonferek
Od poniedziałku spektakl będzie grany w godzinach: 9:00 i 11:15. Wszyscy uczestnicy spektaklu wezmą udział w konkursie, w którym do wygrania będzie kolacja ufundowana przez restaurację Vitalis, mieszczącą się przy ul. Garbary 24-25 w Elblągu.