Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Za nami debata oświatowa zorganizowana przez Prezydenta Wróblewskiego. Głos zabrała... tylko jedna elblążanka

19.01.2017, 18:45:04 Rozmiar tekstu: A A A
Za nami debata oświatowa zorganizowana przez Prezydenta Wróblewskiego. Głos zabrała... tylko  jedna elblążanka
Fot. Ryszard Biel

Dzisiejsza debata oświatowa miała za zadanie rozwiać wszelkie obawy związane z wprowadzeniem w życie ustawy zakładającej m.in. likwidację gimnazjów oraz przywrócenie ośmioklasowych szkół podstawowych, czteroletnich liceów i pięcioletnich techników. Radni mogli na niej zapoznać się z propozycjami Prezydenta Elbląga odnośnie zagospodarowania budynków po gimnazjach.

W spotkaniu, oprócz Prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego, uczestniczyli m. in. Krzysztof Marek Nowacki - Warmińsko- Mazurski Kurator Oświaty, niektórzy radni oraz kilkanaście osób pracujących w oświacie -  nauczycieli, pracowników administracyjnych szkół i dyrektorów placówek oświatowych.

Powodem tak niskiej frekwencji mógł być fakt, że debata została zorganizowana o godz. 14.00, co dla wielu mogło stanowić problem. A może rodzice i pedagodzy nie mieli żadnych pytań?

Organizator debaty, Witold Wróblewski, zaczął od krótkiego przedstawienia obecnego stanu.

W sytuacji, kiedy zmniejszyła się ilość dzieci, które uczęszczały do szkół podjęliśmy takie działanie, żeby nauczyciele w jak najmniejszym stopniu tracili pracę. Wprowadziliśmy program dobrowolnych odejść nauczycieli, którzy byli w wieku emerytalnym. Skorzystało z tego ok. 60 nauczycieli i 53 pracowników administracji. Dzisiaj jesteśmy w lepszej sytuacji niż inne samorządy, gdyż mamy możliwość   skorzystania z wypróbowanego instrumentu. Ale tutaj jeszcze będziemy dyskutować, bo środków na to nie mamy zagwarantowanych

- stwierdził Prezydent Elbląga.

 

Witold Wróblewski zaznaczał, że gimnazja w Elblągu będą wygaszane w sposób naturalny. - Dzieci, które uczęszczają do gimnazjów będą kończyły naukę w  tym samym budynku. Jedynym wyjątkiem będzie Gimnazjum nr 7, gdzie mamy tylko 3 oddziały - podkreślił. - Nie zmieniamy obwodów i sieci szkół podstawowych. Zarówno dyrektorzy, jak i rodzice mogą być spokojni. Nie będą ich dzieci w tej chwili przerzucane do innych placówek oświatowych. Będą w tych samych szkołach.

Wszystkie szkoły ponadgimnazjalne mają funkcjonować w czasie, kiedy w życie będzie wchodzić ustawa.

Krzysztof Marek Nowacki zapewniał o otwartości Kuratorium Oświaty. - Warmińsko- Mazurski Kurator Oświaty, na mocy ustawy, ma 21 dni czasu na to, żeby dokonać analizy propozycji, które są złożone przez samorządy. Po to, żeby moja decyzja w sprawie propozycji uchwał  przedstawionych przez samorządy była efektywniejsza, szybsza, bardziej merytoryczna uznałem, że należy się spotkać z samorządami, wszystkimi związkami zawodowymi. Jestem przekonany co do mądrości przedyskutowanych uchwał, które państwo podejmiecie  - zaznaczył.

26 stycznia elbląscy radni, podczas sesji RM, będą procedować zaproponowane przez Prezydenta Elbląga rozwiązania. Dyrektor Departamentu Edukacji, Małgorzata Sowicka szczegółowo omówiła  jak elbląska oświata kształtowała się w przeciągu ostatnich lat.

Jeśli porównamy rok 2005 i rok 2016 to widzimy, że mamy  o 6,5 tys. mieszkańców mniej. Perspektywy nie są optymistyczne

- podkreśliła.

 
Doradca Prezydenta, Piotr Żuchowski zaprezentował propozycję dotyczącą wykorzystania budynków po gimnazjach. - Propozycja jest taka, aby Zespół Szkół Zawodowych z ul. Zamkowej przenieść do obiektu po gimnazjum na Robotniczej (...) Na ul. Browarnej mamy doskonałe obiekty w sensie oświatowym i potężną salę gimnastyczną, dlatego jest propozycja, aby III LO zostało przeniesione na ul. Browarną (...) Agrykola to kampus sportowy Elbląga, dlatego po gimnazjum jest propozycja utworzenia w  tym miejscu Sportowej Szkoły Podstawowej. (...)  Proponujemy, aby Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Saperów zostały przeniesione do budynku przy ul. Rawskiej. (...) Docelowo w budynku po Gimnazjum nr 7 przy  Lotniczej zostałoby zlokalizowane Przedszkole z ul. Mielczarskiego - wymieniał Piotr Żuchowski.

Propozycje spotkały się z aprobatą radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają większość w RM.

Jest to  przykład przemyślanej analizy, jak racjonalnie wykorzystać reformę, która budzi pewne wątpliwości w wielu środowiskach (...), ale widać, że zostało to mocno przemyślana

-  powiedział Marek Pruszak, Przewodniczący RM.


Wśród zgromadzonych na sali mieszkańców tylko jedna osoba zdecydowała się zabrać głos.  - Jestem pracownikiem administracyjnym w Gimnazjum nr 2. Bardzo mnie martwi przyszłość pracowników administracji i obsługi. Czy w roku szkolnym 2017/2018 przewidywane jest zachowanie tej samej liczby etatów wśród tych pracowników? - pytała elblążanka.

Obawy mieszkanki rozwiał Prezydent Elbląga. - Myślę, że około kwietnia, kiedy będą budowane arkusze organizacyjne, będziemy dokładnie wiedzieli, co do istoty ilości nauczycieli, która będzie potrzebna, jak i  również administracji i obsługi. (...) Przez okres wygaszania gimnazjum, pracownicy w roku szkolnym 2017/2018 będą. Mówimy o  przemieszczaniu w roku szkolnym 2018/2019. W tym roku szkolnym 2017/2018  nic się nie zmienia - podkreślił Witold Wróblewski.

Kilku radnych zdecydowało się na forum podzielić swoim zdaniem na temat słuszności wprowadzenia reformy, jednak to, czy zaproponowane przez Witold Wróblewskiego rozmieszczenia placówek wejdą w życie dowiemy się już za parę dni.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Galeria / Debata oświatowa UM ( zdjęć 48 )
Dodano: 2017-01-19 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +9
    ~ Marian
    Czwartek, 19.01

    I o czym My tu mamy pisać, przecież wiadomo, że chodzi tu tylko o prawa nauczycieli, a nie uczni. Już naprawdę nie można czytać spokojnie żeby nie zareagować nerwowo. Była pani minister tłumaczy, że uczniowie wyjdą jako absolwenci niedouczeni, no ludzie to zakrawa na jakiś skandal. Niech w końcu nauczyciele wezmą się do roboty i zadbają , żeby te dzieci były douczone. Wprowadzać reformę i już koniec tych skandalicznych testów. Jeszcze tylko referendum o pozbawieniu kart Nauczyciela dosyć tych PRL - owskich przywilejów. I wtedy zapanowała by normalność w szkołach, reforma i likwidacja karty Nauczyciela.

  2. 2
    +8
    ~ Elblążanin
    Czwartek, 19.01

    A kto zajmie budynek na Zamkowej po przeniesieniu ZSZ nr 1 na Robotniczą?

  3. 3
    +3
    ~ Zofia
    Czwartek, 19.01

    Straszne zainteresowanie wzbudziła ta debata....kilku dyrektorów i radnych, bo też o czym tu deliberować jak wszystko jest jasne.

  4. 4
    +3
    ~ tera ona
    Czwartek, 19.01

    A pani "derektorka" delegatury KO cos mowiła? Uwielbiam jej wypowiedzi ...hi hi

  5. 5
    +7
    ~ saper
    Czwartek, 19.01

    A co będzie w budynku po III LO przy ul. Saperów?

  6. 6
    +8
    ~ Blind
    Czwartek, 19.01

    Przeniesienie cku i ckp na Rawską to nieporozumienie. Tyle w temacie.

  7. 7
    +11
    ~ agaa
    Czwartek, 19.01

    Marian a może rodzice by tak się wzięli za wychowywanie swoich dzieci i brali odpowiedzialność za ich wykształcenie, szkoła to nie jest przechowalnia dzieci i nie odpowiada za całkowite wychowanie, ma wspierać rodzica a nie wyręczać... czas by rodzice przestali pędzić a zaczęli zajmować się swoimi dziećmi

  8. 8
    --6
    ~ czytelnik
    Czwartek, 19.01

    "Czas żeby rodzice przestali pędzić..." - pisze to albo osoba w wieku emerytalnym, która NIGDY nie pracowała albo pracownik, którego etat to 18 godzin w tygodniu. Gdzie ty człowieku żyjesz? W jakiej epoce? Pęd... cecha obecnych czasów, niestety...

  9. 9
    +6
    ~ Teresa 123
    Piątek, 20.01

    To jakieś żarty. Zebrała się grupa dyrektorów szkól i bezradnych oraz hydraulików . Przecież już raz spotkanie z dyrektorami się odbyło bezradni rozmawiali na komisji. A po co hydraulik. Teraz dopiero widać jak bez sensu były wydawane pieniądze na remonty szkół.

  10. 10
    +9
    ~ max
    Piątek, 20.01

    minie znowu dekada za nim okaże się czy powrót do starego systemu 1-8 był dobry. Przecież CKP miało się rozbudowywać na Bema. Tam rozbudować i przenieść CKU i stworzyć CENTRALNY SYSTEM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO taki z prawdziwego zdarzenia, a nie znowu jakiś zlepek

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5746619701385